София става самостоятелен район. Ето как предлагат да бъде новото райониране на България
България да бъде разделена на четири района, вместо сегашните шест, като София да бъде отделена самостоятелно. Това реши Министерски съвет, като упълномощава Националния статистически институт (НСИ) да представи новите райони пред Европейската статистическа служба „Евростат“ за одобрение.

В Решението на Министерския съвет се предлага обособяване на четири региона за планиране от ниво 2, както следва:
- Северен, включващ областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Плевен, Габрово, Велико Търново, Търговище, Русе, Разград и Силистра;
- Източен, включващ областите Добрич, Варна, Шумен, Бургас, Сливен и Ямбол;
- Южен, включващ областите София, Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Кърджали;
- Столичен, включващ област София (столица).
Промяната се налага, тъй като Северозападният и Северният централен регион не отговарят на изискванията на Евростат за минимален брой на населението в регионите за статистически цели – 800 000 души. Обхватът на регионите от ниво 2 е определен в Закона за регионалното развитие и трябва да съответства на изискванията на общата класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS). Изменението няма да доведе до промяна в административно-териториалното устройство на страната.
Целта е с новото райониране да се подпомогнат процесите по прилагането на политиката за регионално развитие и намаляването на междурегионалните различия чрез привеждане на Класификацията NUTS в съответствие с европейските изисквания.
НСИ има готовност да започне преговори със статистическата служба на Европейската комисия „Евростат“ за промяна в обхвата на регионите от ниво 2 и да представи пред нея определения от Министерски съвет вариант за ново райониране за статистически цели.
Ако предложението на България се приеме от Европейския съюз, промените ще влязат в сила от 1 януари 2027 година.