Топ Гън: Историята на Beretta – най-голямата империя за огнестрелни оръжия в света
Четиринайсет поколения на фамилия Берета продават огнестрелни оръжия. Ето защо ръководителят на 15-ата компания се насочва към други области, като добавя патрони, оптически прицели и дори дрехи. И докато Европа инвестира все повече в армиите си, Beretta е вероятен победител.

Октомврийското слънце се издига над обширните 104 акра земя на германския производител на боеприпаси RWS, в покрайнините на Нюрнберг. Далеч от червените тухлени сгради от XIX в., в които се помещават производствените мощности, служители, екипирани с очила и тапи за уши, тестват експлозиви от 7 часа сутринта.
След особено силна експлозия един работник се приближава, за да вземе парче метал, което се е изкривило във вдлъбната форма в резултат на химическата реакция. “Наричаме това наше производство на пепелници”, смее се Стефан Румплер, бивш младежки олимпийски стрелец, който сега работи по боеприпаси за въздушна пушка за RWS, която произвежда повече от 3 милиарда компонента годишно – включително куршуми, патрони и праймери (които запалват горивото в патрона, за да изтласкат куршума от оръжието).
Един от водещите производители на малокалибрени боеприпаси в света RWS вече е част от Beretta Holding, компанията, която стои зад най-стария производител на оръжия в света – италианската Beretta. Фирмата придоби RWS като част от покупката на Ammotec, най-големия производител на боеприпаси и пиротехнически изделия в Европа, за неразкрита сума през 2022 г.
“Това е най-голямото ни придобиване досега”, казва 63-годишният главен изпълнителен директор на Beretta Holding Пиетро Гусали Берета, потомък на 15-о поколение основатели на Beretta. Откакто се присъединява към семейния бизнес преди четири десетилетия и става главен изпълнителен директор през 1995 г., Пиетро помага за преобразяването на 499-годишната семейна компания, като придобива фирми, произвеждащи всичко – от пушки до луксозни дрехи.
Сделката с Ammotec например увеличaва годишните продажби на Beretta с 600 млн. долара, като й помога да изпревари Sig Sauer и Smith & Wesson и добавя няколко военни от НАТО към списъка с клиенти. Сега Beretta е най-голямата компания за огнестрелни оръжия в света с приходи от 1,7 млрд. долара през 2024 г.
Говорейки от централата на компанията в Люксембург, Пиетро очертава как тази покупка е помогнала на компанията, известна отдавна с пушките и пистолетите си – например легендарния пистолет Beretta 92, който са използвали филмови герои като Джон МакКлейн на Брус Уилис в “Умирай трудно” и Мартин Ригс на Мел Гибсън в “Смъртоносно оръжие”, да излезе извън традиционния си фокус и да спечели нови клиенти в отбранителния сектор.
“Трите колони на нашия бизнес са ловци, войници и полицаи. Те се нуждаят от оръжия, облекло и оптика”, казва той, имайки предвид оптичните прицели и мерници с червена точка, предназначени да подобрят прицелването на огнестрелното оръжие. “Последната част, от която се нуждаем, са боеприпасите. С тази последна сделка най-накрая затворихме кръга.”

Преди придобиването продажбите за граждански цели съставляват 86% от приходите на компанията, което я прави зависима от капризите на ловците и любителите на оръжия – особено в САЩ, най-големия пазар на огнестрелни оръжия в света, който съставлява 37% от продажбите на Beretta. Когато Ковид-19 води до рязък ръст на продажбите на оръжия сред американските граждани, Beretta бере плодове – приходите й в Северна Америка се увеличават с 62% от 2019 до 2021 г. Но Пиетро знае, че това няма да продължи вечно. Освен това той все още трябваше да наваксва изоставането си от договора с американската армия за пистолети на стойност 580 млн. долара, който губи през 2017 г. от своя конкурент – базираната в Ню Хемпшир компания Sig Sauer. “Растежът на гражданския пазар в САЩ компенсира загубата на договора с армията, но междувременно изградихме по-тесни връзки и с други армии и полицейски сили”, добавя той. “Ребалансирахме се.”
Сега продажбите в областта на отбраната и правоприлагането съставляват 34% от приходите на Beretta Holding, в сравнение с едва 14% преди четири години. Това също е разумно време да се залага на военните: През 2024 г. разходите за отбрана на европейските държави достигат рекордните 350 млрд. долара, тъй като лидерите се стремят да се превъоръжат след руската инвазия в Украйна. Те ще нараснат още повече, след като в началото на март председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви план – веднага след като президентът Тръмп заяви, че САЩ ще спрат военната помощ за Украйна – за предоставяне на 160 млрд. долара под формата на заеми на държавите от ЕС, които да инвестират във въоръжените си сили. “Това не е само в Европа. Правителствата по целия свят харчат повече за отбрана”, казва Пиетро, посочвайки по-големите продажби на армиите от Близкия изток. “Естествено, ние се възползвахме от това.”
“Можете да продадете огнестрелното оръжие, а след това да изградите лоялност към марката и да продавате боеприпаси за постоянно”, казва Марк Смит, анализатор в инвестиционната банка Lake Street Capital Partners, за ползите от разширяването на дейността в областта на боеприпасите. “Ако получавате правителствени договори за огнестрелни оръжия, това вероятно отваря врати за бизнес и в областта на боеприпасите. Това със сигурност помага да се премахнат някои от колебанията и цикличността в бизнеса.”
След като спада през 2023 г., EBITDA (печалба преди лихви, данъци, дълг и амортизация) на Beretta Holding се възстановява с 2% до 245 млн. долара през 2024 г. – повече от три пъти по-висока от тази на публично търгуваните конкуренти Sturm, Ruger & Co. и Smith & Wesson. Forbes изчислява, че Beretta Holding, която е 100% собственост на Пиетро, 87-годишния му баща Уго и 61-годишния му брат Франко, сега струва 2,2 млрд. долара. Като прибавим и ценните семейни лозя, къщи и инвестиции, триото си поделя състояние, оценявано на 2,7 млрд. долара.

Това определено не е сценарий за бързо забогатяване. Историята на Beretta води началото си от 1526 г., когато Бартоломео Берета (починал през 1565 г.), производител на цеви за пушки в малкия северноиталиански град Гардоне, продава на Венецианската република 185 цеви за аркебузи – ръчно дълго оръжие, предшественик на съвременната пушка. Поколения наследници на Бартоломео продължават семейната традиция, като все още живеят в Гардоне и продължават да произвеждат оръжия. Семейната фирма доставя огнестрелни оръжия, включително първите в света полуавтоматични пистолети и една от първите картечници, за всички европейски войни от 1650 г. насам.
Под ръководството на Уго фирмата навлиза в САЩ през 1978 г. и до 1985 г. печели желан договор за доставка на пистолети за американската армия. Тогава Пиетро се присъединява към фирмата, като помага на баща си да изкупи тогавашния миноритарен акционер на Beretta – френската фирма за огнестрелни оръжия FN Herstal (сега базирана в Белгия). “Имахме свободни средства и решихме, че ако искаме да правим повече придобивания, трябва да станем по-организирани”, спомня си той.
Семейството създава Beretta Holding в Люксембург през 1995 г., опростявайки сложната структура на фирмата, изграждана в продължение на векове, и консолидирайки собствеността в една холдингова компания. Тогава започва и сериозното разрастване. През 2000 г. Beretta придобива финландския производител на далекобойни пушки SAKO, което е първият й ход извън сферата на пушките и пистолетите. През 2002 г. и 2008 г. добавя фирмите за оптика Burris и Steiner, които произвеждат оптични прицели, червени точки и бинокли. След като през 2021 г. купува британския производител на луксозни облекла и ръчно изработени оръжия Holland & Holland, а година по-късно и Ammotec, Beretta Holding вече притежава 19 бранда, работещи в 23 държави на пет континента. Благодарение на този тласък нито едно от дъщерните дружества на Beretta не формира повече от 25% от приходите на групата. “Ще продължим да наблюдаваме все по-голяма консолидация в сферата, тъй като хората се обединяват около известни субекти”, казва Смит от Lake Street, посочвайки лоялността, която Beretta и нейните дъщерни дружества поддържат сред дългогодишните си клиенти, дори след като фирмите са придобити. “Знаете какво получавате с Beretta.”
Някои от конкурентите на Beretta се опитват да наваксат изоставането си. Докато Glock, Smith & Wesson и Sturm, Ruger & Co. все още не произвеждат собствени патрони, базираната в Прага Colt CZ, която през 2021 г. купи американската компания, стояща зад пистолетите Colt, закупи през май миналата година производителя на патрони Sellier & Bellot за 700 млн. долара.
За Пиетро контролът и дълбокото участие на семейството – баща му, който се оттегли от ръководните постове през 2015 г., е член на управителния съвет, а брат му Франко ръководи Fabbrica d’Armi Pietro Beretta, първоначалната семейна компания, а сега дъщерно дружество на Beretta, където работи и синът на Франко – е това, което отличава Beretta от конкуренцията. “Имаме нещо, което другите нямат и което те никога няма да имат: един-единствен семеен собственик”, казва той, като отбелязва как други известни фамилии, произвеждащи огнестрелни оръжия, са продавали или пускали фирмите си на борсата. “Когато се налага да работим с чужди правителства, аз или брат ми се срещаме с президента. Това не е така в други бизнеси. Ние имаме дългосрочна визия, която не е спекулативна.”
За да изпреварят конкурентите си, Beretta реинвестират дивиденти и заделят част от приходите си за разработване на нови продукти и по-ефективно производство на пистолети и боеприпаси. Никъде това не е по-очевидно, отколкото във фабриката с площ 240 000 кв. м в Централна Италия на Benelli Armi, дъщерно дружество на Beretta, което произвежда полуавтоматични пушки. Благодарение на инвестициите, направени за първи път през 2019 г., автономни превозни средства доставят компоненти на работниците на монтажните линии, докато екрани над главите проследяват напредъка им минута по минута – актуализирани в реално време. Роботизираните ръце тестват всеки компонент за контрол на качеството, като използват машинно обучение, за да подобрят работата си, откривайки всякакви дефекти в началото на производството.
Същият стремеж към ефективност съществува и в RWS, която изразходва 8% от приходите си годишно за модернизиране на машините, за да увеличи производството на амуниции. Beretta не се интересуват от опортюнистични подходи. Те имат перспектива от 25 до 50 години”, обяснява Матиас Фогел, вицепрезидент в RWS.
Тъй като Beretta гледа към своята 500-годишнина през 2026 г., Пиетро е прагматичен. Запитан за надеждите му за следващото половин хилядолетие на Beretta, той се засмива. “Откъде да знам как ще минат следващите 500 години? Няма да съм наоколо, така че не ме интересува”, казва той. “Следващите поколения ще направят това, което е най-добро. Аз предпочитам да мисля за следващите пет години.”