Бизнесът: Държавата отново погазва основни принципи на пазарната икономика
Държавата отново погазва основни принципи на пазарната икономика. Това се посочва в становище на Сдружението за модерна търговия по повод представения в средата на март законопроект за веригата на доставки на зедемелски продукти. Реакцията на бизнеса е масова – над 10 браншови организации изразиха негативно становище по повод законопроекта, чиято основна цел е да се въведат мерки за по-правилно разпределение на добавената стойност по цялата верига.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- 12 браншови организации изразиха негативни становища по повод предложения от Министерството на земеделието законопроект за веригата на доставки на земеделски продукти.
- Писмото е изпратено до премиера Росен Желязков.
- Законопроектът е определен като “кризисна мярка”, която би застрашила функционирането на веригите на доставки и продоволствената сигурност.
- Призивът е да се въведат стимули за коопериране и мерки за борба с нелоялните търговски практики, без това да ощетява страните по веригата.
- Според браншовите организации подобен краен вариант на регулиране на цените не е прилаган никъде в Европа, а аналогичен опит в Унгария е довел до рекордно висока инфлация.
- В позицията се предупреждава за рискове от ръст на цените на останалите хранителни продукти, който да компенсира загубата на рентабилност. Освен това се създава възможност за съществено изкривяване на конкуренцията между отделните продукти и марки чрез изкуствена регулаторна намеса.
- Проблем има и заради липсата на дефиниция на това какво е “преработвател”
- В становището се предлага да се направи задълбочен анализ, включително оценка на въздействието, а мерките да бъдат обсъдени първо в Националния съвет по храните и в диалог със земеделските производители и останалите участници по веригата на доставки, преди да се пристъпва към конкретен текст.
- Писмото е подписано от Асоциация на месопреработвателите в България, Асоциация на производителите на безалкохолни напитки в България, Асоциация на производителите на рибни продукти БГ ФИШ, Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите, Сдружение на производителите на растителни масла и преработватели на маслопродукти в България, Сдружение “Храни и напитки България“, Съюз на преработвателите на плодове и зеленчуци, Съюз на производителите на захар и захарни продукти, Съюз на птицевъдите в България, Асоциация на свиневъдите в България, Асоциация на индустриалното свиневъдство в България, Съюз на българските мелничари.
ЗАКОНОПРОЕКТЪТ
- Законопроектът за агрохранителната верига регламентира изкупуването на първични земеделски продукти от производителя като първа продажба на едро и въвежда изисквания към първите купувачи. Освен това ще има изискване за подписване на договори за изкупуване на тези първични земеделски продукти с минимален срок на действие 6 месеца.
- Въвежда се таван на надценката от не повече от 20% за преработвател, не повече от 10% за търговците на едро, не повече от 20% за търговците на дребно с оборот от над 20 млн. лева.
- Таван на надценката от 10% ще има и за вносните земеделски продукти, които не се въвеждат в процеса на преработка/клане.
- Въвежда се задължителна регистрация в системата на търговците на земеделски продукти и храни, за всички търговци с годишен оборот от над 20 млн. лева.
- Законопроектът предвижда поне 50% от хранителните продукти да бъдат с български произход и да се продават на обособени за целта места. Това включва мляко и млечни продукти, месо, яйца, мед, сезонни плодове и зеленчуци.
- Въвеждат се максимални нива на промоциите и отстъпките – 25% за при покупко-продажба на земеделски продукти и храни към краен потребител и 10% при покупко-продажба на земеделски продукти и храни между доставчик и търговец на дребно. Това правило се прилага по отношение на търговци на дребно с оборот над 20 млн. лева.
- Регулациите няма да се прилагат за тютюн, коноп, канабис, маслодайна роза, лозаро-винарски продукти и фуражи, както и стоковите борси, тържищата и пазарите.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“В проекта е вплетен кризисен режим на директно разпределение на печалбата, без абсолютно никаква логика и аргументация за разликата на допустимата печалба на различните правни субекти по веригата на доставки … От една страна подобна свръхрегулация не само нарушава регламентите за държавна помощ и конкурентните правила, но и рискува отлив от инвеститори на българския пазар”, става ясно от писмото до премиера Росен Желязков.
БИЗНЕСЪТ
Сдружението за модерна търговия определи решението като пореден опит за ограничаване на конкуренцията. СМТ посочва категорично, че законопроектът подменя принципите на пазарна икономика с държавна регулация на всеки аспект от отношенията между страните по веригата, като свободата на договаряне се подменя с контролирани от държавата търговски условия, които облагодетелстват производителите и ощетяват останалите участници – купувачи, преработватели, търговци и потребители.
ДОПИРАТЕЛНА
Законопроектът беше представен само няколко дни, след като депутатите в бюджетната комисия приеха идеята за създаване на държавна верига магазини – предложение, лансирано между първо и второ четене на Закона за държавния бюджет. Целта е да бъде създадено държавно дружество под шапката на Министерството на земеделието, което ще управлява 100% от капитала, което ще предлага хранителни продукти, чиято надценка не трябва да надвишава 10%. Според вносителите създаването на държавна верига магазини ще помогне за пресичане на спекулата и ще бъде в подкрепа на производителите. Това ще позволи контрол върху качеството и най-вече ще защити интереса и на търговци, и на потребители, става ясно от мотивите към предложението.