Да утвърдиш световен лидер на местния пазар
Петър Стоилов, изпълнителен директор на „Нестле България“, разказва за ролята на компанията като стратегически инвеститор и двигател на иновации в устойчивото развитие.
Г-н Стоилов, Вие се присъединявате към семейството на Nestlé преди почти 25 години. Каква е тайната на това да останеш толкова дълго в една компания?
Помня като ден днешен лятото на 2001 г., когато приех предизвикателството на Nestlé не просто да развия, а да създам от нулата бизнеса на компанията в България в сегмента кафе и кафе напитки. Аз имах вече натрупан опит в Coca-Cola като търговски директор, но предложението на Nestlé ме запали, защото съчетаваше две измерения, които рядко съществуват едновременно – мащаба и силата на глобална компания, лидер в бранша, и тръпката на стартъп-предприемача, който започва проект от самото начало. Това беше огромна възможност да поема риск и да нося отговорност за решенията си. Работих от сърце, инвестирах време и усилия и най-важното – приех това бизнес начинание като лично мое. Именно това отношение ми помогна да създам екип не от служители, а от съмишленици – хора, с които гледаме в една посока. Заедно развивахме този бизнес в продължение на почти 10 години, като постигнахме мащаб и стабилност.
От този период имам един важен научен урок, който бих определил като мой прочит на закона за пределната полезност – ако усетиш, че вече не си готов да поемеш премерен риск, за да не загубиш изграденото, значи вече получаваш повече, отколкото даваш на бизнеса си. Дошъл е моментът да приемеш ново предизвикателство. Така след 10 години в Nestlé Professional приех роля като търговски директор на сръбското ни дружество в Белград. Нова международна среда, нова за мен категория в бизнеса – а именно, сладоледи, както и съвсем различен опит и тип дейност като ръководител. Участвах в екипа, който закупи местен сръбски лидер на локалния пазар, с портфолио от продукти, конкурентни на Nestlé. Въпреки това може би най-важна за личното и професионалното ми израстване беше възможността да интегрирам търговски екипи от различни компании в една глобална корпоративна култура.
След 7 години на различни регионални роли дойде моментът, в който поех пряка и цялостна отговорност за представянето на Nestlé на българския пазар. Вече пет години заемам позицията изпълнителен директор и съм щастлив, че след повече от 1800 дни на тази роля всяка сутрин тръгвам на работа, изпълнен с енергия и желание. Заедно с екипа продължаваме да се стремим към най-доброто, уверени, че ни предстои ново и интересно предизвикателство. Благодарен съм на Nestlé, че ми дава тази възможност, и приемам компанията повече като партньор, отколкото като работодател.
Как бихте описали развитието на компанията в България днес?
Днес Nestlé България е много различна от компанията, която стъпи на пазара в далечната 1994 г. Пораснали сме над 10 пъти в приходи от продажби, надхвърляме 400 млн. лева годишен оборот и сме лидер в много продуктови категории. Освен чистите бизнес резултати, компанията има и ясно изразено социално лице – ние истински вярваме, че за да е стабилен успехът, трябва да подобряваме средата около нас. Не работим във вакуум, а сме свързани и зависими от случващото се около нас. За 30 години сме се доказали като стратегически, стабилен и предвидим инвеститор в страната, с преки производствени инвестиции от над половин млрд. лева. Инвестираме в икономиката и обществото, като поддържаме дългосрочни каузи, свързани с по-добрия живот на хората. Ще дам само един пример с „Нестле за Живей Активно!“, която тази година празнува 20 години и с постоянни усилия се превърна в най-мащабната инициатива, промотираща активния начин на живот и балансираното хранене в България. Така променихме живота на стотици хиляди българи.
Защо можем да наречем Nestlé стратегически инвеститор в България?
За мен няколко факта определят разликата между обикновения и стратегическия инвеститор. На първо място е последователността, предвидимостта и стабилността. За 30 години Nestlé България инвестира целенасочено – от закупуването на фабриката, през постоянното разширяване и модернизация. Днес имаме три производствени линии от най-ново технологично поколение. Другият фактор, отличаващ стратегическия инвеститор, е фокусът върху иновациите – да повишаваш експертизата на хората и да гарантираш безкомпромисно качество. София е стратегически и иновационен център на Nestlé за Европа, което поставя България на глобалната карта на производителите, развива потенциала на служителите ни и покачва престижа на страната ни за международни инвестиции. Последният факт, който определя Nestlé като стратегически инвеститор, е обемът на износа – ние изнасяме над 95% от продукцията си по целия свят. Компанията купува, за да надгражда, а не за да руши.
В началото на годината открихте трета производствена линия. Какви са най-значимите технологични подобрения и иновации на новото производство?
Това е уникално производствено съоръжение – ние сме единствените в Европа, които произвеждат KitKat шоколади – най-иновативния продукт от портфолиото на марката, което е огромно признание за целия ни екип. Високотехнологичната поточна линия от най-ново поколение ни позволява почти да удвоим производствения си капацитет – от 23 хил. до 40 хил. тона годишен обем. Произвеждаме уникален продукт, а в същото време значително намаляваме въглеродния отпечатък на производството. Иновациите повишават експертизата на нашия екип – всичко, което правим е възможно, благодарение на екипа ни от 700 колеги, които работят в производството.
Как този проект допринася към дългосрочната стратегия на Nestlé за устойчиво развитие?
Горд съм, че нашата инвестиция от над 88 млн. лева в новото производство има ясен ангажимент към бъдещето – технологията, производствените процеси и суровините са насочени към грижа за околната среда с ясно измерими резултати. Например такива са намаляването на въглеродните емисии с 30%, намаляване на разхода на вода с близо 70%, ползване на зелена енергия и рециклируеми опаковки на 100%. По отношение на суровините – използваме само какао, ратифицирано от Rainforest, а вафлите в шоколадите са направени с брашно от български произход.
Какви са предизвикателствата в глобален мащаб, пред които сте изправени днес като компания?
Предизвикателство е устойчивият добив на какао и кафе. По тази причина на глобално ниво сме разработили цялостна програма за регенеративно земеделие, както и модели, които подкрепят малките фермери и техните семейства. Работим активно и по разработването на решения за кръгова икономика. Добър пример за това са 100% рециклируемите и компостируеми опаковки, които използваме, както и бизнес моделите за събиране, сортиране и рециклиране на кафе капсули. В България един такъв успешен проект е програмата на Nescafe Dolce Gusto – за по-малко от година открихме над 40 пункта, в които събрахме над 2 млн. употребявани капсули, а днес продължаваме да разширяваме обхвата на програмата.
Как виждате развитието на компанията в България в рамките на следващите години?
Когато преди пет години ми зададоха подобен въпрос, отговорът ми беше – периодът от 5 години е достатъчно дълъг, за да удвоим производствените си мощности и бизнеса си в категориите, в които сме избрали да се състезаваме на местна почва. Това се случи, така че сега отговорът ми е още по-оптимистичен – периодът е напълно достатъчен да утроим производството си и затвърдим позициите си на стратегически инвеститор в страната. В крайна сметка бизнесът е важен само тогава, когато създава споделена стойност – това е нашата основна мисия – добра храна, добър бизнес, добър живот.