4 уискита, които отдават почит на жените
Производителите на спиртни напитки все повече започват да признават и отдават почит на влиянието на жените върху индустрията. От историята на уискито до съвременните иновации, много жени са оставили своя отпечатък в създаването и популяризирането на тези напитки.
Някои марки уиски са посветени на жените и тяхната роля в индустрията, като създават специални бутилки или лимитирани издания в тяхна чест. Те не само че празнуват постиженията на жените, но също така подчертават тяхната решителност и иновации в един традиционно доминиран от мъже сектор.
Ето няколко уискита, които поставят жените в центъра на вниманието върху опаковката и имат интересни истории и чудесно съдържание.
Marian McClain от Jefferson’s
Jefferson’s, известни със своят бърбън, отлежавал в морето, пуснаха това лимитирано издание през 2023 г., което е едно от любимите на основателя Трей Зоелър. То отдава почит на неговата пра-пра-пра-прабаба Мариан МакКлейн – една от най-ранно документираните жени контрабандисти и производители на уиски в историята.
Експертът по уиски Фред Миник я споменава в своята книга от 2013 г. „Whiskey Women: The Untold Story of How Women Saved Bourbon, Scotch, and Irish Whiskey” („Жените и уискито: Неразказаната история за това как жените спасиха бърбъна, скоча и ирландското уиски“). Според Миник тя била арестувана през 1799 г. в Джорджия за незаконна дестилация. Зоелър споделя, че за МакКлейн производството на уиски – и неплащането на данъци – било необходимост, тъй като след смъртта на съпруга ѝ Ангъс по време на Революционната война трябвало да осигури прехрана за петте си деца.
Този бърбън е бленд от пет различни компонента, като всеки символизира едно от децата на МакКлейн. Брандът планира да пусне второто издание през юни тази година, този път с пет нови вида уиски.
Зоелър споделя, че за него било важно да отдаде почит на „страхотните жени“ в рода си. Една от тях била и неговата баба.
„Когато отидеш у тях, тя не те питаше какво искаш да пиеш, а как предпочиташ бърбъна си“, разказва Зоелър. Той добавя, че дядо му починал, когато той бил само на два месеца, а баба му поела управлението на боулинг залите, които семейството притежавало, като станала първата жена президент на Асоциацията по боулинг в Кентъки.
Докато някои марки често таргетират по-леки блендове за жени, Зоелър смята, че веднъж навлезли в света на уискито, жените често предпочитат по-силни и ароматни напитки.
„Жените обикновено харесват по-високоградусов и по-ароматен бърбън“, казва той. „Те имат по-добро небце – могат да усещат повече вкусове и да ги описват по-добре.“
Кавех Заманиан започнал задълбава в историята на кентъкиския бърбън, когато основал Rabbit Hole в Луисвил през 2012 г. В една статия попаднал на кратък разказ за Мери Доулинг и дестилерия в Хуарес, което го заинтригувало.
Мери и съпругът ѝ Джон Доулинг притежавали три дестилерии, включително Waterfill & Frazier. След смъртта на съпруга ѝ през 1903 г. тя поела управлението на бизнеса, а когато била сметната за кредитен риск, успяла да помогне за пререгистрирането на банка. Нещата станали още по-сложни по време на Сухия режим – толкова драматични, че Заманиан решил да напише книга за живота ѝ в сътрудничество с историка Ерик Гудман. Книгата ще излезе през април. В крайна сметка Доулинг и синовете ѝ преместили дестилерията Waterfill & Frazier в Мексико.
След като Заманиан основал Rabbit Hole, роднина на Доулинг купил търговската марка Waterfill & Frazier и се свързал с него, за да разбере какво знае за бранда. Това подтикнало Заманиан да задълбочи изследванията си, посещавайки библиотеки и разговаряйки с местни семейства в Кентъки. В крайна сметка самият той закупил марките Waterfill & Frazier и Dowling Brothers.
„Когато започнах да мисля за възраждането на бранда, осъзнах, че би било по-правилно да поставя нейното име на бутилката“, казва Заманиан. „Брандът се роди като начин да се отпразнува личността зад него – човекът, който никога не е бил на етикета като водещо име, просто защото времената не го позволявали.“
Заманиан споделя, че му отнело известно време да разбере какъв тип уиски са произвеждали в Waterfill & Frazier. В крайна сметка научил, че Робърт Гулд за кратко притежавал дестилерията и че рецептата ѝ в крайна сметка станала основа за Wild Turkey.
Докато разработвал уискитата за бранда Dowling, Заманиан създал високоръжен бърбън, който завършил в бъчви от текила – препратка към връзката на Доулинг с Хуарес. Освен него създал още два вида бърбън с пшеница – единият отлежавал в опушени бъчви, а другият – в две различни дъбови бъчви при каскова сила. Въпреки че няма доказателства, че Доулинг е произвеждала пшеничен бърбън, Заманиан смята, че този стил ѝ подхожда.
„Тя беше не само силна и непоколебима личност, но също така притежаваше грация и характер. Исках да създам уиски, което да бъде малко по-сладко и меко, за да представи женственото присъствие.“
Maker’s Mark и инициативата „Spirited Women“
Когато Maker’s Mark е основан през 1953 г., „Докато Бил Самюелс-старши се фокусираше върху създаването на първокласния си бърбън, нашата съоснователка Марджи Самюелс вършеше почти всичко останало“, казва Валъри Нетертън, директор в Maker’s Mark.
„Тя не беше просто визионер, а и изключителен професионалист – завърши с най-висок успех Университета на Луисвил със степен по химия. Но освен науката, тя притежаваше невероятен усет към дизайна и дълбока любов към изкуството.“
Именно Марджи Самюелс стои зад всичко, което днес прави Maker’s Mark разпознаваем. Тя избира името, вдъхновена от английските занаятчии, които бележат творенията си със свой отличителен знак – „mark“ – като гаранция за качество. Тя измисля шрифта и ръчно накъсаните етикети, а вместо стандартна правоъгълна бутилка избира такава със заоблени рамене и дълго гърло, за да се чува характерното „глъг-глъг-глъг“ при наливане, разказва Нетертън. Най-запомнящата се част от дизайна също е нейна идея – всяка бутилка да бъде ръчно потопена в червен восък.
Докато образът на Марджи е украсявал някои специални издания, продавани само в дестилерията, най-значимият проект, който поставя женската фигура в центъра, е колаборацията с Гейл Кабейкър. Купувачите могат да персонализират етикета, като добавят имената на вдъхновяващи жени в живота си. Първоначално този дизайн дебютира по време на Месеца на женската история и предизвикал толкова голям интерес, че бил пуснат отново.
„За всяка персонализирана поръчка през makersmark.com даряваме 1 долар на Vital Voices – кауза, за която знаем, че Марджи би била изключително горда“, казва Нетертън. Vital Voices е неправителствена организация, която подкрепя жените в лидерски позиции.
Hedonism от Compass Box
През 2023 г. Compass Box, независим блендър, който смесва съществуващи уискита, вместо да дестилира собствени сингъл малцове, прекрати постоянните издания на Hedonism и започна да го пуска веднъж годишно като лимитирана серия. Всяко ново издание идва с различен бленд и нов етикет, създаден от жени художници.
За изданието през 2025 г. бутилката е украсена с творба на аржентинската артистка София Бонати, която черпи вдъхновение от магнитните полета – основен принцип в работата на компаса. Тя съчетава моливи, акварел и акрилна гваш техника, за да изобрази жена с уверен поглед, която сякаш те приканва от етикета.
Блендът включва сингъл грейн уиски от дестилерията Cameronbridge, което е отлежало допълнителни две години в бъчва от първо пълнене Marsala. То е комбинирано с две други сингъл грейн уискита от дестилерията Girvan – 16-годишно и 19-годишно, използвани в предишни версии на Hedonism.
Резултатът е уиски с карамелен профил, нотки на праскова и круша, с повече какао и ванилия в аромата.
„Начинът, по който София успя да улови същността на оригиналната жена на Hedonism в своя уникален стил, е невероятен“, споделя Майкъл Стивънсън, асистент-уиски блендър. „Тя пресъздаде отличителните елементи на тази рецепта и вкусовия профил чрез цветове, които наистина привличат окото.“