Инфлацията в еврозоната пада, което вероятно ще подкрепи залозите за намаляване на лихвите
Инфлацията в еврозоната отчете спад, което повиши очакванията, че Европейската централна банка може да започне да намалява лихвените проценти в близко бъдеще. Това е поредно потвърждение, че икономическите условия в региона може да изискват по-неутрална монетарна политика.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Годишната инфлация в еврозоната се е забавила до 2.2% през март от 2.3% през февруари, показват данни на Евростат.
- Измерителят, който изключва променливите цени на храните и енергоносителите, сочи забавяне до 2.4% от 2.6% през предходния месец, съобщи Ройтерс.
- Според данните на Евростат най-голям принос за инфлацията през март имат услугите, където цените са поскъпнали с 3.4%. Цените на храните, алкохолът и тютюневите изделия са се повишили с 2.9%, а на неенергийните индустриални стоки – с 0.6%.
- Единствено при енергийните промишлени стоки се наблюдава дефлация, където цените там са се понижили с 0.7%.
ЗА КАКАВО ДА СЛЕДИМ
Докато предстоящата търговска война със Съединените щати представлява основна заплаха за икономиката на еврозоната, последни сигнали от Европейската централна банка (ЕЦБ) сочат, че опасенията относно инфлацията остават слабо изразени.
Тарифите и неизбежните възмездни мерки забавят растежа и повишават цените, което може да създаде среда на стагнация с висока инфлация, често наричана стагфлация.
Но Луис де Гиндос, вицепрезидент на ЕЦБ, миналата седмица изтъкна, че ударът върху растежа ще бъде толкова вреден, че всъщност ще изгаси допълнителното ценово натоварване, оставяйки само “краткотраен” ефект върху цените.
Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард заяви, че търговската война може да отнеме половин процент от икономическия растеж на блока, което е голямо сътресение, като се има предвид, че общото разширение на икономиката миналата година беше само 0.9%.
ЕЦБ миналия месец заяви, че очаква инфлацията да остане близо до текущото ниво за останалата част от годината, преди да спадне до целта си от 2% в началото на 2026 година. Но някои твърдят, че последните промени в условията на финансиране сочат към по-ранен срок.