Кристалина Георгиева: Рецесия не се очертава, въпреки притесненията за тарифите
Президентът на САЩ, Доналд Тръмп, който настоява за мащабни тарифи, създава голяма несигурност и намалява доверието, но не се очаква това да доведе до световна рецесия в краткосрочен план, заяви директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В своето първо голямо интервю след встъпването в длъжност на Тръмп, Георгиева подчерта предизвикателствата пред глобалната икономика, която все още отчита слаби ръстове след последиците от пандемията от COVID, но предупреди да не се изпада в прекомерна тревога.
- МВФ вероятно ще коригира малко икономическата си прогноза в следващия си обзор, който ще бъде публикуван след около три седмици, но „не виждаме рецесия на хоризонта“, заяви Георгиева в интервю за Ройтерс.
- „Това, което виждаме в индикаторите с висока честота на наблюдение, е, че наистина потребителското и инвеститорското доверие отслабват малко, а ние знаем, че това се отразява на перспективите за растеж“, обясни тя.
- Въпреки това, МВФ все още не е забелязал „драматичен ефект“ от тарифите, които Тръмп наложи и заплаши да наложи след завръщането си в Белия дом, добави тя.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
През януари МВФ малко повиши прогнозата си за глобален икономически растеж за 2025 г. до 3.3% от 3.2% в предишната си прогноза от октомври, като увеличението за САЩ с половин процентен пункт до 2.7% беше основната причина за този ръст.
Сега обаче, Георгиева очаква в актуализацията на прогноза през април, когато МВФ ще проведе пролетните си срещи във Вашингтон, да бъде отразена малка корекция надолу на тези оценки.
Въпреки че настоящото въздействие е умерено, Георгиева предупреди, че много държави вече са изчерпали фискалното и монетарното си пространство по време на COVID и сега имат високи нива на дълг, което ограничава възможността им да реагират на бъдещи шокове.
Всяко забавяне или объркване в процеса на намаляване на инфлацията може да забави намаляването на лихвените проценти и да направи по-трудно за страните да рефинансират своя дълг.
Планираното увеличение на разходите за отбрана в Европа и решението на Германия да премахне своята „дългова спирачка“, което тя нарече „самонанесена вреда“, може да доведе до леко повишение на прогнозата за растеж в региона. Китай трябва да използва своето политическо пространство и да се съсредоточи върху увеличаването на вътрешното потребление, добави тя.
ПРЕОБРАЗУВАЩА ТЪРГОВИЯ
След завръщането си в Белия дом през януари, Тръмп наложи 20% тарифи върху всички стоки от Китай; заплаши и след това забави 25% тарифи върху повечето стоки от Канада и Мексико; наложи строги мита върху вноса на стомана и алуминий; обяви 25% тарифи върху вносни автомобили; и заяви, че 2 април ще бъде “Ден на освобождението”, когато планира да разкрие глобални взаимни тарифи.
Непредсказуемият ритъм на обявяванията и изпълнението на митата влоши нагласите на инвеститорите, като основните индекси на американския пазар на акции са спаднали с почти 10% от средата на февруари, поради опасения, че тарифите ще забавят растежа или дори ще предизвикат рецесия.
Колкото по-дълго продължава несигурността относно подхода на Тръмп към тарифната политика, толкова по-голям е рискът за икономическата прогноза, заяви Георгиева.
“Колкото по-бързо има повече яснота, толкова по-добре, защото несигурността, показват нашите изследвания, колкото по-дълго продължава, толкова повече може да повлияе негативно на растежа”, каза тя.
Георгиева отбеляза, че глобалната търговия продължава да расте, въпреки нарастващите протекционистични мерки по целия свят, които пренастроиха търговските модели и поставиха под въпрос глобализацията, като търговията със стоки изостава от растежа на търговията с услуги.
Малки и средни държави увеличават сътрудничеството помежду си и се фокусират върху структурни реформи у дома, докато работят за повишаване на собствената си устойчивост – един позитивен резултат от смущенията в глобалната търговия, добави тя.
СРЕЩА С БЕСЕНТ
Попитана за своето разбиране относно ангажимента на САЩ към МВФ, след като Тръмп направи оттегляне от други мултилатерални организации като Световната здравна организация, Георгиева каза, че е имала „много конструктивна“ начална среща с американския министър на финансите Скот Бесент, като заяви, че той разбира необходимостта от МВФ като глобален заемодател на последна инстанция.
“Министър Бесент има добро разбиране защо е в интерес на американската икономика МВФ да съществува. Ние сме единствената институция, която има капацитета да спасява държави, когато са в затруднение”, заяви тя.
Георгиева добави, че през последните две години САЩ са спечелили около 3.2 милиарда долара от своите ресурси в МВФ, като тези средства действат „като спестовна сметка“.
Георгиева подчерта, че МВФ от своя страна оценява САЩ, защото те са най-голямата икономика в света и са най-големият акционер в МВФ със 17.4% дялк. „А Съединените щати са нашият дом. Тук живеем. Тук учат децата на моите служители“, каза тя.