Клубът на милиардерите никога не е бил по-голям. Класация на най-богатите хора в света през 2025 г.
Световните милиардери винаги са били богати и влиятелни, но никога – повече от сега. Това важи с особена сила за Съединените щати с рекордните 902 милиардери, където през януари Доналд Тръмп положи клетва (отново) като главен американски милиардер. Този път той предоставя на милиардерската класа по-голям контрол върху правителството от всякога. Дясната му ръка е най-богатият човек на планетата. Администрацията му включва поне дузина милиардери и техните съпруги.
Милиардерската феерия обаче се простира и извън САЩ. Рекордните 3028 души по света са включени в годишния списък на милиардерите на Forbes тази година, което е с 247 повече от миналата година. За първи път броят на милиардерите надхвърля границата от 3000 души. Общата им стойност е рекордните 16,1 трилиона долара, което е с 2 трилиона долара повече, отколкото преди година, и е повече от БВП на всички държави в света, освен САЩ и Китай. Средното състояние сега възлиза на 5,3 млрд. долара, което е с 200 млн. долара повече в сравнение с 2024 г.
За първи път в историята има трима души, чието състояние надхвърля 200 млрд. долара, като те са част от рекордните 15 членове на Клуба на 100-те милиарда долара – елитната група на върха на списъка, чието нетно състояние се измерва с десетцифрени числа. Това е повече от 14 души преди година и нито един през 2017 г. Тези 15 сантимилиардери притежават 2,4 трилиона долара – повече от долните 1500 милиардери, взети заедно.
Най-богатият от всички е Илън Мъск, чиято стойност се оценява на 342 млрд. долара. Въпреки че прекарва много повече от своето (вече разделено) време начело на DOGE, операцията на Тръмп за намаляване на разходите, Мъск е добавил 147 млрд. долара към състоянието си през изминалата година, благодарение на хитовата година за неговата ракетна компания SpaceX и фирмата му за изкуствен интелект xAI (която той сля със своя гигант за социални медии X миналата седмица). Дори Tesla, въпреки неотдавнашните протести и разпродажбите на фондовия пазар, се търгува по-високо, отколкото преди година. Това позволи на Мъск да си възвърне титлата на най-богатия човек в света от Арно и му даде преднина от 126 млрд. долара пред следващия най-богат човек: Марк Зукърбърг (нетно състояние, оценено на 216 млрд. долара), който за първи път заема второ място в класацията.
Джеф Безос от Amazon (215 млрд. долара) се нарежда на трето място, а Лари Елисън от Oracle (192 млрд. долара) – на четвърто. Междувременно Бернар Арно (178 млрд. долара) се смъква до пето място, което е най-ниската му позиция от 2017 г. насам, на фона на спада на акциите на неговия конгломерат за луксозни стоки LVMH. За тазгодишната класация Forbes използва цените на акциите и обменните курсове от 7 март 2025 г.
Съединените щати с рекордните 902 граждани милиардери продължават да се гордеят с повече милиардери, отколкото където и да било другаде на планетата. На второ място остава Китай с 516 души (включително Хонконг), а на трето – Индия с 205 души. Повече от 50 % от всички включени в списъка са граждани на една от тези три държави, но общо 76 държави и две полуавтономни територии имат поне един милиардер, включително Албания за първи път в историята. Тази година Forbes добави и 15 души от Саудитска Арабия, след като през 2018 г. премахна милиардерите на кралството след репресиите на правителството.
Като цяло 288 свежи лица се присъединяват към годишната класация на милиардерите тази година. Това включва знаменитости като рокзвездата Брус Спрингстийн (1,2 млрд. долара), филмовата звезда Арнолд Шварценегер (1,1 млрд. долара) и комика Джери Зайнфелд (1,1 млрд. долара). Нови са и противоречивият криптокрал Джъстин Сун (8,5 млрд. долара), няколко магнати в областта на изкуствения интелект от компании като Anthropic, CoreWeave и DeepSeek, както и магнатите, стоящи зад няколко известни хранителни вериги: Cava, Chipotle, Jersey Mike’s и Zaxby’s.
Най-богатият новодошъл е Мерилин Симънс (31 млрд. долара), вдовицата на легендата на хедж фондовете Джим Симънс, който почина през май 2024 г. Той беше един от 32-та милиардери, починали през изминалата година. (Друг, израелският индустриален титан Стеф Вертхаймер, почина в края на март, след като заключихме списъка, и затова се появява в класацията).
Симънс е една от едва 406-те жени сред световните милиардери, което е само 13,4 % от списъка, което е съвсем малко повече от 13,3 % миналата година. Почти три четвърти от тях са наследили състоянието си. В това число влиза и най-богатата жена в света, наследницата на Walmart Алис Уолтън (101 млрд. долара), която изпревари наследницата на френския L’Oreal Франсоаз Бетенкур Мейерс (81,6 млрд. долара) за първото място сред жените.
Forbes откри само 113 самоизградили се жени по света, най-богатата от които е швейцарската корабна магната Рафаела Апонте-Диамант (37,7 млрд. долара), чиято компания се обедини с BlackRock тази година по план за закупуване на 43 пристанища, включително две в Панама.
Като цяло 67% от списъка са самоизградили се – т.е. те са основали или съосновали компанията си или са създали собственото си състояние, а не са го наследили – в сравнение с 66% през 2024 г.
Най-младият самостоятелно създаден милиардер е съоснователят и главен изпълнителен директор на Scale AI Александър Уанг (2 млрд. долара), който е на 28 години. Уанг е един от едва 21 милиардери, които са на 30 години или по-млади, включително Йоханес фон Баумбах (5,4 млрд. долара), 19-годишен наследник на богатство от германски фармацевтични продукти, новак, който сега е най-младият милиардер в света. Най-възрастният милиардер, на 103 години, е американският застрахователен магнат Джордж Джоузеф (1,9 млрд. долара), един от четиримата милиардери, които са преминали границата на века. Средностатистическият милиардер е на 66 години.
Малцина милиардери са имали по-добра година от Доналд Тръмп – и не само защото той отново пое президентския пост в САЩ. Преди да се върне в Белия дом, той попълни паричната си купчина с много доходоносен ход в криптовалутите. Между това и излизането на неговата Trump Media & Technology Group на борсата точно след като Forbes публикува класацията си за 2024 г., нетното състояние на президента се е увеличило повече от два пъти – от приблизително 2,3 млрд. долара до приблизително 5,1 млрд. долара.
Малка шепа милиардери, относително погледнато, не са се справили толкова добре. Общо 107 души, които са били в класацията за 2024 г., просто вече не са достатъчно богати, за да попаднат в нея. Сред тях са Лиза Су, главен изпълнителен директор на фирмата за полупроводници Advanced Micro Devices (AMD); Сара Лиу, съосновател на изпадналия в затруднение производител на сървъри и устройства за съхранение Supermicro; и Николас Пуех, наследник на империята за луксозни стоки Hermès, който твърди, че състоянието му е изчезнало.
Списъкът на милиардерите в света е класация на всички хора на планетата, които според Forbes към 7 март 2025 г. имат нетно състояние от 1 милиард щатски долара или повече. Някои милиардери са станали по-богати или по-бедни през изминалото време; в действителност Forbes откри още трима милиардери малко след заключването на тазгодишния списък и вероятно има още такива.
За ежедневно актуализираните класации вижте проследяването в реално време на Forbes. Когато беше възможно, се срещнахме лично с милиардерите или разговаряхме с тях виртуално или по телефона. Интервюирахме и техни служители, мениджъри на активи и финансови съветници, съперници, колеги и адвокати. Разкриването на състоянието им изискваше да прегледаме хиляди документи на Комисията по ценните книжа и фондовите борси и други регулаторни документи, съдебни дела, документи за завещания и новинарски статии.
Взехме под внимание всички видове активи: дялове в публични и частни компании, недвижими имоти, произведения на изкуството, яхти, самолети, ранчота, лозя, бижута, колекции от автомобили и др. Взехме предвид известните дългове и благотворителните дарения. Изключваме разпръснатите семейни богатства, въпреки че посочваме богатството, принадлежащо на най-близкото семейство на живия основател на дадено богатство, под името на основателя. В някои случаи включваме и богатството, притежавано от най-близкия член на семейството на наследника. Във всеки от тези случаи в списъка на дадено лице ще видите “& семейство”. Пълният списък на 3028-те милиардери в света можете да видите тук.