Петролният пазар – между опасенията за запасите и търговската война
Петролният пазар продължава да се люлее между опасенията за запасите, търсенето и тарифната политика на САЩ. Американският президент Доналд Тръмп заплашва с по-високи мита купувачите на руски петрол, а Иран – с нови санкции, което подкрепя цените. Потенциалът от ескалация на търговската война обаче ограничава печалбите.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.31 на сто до 75 долара за барел.
- Американският лек петрол отчете ръст от 0.34% и към 10 ч. българско време суровината се търгува за 71.72 долара за барел.
- И двата договора се стабилизираха на най-високите си нива от пет седмици.
АКЦЕНТ
Пазарът е подкрепен до голяма степен от опасенията за веригата на доставки, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи вторични мита от 25 до 50% за купувачите на руски петрол, ако Москва се опитва да блокира усилията за прекратяване на войната в Украйна. Подобен ход ще наруши световната верига на доставки и ще навреди на най-големите клиенти на Москва – Китай и Индия. Тръмп също така заплаши Иран с подобни мита, ако Техеран не постигне споразумение с Белия дом за ядрената си програма.
КОНТРА
Печалбите на петролния пазар обаче са ограничени, тъй като потенциалът от ескалация на търговската война заради митата на САЩ застрашава глобалния икономически растеж.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Заплахите на САЩ за мита върху петролната индустрия в Русия и Иран принуждават пазарните участници да вземат предвид рисковете от по-ограничени доставки на петрол. Въпреки това по-широките теми все още се въртят около опасенията за ескалация на търговската война, които ще натежат върху световното търсене“, каза Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в IG.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Пазарът следи внимателно и действията на ОПЕК+. Очаква се част от държавите да ускорят добивите си този месец на фона на опасенията за свръхпредлагане и по-слабо търсене. Очакванията на пазарните участници са цените на петрола да останат под натиск през цялата година заради търговската политика на САЩ и икономическото забавяне в Индия и Китай.