Сверяване на часовниците в ИТ сектора: Какви са нагласите на заетите?
60 хил. Това е броят на заетите в ИТ сектора у нас през 2024 г. по данни на Българската асоциация на информационните технологии (БАИТ) и Българската асоциация на софтуерните компании (BASSCOM). Какви са основните нагласи ИТ специалистите и какво означава това за пазара на труда?
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Проучване на MiNDS – една от водещите компании за подбор на персонал в IT сектора в България, показва, че основните двигатели за пазара на труда в ИТ сектора са конкурентното заплащане, гъвкавите работни условия и социалните придобивки – това посочват над 90% от анкетираните близо 800 души.
- Това са и факторите, които биха накарали заетите да сменят работното си място.
- Към момента 99% предпочитат дистанционния или хибридния модел на работа, а гъвкавото работно време е най-важно в настоящото работно място на 70% от ИТ специалистите.
- Според близо 60% от хората гъвкавите работни условия ще се превърнат в основна социална придобивка през тази година.
- Липсата на перспективи за кариерно израстване е една от най-големите мотивации за смяната на работното място – 80% споделят, че желанието за нови предизвикателства и липсата на развитие ги карат да търсят нова работа.
АКЦЕНТ
На въпрос какво биха променили в условията на работа на текущото си работно място близо 61% посочват, че искат по-високо заплащане. За 28.5 на сто от анкетираните възможностите за обучение и развитие също са водещи. Впечатление прави високият дял на хората, които искат подобряване на работната среда – за 37.5% от анкетираните комуникацията между екипите е водеща. Едва 3.2 на сто от хората са доволни от условията си на работа.