Кои са новите имена в клуба на милиардерите на Forbes?
Въпреки нестабилните пазари, рекордните 3028 предприемачи, инвеститори и наследници попадат в списъка на Forbes на най-богатите хора в света за 2025 г., включително цели 288 нови имена. Сред новоизгряващите милиардери са пионер на рок музиката от сърцето на САЩ, легендарен комик и звездата от филма “Терминаторът”. Заедно тези 288 нови имена в списъка на Forbes притежават 680 млрд. долара от рекордните общо 16.1 трилиона долара, което означава средно по 2.4 млрд. долара на човек. Новите милиардери са от 33 различни държави.
Най-много нови милиардери са отново американци – 103 богаташи. Най-богатите в списъка са Мерилин Симънс (31 млрд. долара) – вдовицата на легендата на хедж фондовете Джим Симънс, както и Линдал Стивънс Грет (25.8 млрд. долара) – дъщеря на петролния и газов магнат Одри Стивънс. Германия е на второ място по брой нови милиардери – 37, включително най-младият нов милиардер в света, 19-годишният Йоханес фон Баумбах (5.4 млрд. долара), и 14 наследници на фармацевтичното богатство на Boehringer Ingelheim – една от най-големите частни фармацевтични компании в света, основана през 1885 г. от Алберт Бьорингер в Германия. Китай и Хонконг се нареждат на трето място с общо 32 нови милиардери, сред които бижутерът Сю Гаомин (8.2 млрд. долара). Индия (17 нови милиардери) и Русия (15) допълват челната петица.
Близо 70% от новите милиардери в света – 196 от тях, сами са изградили богатството си, вместо да го наследят. Най-богатият сред тях е 73-годишният Сюлейман Ал Хабиб от Саудитска Арабия (10.9 млрд. долара). Най-младият от тази група пък е 28-годишният Александър Уанг, съосновател и главен изпълнителен директор на Scale AI, с богатство от 2 милиарда долара.
Най-известните нови милиардери са хора, които са станали познати на широката публика, благодарение на успеха си в различни форми на изкуство. Сред тях е музикантът Брус Спрингстийн, който идва от американската работническа класа, но днес е един от най-богатите хора в света със състояние от 1.2 млрд. долара. Неговите над 30 албума са продадени в общо 140 милиона копия в цял свят. През 2021 г. Спрингстийн продава целия си музикален каталог на Sony за сумата от около 500 милиона долара. Актьорът Арнолд Шварценегер (1.1 млрд. долара) е спечелил стотици милиони долари от 50-те филма, в които се е снимал през последните няколко десетилетия. Той е инвестирал и в недвижими имоти, частен капитал и фондовата борса. Комикът Джери Зайнфелд (1.1 млрд. долара) се възползва от 5-годишен договор на стойност 500 млн. долара с Netflix за едноименния му ситком и продължава да трупа милиони от стендъп изяви и други проекти.
Само 15% от новите милиардери в тазгодишния списък са жени, а почти две трети от тях са наследили богатството си. Най-голямото изключение: 71-годишната Барбара Банке, която заедно с покойния си съпруг Джес Джексън (починал през 2011 г.) основава компанията Jackson Family Wines, известна с вината си Kendall-Jackson от Сонома.
Най-голям брой от новите милиардери са концентрирани в сектора на технологиите – 46 души. Сред тях най-богатият е Хао Танг от Китай (4.3 млрд. долара), благодарение на ранна инвестиция в производителя на маркетингов софтуер и мобилни игри AppLovin, чиито акции се покачиха с повече от 300% през последната година. Други забележителни имена са тексасецът Бен Лам (3.7 млрд. долара), чийто стартъп Colossal Biosciences се опитва да възкреси вълнестия мамут, както и Дарио Амодей (1.2 млрд. долара) и останалите шестима съоснователи от Anthropic, които през март набраха 3.5 млрд. долара за своя стартъп за изкуствен интелект при оценка от 61.5 млрд. долара.
Финансовият сектор се нарежда на второ място, с 41 нови участници в тазгодишния списък, включително противоречивият криптомагнат Джъстин Сун и роденият в Австралия магнат Майкъл Доръл. Секторът на здравеопазването допълва челната тройка с 40 нови милиардери, включително 15-те наследници на Боерингер и фон Баумбах от Германия.