Предизвикателствата пред Велизар Величков и неговият мултимилионен бизнес с хранителни режими
Серийният предприемач Велизар Величков превръща в пари всичко, до което се докосне: от онлайн търговия до театрални постановки. Но сега трябва да се справи с предизвикателствата пред най-мащабируемия бизнес, в който има инвестиция
Удобно разположен на малък кожен диван, Велизар Величков започва да говори за предизвикателства и мисълта му бързо се насочва към един инжекционен разтвор в писалка, чието име се повтаря отново и отново в новинарските емисии. Жълтата преса се забавлява да спекулира с имената на знаменитостите, които го използват. Хиляди хора прибягват към него, за да отслабнат, без да висят с часове във фитнеса и да се подлагат на сурови диети.
За бизнеса на Величков манията по Ozempic е като инжекция с отрова. Компанията 1ForFit, в която Величков е инвеститор, продава основно хранителни режими. Заобиколен от собствена армия маркетолози и автори на съдържание за фитнес и отслабване, 1ForFit е най-големият и мащабируем бизнес, в който Велизар Величков има участие. Компанията твърди, че продава продуктите си в почти всяка държава на планетата и в най-добрите си години прави приходи от по 50 млн. лв. През 2024 г. обаче оборотът е паднал сериозно. Величков не желае да коментира с колко, но посочва, че основната причина за спада е конкуренцията в лицето на медикаментите за отслабване, добили популярност през последните няколко години.
„Смятам, че популярността им няма да просъществува в много дългосрочен план – казва Величков. – В случая обаче работи, наистина работи. Биеш инжекцията, отслабваш.“
Със строен силует и облечен в небрежна тениска с щампа с котенце, 37-годишният Величков лесно би могъл да мине за посланик на собствения си продукт. Но 1ForFit е само един от бизнесите му. В портфейла му от инвестиции влизат още продуцентска компания, сайт за групово пазаруване, онлайн медия, търговия с обувки, строителен бизнес, премиум таксиметрови услуги и дори малък бизнес с продажба на жилища в САЩ. Всичко това на гърба на актьорско образование в НАТФИЗ, което му помага изключително бързо да влезе в ролята на модел пред обектива на Forbes България.
Пътят на Величков от театралната сцена до това да генерира десетки милиони
от хранителни режими е дълъг и неизбежно минава през технологиите. Той създава първия си сайт през 2001 г., който се хоства на несъществуващия вече портал hit.bg.
Сайтът му е хранилище за различни дигитални стоки: включително музика, кракове, скриптове за IRC (основна форма на комуникация в ерата преди месинджърите). Ето защо в някакъв момент Величков решава, че е добра идея да го рекламира в mp3-bg.com. По това време сайтът е хегемон в разпространението на нелегална музика. Това се оказа и първата контактна точка с бъдещия му съдружник Сребрин Ватралов, който притежава mp3-bg.
„Явно е видял в мен някаква тийнейджърска страст – спомня си Величков. – И ми казва: „Знаеш ли какво, няма да ти взема парите за реклама. Ще ти пусна тук банера за 2-3 дни да ти се завърти на сайтът, ама ела да работиш при нас. И така аз на 15 започнах работа, като правих абсолютно всичко в този сайт.“
mp3-bg.com скоро затваря врати заради незаконното съдържание, но споява партньорството между Величков и Сребрин Ватралов. Когато през 2010 г. Ватралов се хвърля да прави един от първите сайтове за колективно пазаруване в България, той се сеща за стария си другар Велизар Величков.
Междувременно в живота на Величков са се случили какви ли не неща. Още след периода в mp3-bg.com той създава нещо като агенция за уебдизайн и прави сайтове по поръчка, вземайки по няколкостотин лева на проект. Това той определя като първия „по-предприемачески опит“.
Със същия ентусиазъм се хвърля и в други начинания, някои – не особено легални: като например да записва музика на дискове. После пък решава, че ще се запише в НАТФИЗ, тъй като му харесват изявите на сцена. Започва да снима и клипчета за интернет, които публикува във vbox7.
Годината е 2008. Youtube още не е това, което е днес, а vbox7 е властелин на българското видеопространство и месеци по-рано е придобит от интернет компанията „Нетинфо“.
„Хрумна ми да отида в „Нетинфо“ и да ги попитам дали не биха искали да ми дават част от оборота, който генерират от моето съдържание“, спомня си Величков. Твърди, че от „Нетинфо“ отказали подобна сделка. (Години по-късно „Нетинфо“ сформира продуцентската компания 7Talents, която създаваше видеосъдържание изключително за vbox7.)
Докато клипчетата в интернет, които по думите на Величков събират по около 100 хил. гледания всяко, и се качва постоянно на сцената в театъра, той получава и едно телефонно обаждане от Сребрин Ватралов. „Каза ми: Ще правя един проект за Daily Deal Website, имаш ли интерес?“, възпроизвежда разговора Величков.
През 2010 г. Groupon е една от звездите на световната е-комерс сцена. Бизнес моделът на колективното пазаруване, който разчита на агресивни ценови отстъпки, за да привлече орди от интернет купувачи, се оказва толкова успешен, че почти веднага започва да се репликира по целия свят.
Точно това планира да направи и Сребрин Ватралов в България с Grabo. „Смятаме, че правим ландшафтна промяна в електронната търговия“, казва през 2011 г. Ватралов в интервю за Forbes България. По това време не само че колективното пазаруване е непопулярно в България; но и потребителите са скептични към онлайн търговията като цяло. Изгодните оферти в Grabo обаче са толкова неустоими, че по думите на Величков сайтът излиза на печалба само три седмици след като започва да функционира.
„Потребителят цъка, купува си пица за 7 лева, отива в EasyPay, плаща си ги, защото няма доверие да си остави кредитната карта на някакъв сайт, и наистина я получава – казва Величков. – И тогава електронната търговия просто избухна в следващите 2-3 години, защото хората разбраха, че наистина работи.“
През 2014 г. „Нетинфо“ купува 25% от „Грабо медия“. По това време „Нетинфо“ вече е част от „Нова броудкастинг груп“ (собственикът на NOVA) и е част от експанзията на медийната група извън традиционните електронни медии. Като част от сделката „Нетинфо“ купува и 25% от Trendo – също общ проект на Ватралов и Величков за онлайн търговия с дрехи, спортни стоки и парфюми.
Това не е единствената оферта, която Величков е получавал за Grabo. По думите му още през 2011 г. Grabo получава оферта за изкупуване от Groupon. Две години по-късно Groupon прави и втора оферта за изкупуване. И в двата случая обаче Величков и съдружниците му отказват. Вместо това избират офертата на „Нетинфо“, тъй като искат да запазят собственост в бизнеса.
Grabo се превръща в един от най-големите като приходи бизнес проекти, в които Велизар Величков е съосновател. Той е и един от сайтовете за колективно пазаруване, които остават на българския пазар след първоначалния фурор и последвалото излизане на множество сайтове от типа „сделка на деня“.
През 2015 г. Велизар Величков се включва като инвеститор
в 1 For Fit: малка българска компания, която предлага персонализирани хранителни планове и кетъринг. Стартирана от Денислав Георгиев през 2010 г. като сайт за хранителни режими, 1 For Fit прави пари, като анкетира клиентите си, взема им мерките, а след това им съставя хранителен режим и им доставя готовите ястия, за да не се занимават те с готвене.
Величков си спомня, че през първите шест месеца, след като влиза като инвеститор, 1ForFit се развива що-годе добре… след което се оказва на ръба на фалита. „Моделът не беше устойчив от гледна точка на това, че на потребителя му писва в един момент – казва Величков. – Независимо колко е хубава храната, независимо колко е добра услугата, той иска да седне в някое заведение на „Витошка“.
Георгиев и Величков решават да зарежат кетъринга и да се съсредоточат само върху създаването на хранителни режими, което е дигитална услуга, не изисква физическа доставка и може лесно да се мащабира на световния пазар. Планът на съдружниците е с помощта на мобилни приложения и сайтове да предлагат хранителни режими по цял свят.
Но имат проблем. Никой извън България не е чувал за тях. Дори и в свят, обсебен от манията да изглежда добре, никой няма да ти обърне внимание, ако не е чувал за продуктите ти.
Така на сцената се появява Лазар Ангелов. Наричащ себе си „Кралят на естетиката“, българският фитнес модел охотно се хвали с милиони последователи в социалните мрежи. (Към днешна дата той има над 20 млн. последователи във Facebook и Instagram).
Лазар Ангелов е точно това, от което Величков и Георгиев имат нужда. Привличат го като бизнес съдружник и използват личния му бранд като ракета-носител, за да популяризират хранителните режими на 1ForFit.
Ходът се оказва успешен. Името на Лазар Ангелов продава и 1ForFit започва да получава поръчки откъде ли не. „Може би за два месеца бяхме на над 180 пазара – спомня си Велизар Величков. – От малка България. Ние в едно малко офисче не можем да вземем решение какво се случва. Продавахме хранителни режими дори в Сомалия.“
Никога не е имало толкова много възможности да се правят пари от фитнес и отслабване, колкото сега. Не е само до суета, социално приемане или задоволяване на его. Населението на Земята затлъстява все повече, а това обрича милиони хора на увеличен риск от различни заболявания. Според Световната здравна организация равнищата на затлъстяване са се удвоили през последните 30 години и към днешна дата засягат почти 900 млн. души по света.
Не е учудващо, че толкова много хора искат да имат плочки като Лазар Ангелов – и са готови да плащат за диетите му. Ангелов не е единственият инфлуенсър, с който 1ForFit работи. Компанията си партнира и с Джен Селтер, която има над 13 млн. последователи в Instagram, както и Андрея Брейзиър, неколкократен шампион в конкурси за фитнес модели.
Добре смазаната маркетингова машина започва да носи милиони. След като през 2017 г. декларира оборот от под 100 хил. лв., през 2019 г. оперативните приходи на българското дружество „Фор Фит“ достигат рекордните 50 млн. лв. при чиста печалба от 3.7 млн. лв.
Колкото и добър да е един хранителен план; колкото и добре да оформя мускулите една тренировъчна програма, и двете неща изискват усилия на волята и тялото. Когато през 2017 г. Ozempic е одобрен от Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ, предназначението на медикамента е да контролира нивата на кръвна захар при пациенти с диабет тип 2.
Много скоро става ясно, че лекарството върши отлична работа и като средство за отслабване. От 2022 г. популярността му като решение на наднормено тегло започва да расте. Същото се случва с акциите на компанията производител – датската Novo Nordisk, която утроява стойността си между началото на 2022 и средата на 2024 г.
На другия полюс са компаниите, които предлагат традиционни решения за отслабване като диети и тренировъчни режими. Акциите на американската WW International например се сринаха главоломно в рамките на няколко години, като пазарната й оценка се стопи от 2.8 млрд. долара през 2021-ва до едва 70 млн. долара в началото на 2025 г. Medifast, която продава диетични храни и програми за отслабване, струваше почти 4 млрд. долара в средата на 2021 г. През 2025 г. пазарната оценка на компанията падна до под 200 млн. долара.
„Около 14% от населението на САЩ е или е било на Ozempic“, казва Велизар Величков, за да обрисува мащаба на тенденцията да се използва медикаментът (а той не е единственият: появяват се и нови алтернативи). Той цитира и няколко проучвания, които показват риск от странични ефекти при употребата на подобни медикаменти – например заболявания като рак на дебелото черво или артрит. „Просто ще трябва да помислим тази година и да си реконструираме компанията, така че да сме адекватни на това, което се случва на пазара“, казва Величков.
Една от по-новите инвестиции на Велизар Величков е в Artvent, чиято основна дейност е да продуцира театрални представления и концерти. Стартира я през 2021 г. със съдружниците Атанас Боев и Ваня Симонска. Първият им клиент е актьорът и водещ Димитър Рачков. Той има нужда от някого, който да организира „Забраненото шоу на Рачков“, включващо посещения в театрите на различни градове в България.
Оказва се, че доста артисти търсят компания, която да им уреди всичко – от място на представлението, през организация, до продажбата на билети. Към днешна дата Artvent работи с редица популярни имена от българския шоубизнес. Само за 2024 г. компанията е реализирала оборот на продадените билети от около 10 млн. лв. (да не се бърка с оборот на компанията) и е осъществила около 400 представления.
Това звучи почти като подвиг на малък пазар като българския, където едва 1.5% от разходите на домакинствата отиват за култура (според Евростат това поставя България на предпоследно място в Европейския съюз, като само в Гърция разходите за култура са по-ниски). Но както и в другите си бизнес начинания, Величков просто успява да открие онова, което липсва на пазара; и да му го даде. „Шоу бизнесът е много готин, много благодарен бизнес – казва той. – Когато продаваш дигитални продукти, също е страхотно, защото можеш да го правиш в огромен мащаб.“
Величков не се притеснява да инвестира в различни пазарни ниши. Ако инвестицията в шоубизнес може да се обясни с личния му интерес към театъра, то влизането му в таксиметровите услуги като инвеститор във Volt се дължи по-скоро на факта, че има дългогодишно приятелство със съоснователя Огнян Попов и му се доверява. „Само като ми каза, че ще прави стартъп и че набира капитал и иска да ме покани за борда, веднага казах: „Да“.
По същия начин той влиза и в строителството La Casa Grande, която инвестира в жилищни сгради. Величков е и в борда на инвестиционния фонд HR Capital на Христо Христов, с когото също се познават от години и с когото имат общи бизнес интереси още от сделката на „Нетинфо“ за Grabo (тогава Христов е изпълнителен директор на „Нетинфо“).
Величков вярва, че тази свързаност е едно от нещата, които помагат на българската предприемаческа екосистема. „Много хубава част на IT сектора в България, че е много обединен: на когото и да звъннеш, винаги ще ти помогне – казва Величков. – Никога няма да търси нещо в замяна. Просто ще помогне, защото знае, че после той може да има нужда. И най-малкото, което знае, че твой успех ще докара и други успешни хора след това. И някак си е едно такова утопично, но много хубаво. Като малко розово балонче сме на цялата ни действителност.“