Тарифите на Тръмп: Компаниите се сблъскват с новата реалност
Сега, когато САЩ наложиха широки тарифи в световен мащаб, бизнесите ще бъдат принудени да се адаптират – но възможностите за справяне с по-високите от очакваното такси са ограничени и неприемливи както за компаниите, така и за техните клиенти, пише в анализ Ройтерс.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп засили търговската си война срещу света в сряда, като тарифите варираха от 10% до почти 50%, в зависимост от страната, което, според икономисти, ще увеличи разходите, ще застраши работни места, ще забави растежа и ще изолира Съединените щати от система на глобалната търговия, която те са започнали и развивали през последните десетилетия.
Тръмп заяви, че тарифите ще върнат работни места в САЩ – но изпълнителните директори веднага след това се съсредоточиха върху възможността за повишаване на цените, намаляване на доставките за най-голямата икономика в света или просто намаляване на инвестиционната активност.
„Ето как се саботира икономическата машина на света, докато твърдиш, че я ускоряваш“, заяви Найдъл Грийн, изпълнителен директор на глобалната консултантска фирма deVere Group. „Реалността е ясно различна: тези тарифи ще повишат цените на хиляди ежедневни стоки – от телефони до храни – и това ще подхрани инфлацията в момент, когато тя вече е неудобно постоянна.“
Тръмп вижда тарифите като начин за защита на вътрешната икономика от несправедлива глобална конкуренция и като средство за постигане на по-добри условия за САЩ.
Най-разпространеният метод за справяне с тарифите е повишаването на цените, прехвърляйки разходите на клиентите, доколкото те могат да го понесат. Други компании може да се опитат да диверсифицират веригите на доставки, но реципрочната тарифа на Тръмп от 34% върху Китай бе придружена от тарифи от 46% и 49% върху Виетнам и Камбоджа, съответно – всички азиатски страни, в които компаниите преместваха производствата си.
Ефектът може да бъде увеличаване на цените на търговските стоки, което стана очевидно след обявяването на тарифите, когато търговските гиганти като Walmart и Target загубиха повече от 6% в търговията извън борсата, докато специализирани марки като Lululemon спаднаха с над 10%. Target и Best Buy предупредиха, че ще трябва да повишат цените, но вероятността техните маржове да бъдат натискани е по-голяма, а Target и Walmart вече се опитват да водят преговори с китайски доставчици, които също се справят с забавена икономика.
„Първото нещо в момента – и всички го правят – е, че изпращаме писма, за да обявим, че ще увеличим цените“, каза Бил Кенеди, изпълнителен директор на Arrowhead Engineered Products, американски производител на резервни части, преди обявяването на тарифите. Той добави, че компанията също работи с азиатски доставчици, за да види дали те ще поемат част от разходите.
Някои европейски компании, които основно обслужват потребители с по-високи доходи, вече планираха да повишат цените дори преди да бъдат наложени 20%-ни тарифи за страните от Европейския съюз. Италианският производител на премиум кафе Illycaffe и Ferrari обявиха, че ще увеличат цените, нещо, което клиентите с високи доходи, които купуват спортни автомобили, могат да понесат по-лесно.
Белият дом заяви, че тарифите ще насърчат повече производство в САЩ, подобно на преработеното търговско споразумение USMCA, което Тръмп подписа през първия си мандат и което насърчи производствената активност да се премести от Китай в Мексико или Канада. Например, германският производител на вентилатори и мотори ebm-papst в момента решава дали да построи трета производствена база или да разшири съществуващия си завод в Тенеси. Изпълнителният директор на групата, Клаус Гайсдорфер, каза, че първоначално е мислил за нов завод в Мексико, но „някои казват: „Може би е по-добре да отидем в САЩ, защото ще трябва да плащаме мита в Мексико“.
Въпреки това, някои вносители може да решат да не внасят стоки в Съединените щати заради тарифите. Съединените щати са основен вносител на автомобили от Южна Корея, Япония, Германия и други традиционни съюзници, както и на стоки с висока стойност в технологиите. „Реципрочните тарифи ще направят финансово неотговорно за повечето вносители да продължат да внасят в САЩ“, каза Ерик Роса, ръководител на продажбите в логистичната компания OEC Group New York. „Тези компании ще трябва да прехвърлят значително увеличение на разходите на потребителите, за да го направят осъществимо, което, честно казано, потребителите може да не са готови да платят.“
Най-големият риск според изпълнителите директори, интервюирани от Ройтерс, е, че бизнесите ще намалят разходите си поради несигурността. Няколко директори споделиха, че през последните няколко месеца са ускорили покупките, за да внесат стоки в САЩ от чужбина. Автомобилни производители, аерокосмически компании, търговци на дребно и индустриални имена увеличиха вноса, което доведе до рекорден търговски дефицит на стоки от 157 милиарда долара през януари, преди тарифите. Сега те по-вероятно ще се въздържат от плановете си за разходи.
„Ще затегнат обстановката, няма да инвестират, няма да правят сделки и ще премахват разходи, за да се опитат да се подготвят за идващата икономическа… каквото и да е – болест, или може би рецесия“, каза Бил Джордж, бивш изпълнителен директор на Medtronic и изпълнителен сътрудник в Harvard Business School.