Запознайте се с Портите към Ада – вечните пламъци в пустинята Каракум
Дълбоко във вътрешността на Туркменистан милиарди песъчинки танцуват страстен танц с огън, който гори в продължение на повече от 50 години. Запознайте се с едно от най-мистичните места в света – Портите към Ада в пустинята Каракум.

“О вий, които престъпяте тоз праг, надежда всяка тука оставете.“ Видях тез думи в един полузрак над порта една горе издълбани – “Божествена комедия”, Данте Алигиери
Дълбоко във вътрешността на Туркменистан, през 1971 г. група съветски геолози започват сондаж в търсене на петрол. Тогава, изведнъж земята се срутва под тежестта на цялото им оборудване и повлича след себе си машините и ронливите седиментни скали, отварайки кратер с размерите на футболно игрище – с диаметър около 70 метра и дълбочина 30 метра. Масовото изтичане на метан в района се оказва рисковано – макар и метанът сам по себе си да не е токсичен, той измества кислорода, убивайки природата, като създава и предпоставки за взрив. Решението е логично – кратерът да бъде запален и газът да бъде изгорен – обичайна практика при сондирането на природен газ. Очакванията са този газ да изгори за около две седмици. Никой обаче изглежда не знае колко точно голямо е находището и газът се оказва далеч над очакванията им. Така вместо две седмици, огънят в кратера гори вече 54 години.
Портите към Ада се превръщат в гореща туристическа точка, която привлича интереса не само заради мистичния вид на кратера, но и заради своята уединеност. Кратерът се намира на около четири часа път с кола на север от Ашхабад, столицата на Туркменистан. Препоръчително е използването на високопроходим автомобил за пътуването по неравния двулентов път и пясъчните пустинни пътища, водещи до Дарваза. Освен общите магазини в Бокурдак и Ербент – отдалечени пустинни селища по шосето, няма други места за снабдяване с провизии, след напускане на Ашхабад. Единственият белег за цивилизация се намира на около 7 км разстояние – село Дарваза. Местните жители от племето теке са едва 350 души.
В района има три лагера, които предлагат престой около кратера. Най-популярният е “Дарваза”, който се намира на около пет минути пеша от ръба на самия кратер и предлага юрти с легла. На противоположната страна, на около 10 минути пеша, се намира Лагерът “Гарагум”, който е близо до малък скалист връх, от който посетителите могат да се насладят на панорамна гледка към “Портите към ада”. Мястото предлага юрти с постелки на пода върху традиционни туркменски килими, слънчево захранване за вътрешно осветление и вечерни барбекюта, сервирани на външни маси.
Въпреки своята популярност като туристическа дестинация, бъдещето на кратера е застрашено неколкократно през годините. През 2010 г. тогавашният президент на Туркменистан, Гурбангули Бердимухамедов, препоръча той да бъде изгасен, а през 2013 г. обявява мястото за природен резерват. През 2022 г. има друг такъв опит – настоящият президент Сердар Бердимухамедов също обявава планове за гасене на кратера поради екологични причини, но въпреки това той продължава да гори и до днес.
Освен интересът на туристите, мястото привлича и вниманието на учените, тъй като кратерът дава възможност за различни изследвания – например за устойчивостта на микроорганизмите в екстремни условия заради продължаващото отлагане на природен газ. Това дава и поле за изследвания, свързани с космоса и потенциалния живот на други планети.
Изненадващото е, че Портите към Ада близо до Дарваза не е единственият подобен кратер. В близост се намират още два такива, резултат от грешки по време на сондаж. Те са също толкова големи, но далеч не са толкова впечатляващи.