Китай отвръща в глобалната търговска война с мащабни мита върху американски стоки
Китай обяви допълнителни мита в размер на 34% върху американски стоки – най-сериозната ескалация досега в търговската война с президента Доналд Тръмп, която засили опасенията от рецесия и предизвика срив на световните борсови пазари.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В рамките на конфронтацията между двете най-големи икономики в света, Пекин обяви и контрол върху износа към САЩ на средни и тежки редкоземни елементи, включително самарий, гадолиний, тербий, диспрозий, лутеций, скандий и итрий.
- Китай добави още 11 компании в списъка с „ненадеждни субекти“, което дава възможност на Пекин да предприема наказателни действия срещу чуждестранни компании.
- Държави от Канада до Китай подготвят ответни мерки в разрастващата се търговска война, след като Тръмп повиши митническите тарифи на САЩ до най-високото им ниво от над век насам по-рано тази седмица, което доведе до срив на световните финансови пазари.
- В Япония, един от основните търговски партньори на САЩ, премиерът Шигеру Ишиба заяви, че митата са създали „национална криза“, след като сривът на банковите акции в петък тласна токийската фондова борса към най-лошата ѝ седмица от години насам.
- Инвестиционната банка JP Morgan обяви, че сега вижда 60% вероятност глобалната икономика да изпадне в рецесия до края на годината – ръст спрямо предходната оценка от 40%.
- Фючърсите на американските борси паднаха рязко в петък, сигнализирайки за нови загуби на Уолстрийт, след като Китай отвърна с нови мита, ден след като мащабните тарифи на администрацията на Тръмп изтриха 2.4 трилиона долара от стойността на американските акции.
РАЗДЕЛЕНИЯ И ПРОТИВОРЕЧИВИ СИГНАЛИ
С европейските борси, насочили се към най-голямата си седмична загуба от три години насам, еврокомисарят по търговията Марош Шефчович обяви, че ще разговаря с американските си колеги.
„ЕС ще реагира спокойно, внимателно и най-вече обединено, докато калибрираме отговора си,“ заяви той в социалните мрежи. „Няма да действаме прибързано – ще дадем на преговорите всяка възможност да доведат до честна сделка, от полза за двете страни.“
В рамките на Европейския съюз има разногласия относно най-добрия подход за отговор на тарифите на Тръмп, включително по отношение на използването на т.нар. Инструмент срещу принуда – механизъм, който позволява на ЕС да отвърне на икономически натиск от трети страни, насочен към промяна в политиките на страните членки.
Сред страните, които са предпазливи към ескалация и избягване на директни ответни мерки, са Ирландия, Италия, Полша и скандинавските държави.
Въпреки това Европейската комисия се стреми да финализира списък с американски внос на стойност до 26 милиарда евро (около 28 милиарда долара), върху който да наложи ответни мита във връзка с американските тарифи върху стомана и алуминий. Комисията, която координира търговската политика на 27-те държави членки, все още не е изготвила стратегия за отговор на мащабните мита, обявени от Тръмп тази седмица, както и на по-ранната заплаха от мита върху автомобилите.
Френският президент Еманюел Макрон поведе атаката в четвъртък, призовавайки компаниите да замразят инвестициите си в САЩ.
„Инвестициите, които предстоят, или които бяха обявени през последните седмици, трябва да бъдат замразени, докато не се изясни ситуацията със Съединените щати,“ заяви Макрон по време на среща с представители на френската индустрия.
Финансовият министър на Франция Ерик Ломбард обаче предупреди за опасност от огледални контрамерки спрямо американските мита, като изтъкна, че това би ударило и европейските потребители.
„Работим по пакет от мерки, който може да надхвърли нивото на митата, за да върнем САЩ на масата за преговори и да постигнем справедливо споразумение,“ заяви Ломбард в интервю за телевизия BFM.
От Белия дом идват противоречиви сигнали относно това дали митата са постоянна мярка или тактика за извличане на отстъпки – самият Тръмп коментира, че те „ни дават огромна сила в преговорите“.
Американските мита могат да доведат до повишение в цените за потребителите в САЩ на всичко – от канабис до маратонки и iPhone-и. Според прогнози на Rosenblatt Securities, висок клас iPhone може да достигне цена от близо 2300 долара, ако Apple прехвърли разходите върху потребителите.
Бизнесите вече бързат да се приспособят. Автомобилният производител Stellantis обяви, че временно ще съкрати работници в САЩ и ще затвори заводи в Канада и Мексико, докато General Motors съобщи, че ще увеличи производството си в САЩ.