Кристалина Георгиева: Митата на САЩ представляват съществен риск за глобалната икономическа перспектива
Широкообхватните мита, обявени в сряда от президента на САЩ Доналд Тръмп, представляват съществен риск за световната икономика в момент, когато растежът е слаб, каза управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Георгиева подчерта, че е важно да се избягват действия, които могат допълнително да навредят на глобалната икономика, и призова Съединените щати и техните търговски партньори да работят конструктивно за намаляване на напрежението.
- Георгиева добави, че МВФ ще представи своята оценка за обявените мита при актуализацията на Световната икономическа прогноза, която ще бъде публикувана по време на пролетните срещи на МВФ и Световната банка във Вашингтон между 21 и 26 април.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Все още анализираме макроикономическите последици от обявените тарифни мерки, но е ясно, че те представляват съществен риск за глобалната перспектива в момент на слаб икономически растеж. Важно е да се избягват стъпки, които могат допълнително да навредят на световната икономика. Призоваваме Съединените щати и техните търговски партньори да работят конструктивно за разрешаване на търговските напрежения и за намаляване на несигурността“, каза Кристалина Георгиева.
ДОПИРАТЕЛНА
Ръководителят на глобалния кредитор заяви в понеделник пред Ройтерс, че плановете на Тръмп за широкообхватни мита създават голяма несигурност и подкопават доверието, но не се очаква да доведат до рецесия в краткосрочен план.
По това време Георгиева посочи, че МВФ вероятно ще понижи леко икономическата си прогноза, като добави: „Не виждаме рецесия на хоризонта.“
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Митата, обявени в сряда от САЩ, надхвърлят значително нивата, които търговските експерти прогнозираха или очакваха. Тръмп обяви, че въвежда 10% универсално мито за целия внос на стоки в САЩ и още по-високи тарифи за държавите, които “най-много са накърнили САЩ”. Тарифите са насочени към страни с високи търговски дефицити със САЩ или такива, които налагат високи мита върху американски стоки.
Съгласно новите мита ставката върху целия внос в САЩ скача от 2.5% през 2024 г. на 22% – ниво, наблюдавано за последен път около 1910 г. Целта на Тръмп е да принуди останалите държави да премахнат собствените си мита или да изнесат производството си в САЩ. Универсалните мита от 10 на сто ще влязат в сила от 5 април, а реципрочните мита за останалите държави – от 9 април. Реципрочните мита не се прилагат за някои стоки, включително мед, фармацевтични продукти, полупроводници, дървен материал, злато, енергия и някои минерали, които не са налични в Съединените щати, става ясно от информационния бюлетин на Белия дом. От утре влизат в сила и 25% мита за вноса на автомобили в САЩ.
Сред засегнатите страни е Китай, където се въвежда мито от 54% за целия внос в САЩ, в допълнение към наложените преди това мита от 20%. Въвеждат се и мита за вноса от ЕС в размер на 20% – ход, който срещна остра реакция от страна на Европейската комисия. Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че Брюксел подготвя реципрочен отговор.