Най-подходящите джинове за джин с тоник
Джин и тоник: две съставки, безкрайни мнения. Ако някога сте питали барман за техния любим джин за джин с тоник (G&T), има голям шанс да започнат монолог, който би могъл да бъде достоен за сомелиер. И съвсем основателно – този заблудително прост коктейл е майсторски клас в баланса. Когато е добър, е свеж, ботанически рай. Когато е лош, е водниста тъга с парче лайм.

Но преди да стигнем до най-добрите джинове за тази цел, нека настроим сцената.
Кратка история или как британците се опитваха да не умрат от малария
Джинът и тоникът не е изобретение на миксолози с къси панталони – той е плод на идеята на британските колониални вълци от 19-ти век, които смесвали джин с тоникова вода, обогатена с хинин, за да направят медикаментите си за малария по-приемливи. Лъжичка джин правело лекарството да се приема по-лесно.
Прехвърляме се в съвременността и джинът с тоник е станал освежаваща икона на пролетни тераси и изпотени летни вечери. И докато вече никой не го използва, за да се брани от тропически болести (надяваме се), правилният джин все още прави всичката разлика.
Forbes попита бармани по целия свят за техните любими джинове – и спойлер: консенсусът е, че не е нужно да търсиш джин от най-високия клас, за да се насладиш на добър вкус, но определено не вреди.
ЗА КЛАСИЦИТЕ: LONDON DRY, НАПРАВЕН КАКТО ТРЯБВА

Ако вашата представа за перфектен G&T е свеж, с ясно изразен джинджифил и без излишни добавки, London Dry е вашата категория.
„Като миксолог, моето изследване на света на джина ме е довело до открития на скрити съкровища в класическите стилове и елегантно структурирани вкусове“, казва Франческо Лафранкони, вицепрезидент на хоспиталността за Carver Road. Сред неговите любими са No. 3 Gin, Sipsmith, Fords и Oxley. „Когато създавам перфектния джин и тоник, No. 3 Gin се отличава със своята елегантност и класическа същност.“
Маршал Миная от Valerie’s в Ню Йорк също е съгласен: „С 46% алкохолно съдържание, той запазва приятната острота при смесване и позволява на ярките цитрусови ботанически съставки – грейпфрут и портокалова кора – да блестят.“
Други се заклеват в Tanqueray, включително Пол Донахи от Colonnade в Атланта и Lingering Shade Social Club. „Той предоставя гладкост, която същевременно е свежа и може да задоволи почти всяко небце“, казва той. Лафранкони отделя специална любов на Tanqueray No. Ten, който нарича „шедьовър“ заради „свежите ботанически съставки и цитрусовите нотки“.
БОТАНИЧЕСКИ БОМБИ

Предпочитате джинът ви да е малко по-сложен? Нека поговорим за ботаническите съставки.
Monkey 47, произведен в германската Черна гора с, както се досещате, 47 ботанически съставки, се споменава неведнъж. „Това е джин на високо ниво“, казва Андрея Фигейредо от W Algarve. „Неговата гладка текстура и сложен ароматен профил“ го правят изключителен. Деметра Кафкас от Alida Hotel в Савана го описва като „пиперлив и плодов“ и го съчетава с тоника Fever Tree Mediterranean за „супер допълваща се“ комбинация.
След това идва The Botanist, който включва 22 ботанически съставки, набрани от Айла. „Тежките, красиви нотки се предават много по-добре в това приложение отколкото в London Dry или дори Old Tom джин“, казва Дерек Кроу от Bar Zazu в Лас Вегас. Али Ебрахими от Roaring Social предпочита да го сервира с тоник Bittercube, розмарин и лайм. „Той е изразителен, но не натрапчив“, казва той.
Търсите нещо още по-отровно? Gin Mare може да стане новият ви любимец. „Неговите цветни и билкови нотки – оливер от арбекина, босилек, мащерка и розмарин – предлагат нещо напълно ново“, казва Джопус Гревелинк, старши мениджър на напитки в The Bazaar от José Andrés. Той добавя малко сладък вермут от Средиземно море, за да го издигне още повече.
ГЛОБАЛНИ ДЖИНОВЕ С МЕСТЕН ЧАР

Барманите обичат джин с усещане за място. Roku Japanese Gin, препоръчан от Алехандро Кармона в Мауи, предлага „ярки цветни и цитрусови нотки“ от ботанически съставки като цвят на сакура, юзу и пипер саншо. „Той прави класическия G&T да изглежда по-изтънчен и многопластов.“
Александър Сийк, бар-мениджър в Sous Terre в Рали, избира Mahón, джин от остров Менорка. „Той е чист, прост и директен, с изразен джинджифил, но по-лек от традиционния London Dry, с ярки цитрусови нотки и нежни цветни нюанси, като добавя и леко соленост“, казва той. „Той пасва както с всеки тоник, така и в сухо мартини, но нашата любима комбинация е с премиум индийски тоник Fever Tree.“
АМЕРИКАНСКИ ИЗЯВЕНИ ДЖИНОВЕ

Barr Hill, произведен във Върмонт със суров мед, е любим на Кери Хънкъл от The Lodge at Spruce Peak. „Неговата сладост балансира горчивината на тоника по блестящ начин“, казва тя. Самуел Грийн от Twist and Bitters се съгласява: „Можете да усетите меда, но без целия този захар.“
Conniption American Dry Gin от Северна Каролина има цветен профил, който е личен за Анека Саксън от Dearly Beloved в Чикаго. „Да се насладиш на Conniption в G&T винаги ме връща към моментите, когато седях в градината на майка ми в Северен Мичиган“, казва тя.
Ето и още един интересен избор: Abrojo Gin, препоръчан от Ървинг Санчес от Hotel Zoe в Сан Франциско. „Той ме връща към моите корени с всяка глътка“, казва той. „Той е приятен и ботанически, но с димна нотка благодарение на използването на агава от мескал.“
И накрая, Drumshanbo Gunpowder Irish Gin, който Джим МакКорт от Prohibition в Чарлстън описва като „гладка смес от чай и цитруси с отличителен джинджифилов удар“. Той го съчетава с Fever Tree и парче грейпфрут за нещо смело и цитрусово.
ПОЧЕТНИ СПОМЕНАВАНИЯ (ЗАЩОТО ТАЗИ СТАТИЯ МОЖЕШЕ ДА Е ДЪЛГА 47 СТРАНИЦИ)

Empress 1908 е визуално зашеметяващ, със синкавия оттенък, придаден от цветето на пеперудата. Сайо Анисе от Viceroy Chicago казва, че е „перфектен за свеж пролетен ден… и за пролетна визия.“
Hendrick’s продължава да бъде любим на феновете благодарение на своя чар с краставица и роза. „Ние дори го използваме в нашия емблематичен ‘Cucumber Crush’“, казва Джордан Гитцен от Shorty’s GoodTimes Bar. Енрике Кастийо от Лос Анджелис добавя, че е популярен сред хората, които се грижат за здравето си: „Всеки е на диета или ‘наблюдава фигурата си’.“
Bombay Sapphire получава споменаване от Самми Кац от Rockwell Place заради това, че е „достъпен и приятен“, и се съчетава отлично с тониците Q или Fever Tree — особено с леките им версии.
НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ТОНИКА

Какъвто и да е вашият любим джин, тоникът също е важен. Fever Tree (особено Mediterranean и Indian) беше споменаван многократно, заедно с Q Mixers и Bittercube. Дори Schweppes получи уважение за своя солиден и достъпен вкус.
Защото ето какво: G&T не е въпрос на най-скъпата бутилка или най-необикновената ботаническа съставка. Става въпрос за баланс. Както казва Лафранкони: „ботаническа хармония, която е едновременно освежаваща и изискана.“
А ако тази хармония идва с парче лайм и малко слънце на терасата? Още по-добре.