Запазете спокойствие, ако се плашите от тарифите: Уорън Бъфет предлага да прочетете стихотворение от 19-ти век, когато акциите падат
Цените на акциите паднаха рязко в четвъртък, след като президентът Доналд Тръмп обяви мащабни тарифи от 10% за всички търговски партньори на САЩ и по-високи данъци за страните, с които щатите имат търговски дефицит.
След спада в четвъртък, индексът S&P 500, показател за широкия американски фондов пазар, вече е паднал с над 11% спрямо рекордния си връх през февруари, което поставя индекса в територия на корекция, дефинирана като спад от 10% или повече от последните върхове.
Инвеститори и икономисти се опасяват, че тарифните политики на Тръмп могат да доведат до търговска война с търговските партньори на страната и да повишат инфлацията – два фактора, които биха могли да изтласкат САЩ към икономическо забавяне. Ако рецесията стане неизбежна, пазарите може да започнат разпродажби.
Едва ли има по-опитен по темата от председателя на Berkshire Hathaway и инвестиционната легенда Уорън Бъфет.
„Просто няма как да се предвиди колко далеч могат да паднат акциите за кратък период,“ написа той в писмото си до акционерите през 2017 година.
Но ако настъпи сериозен спад, продължава той, „вслушайте се в тези редове“ от класическото стихотворение на Ръдиард Киплинг „Ако“ от около 1895 година.
„Ако можеш да запазиш спокойствие, когато всички около теб губят своето… Ако можеш да чакаш и да не се умориш от чакането… Ако можеш да мислиш – и да не правиш мислите си цел… Ако можеш да вярваш в себе си, когато всички се съмняват в теб… Твоя е Земята и всичко, което е в нея.“
Защо запазването на спокойствие се изплаща
Важно е да се отбележи, че Бъфет пише за големи спадове на фондовия пазар, като например периодите на мечи пазар от 2007 до 2009 година, когато S&P 500 изгуби повече от 50% от стойността си.
Тези случаи са доста по-редки от това, което се случва в момента. Всъщност корекциите на фондовия пазар са сравнително стандартни. От 1980 година насам е имало 21 спадове от 10% или повече в S&P 500, като средният вътрешногодишен спад е 14%, според Baird Private Wealth Management.
Разбира се, инвеститорите често не знаят дали нещата ще преминат от лошо към по-лошо, докато това не се случи.
„Никой не може да ви каже кога ще се случат тези неща,“ написа Бъфет през 2017 година. „Светлината може да премине от зелена на червена по всяко време, без да спре на жълто.“
Но независимо дали спадът е малък и краткотраен, или изглежда дълъг и болезнен, посланието към индивидуалните инвеститори е същото: Придържайте се към дългосрочните си планове и продължавайте да инвестирате.
Бъфет пише, че гледа на спада като на „изключителни възможности“. Защо? Защото, исторически погледнато, никога не е отнемало много време преди пазарът да възобнови възходящото си движение.
От 1928 година насам, средният мечи пазар, дефиниран като спад от 20% или повече от последните върхове, е продължавал по-малко от 10 месеца, според данни от Hartford Funds. В рамките на десетилетията, през които вероятно планирате да инвестирате, това е практически никакво време.
И дори ако преминаването през него може да бъде страшно, фокусирайте се върху целта: вашите дългосрочни цели. Чрез последователно инвестиране, докато пазарът пада, ефективно купувате акции, когато те се продават на отстъпка. Ако вземете добре диверсифициран подход към инвестирането, ще получите все по-добра сделка, колкото по-дълбоко падат цените на акциите.
Както казва Киплинг, запазете спокойствие, игнорирайте напрегнатите заглавия и продължавайте да правите своето. Ще бъде ли Земята и всичко в нея ваше? Може би не – но вероятно ще направите добро дело, като увеличавате дългосрочното си богатство.
Цялото това отношение напомня още един цитат на Бъфет, за възможностите да се възползвате от инвестиции на изгодни цени, този път от писмото му до акционерите през 2009 година: „Големите възможности се появяват рядко. Когато вали злато, хващайте кофа, а не напръстник.“
По материали на CNBC