Dare2Scale навлиза в седмата си година с по-широк регионален обхват
Според някои философи, първите седем години в живота са най-важни за развитието на човека. Може да се каже, че това важи в пълна степен и за компания, организация или инициатива, въпреки динамичното развитие на технологиите в последните години. По този път неусетно премина и програмата за растеж Dare2Scale на Endeavor България, която отвори прием за седмото си издание.
И през тази година програмата продължава да разширява своя регионален обхват в Западните Балкани. След успешното включване в кохортата на компании от Северна Македония, Косово и Албания през 2024 г., и през настоящата година предприемачите от тези пазари ще имат допълнителни възможности за развитие. След като кандидатстват, одобрените предприемачи ще бъдат интервюирани от екипа на Dare2Scale, ментори и бизнес лидери от мрежата на Endeavor, които ще изберат финалните участници. Крайният срок за подаване на кандидатурите е 30 април 2025 г.
Dare2Scale ще се проведе в рамките на четири месеца – от септември до декември тази година. Откриващото събитие, както и финалния Demo Day (с презентации пред жури), ще бъдат ще бъдат с разширен международен формат. Целта е да се насърчи по-тясно сътрудничество между растящите бизнеси в Западните балкани и да се формират връзки между отделните участници и предприемачески екосистеми.
„Разширяването на програмата Dare2Scale през 2024 г. беше важна стъпка към свързването на предприемачите от региона и създаването на още повече възможности за развитие. Вече виждаме конкретни резултати – нови партньорства, ускорен растеж и засилено сътрудничество между компаниите. Това ни мотивира да продължим да надграждаме и да предоставяме още по-ценна подкрепа на амбициозните основатели, които, чрез своите успехи, не само развиват собствените си бизнеси, но и укрепват предприемаческата екосистема”, каза Момчил Василев, изпълнителен директор на Endeavor България.
Dare2Scale е насочена към компании в напреднал етап на растеж, които вече имат валидиран бизнес модел и силен потенциал за разрастване, но същевременно са изправени пред предизвикателствата на мащабирането. Програмата осигурява достъп до водещи ментори, инвеститори и експерти от мрежата на Endeavor, както и до ценни контакти в предприемаческата екосистема
Dare2Scale се осъществява с подкрепата на Европейската банка за възстановяване и развитие (EBRD), Фондация „Америка за България“ (US4BG), Фонд мениджър на финансовите инструменти в България (ФМФИБ) и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП), както и ментори от PwC. Медийни партньори на програмата са Forbes България, Bloomberg TV Bulgaria и Digitalk.
И през тази година се запазва традицията да бъде подкрепена организация с положително обществено въздействие (НПО квота). Част от миналогодишната програма бе и Фондация Тийноватор, организация, която активно подкрепя младежкото предприемачество в страната. За добавената стойност от участието в Dare2Scale за Forbes България разказа Зорница Миткова, програмен директор на Тийноватор.
– Какво ти донесе участието в Dare2Scale?
Когато кандидатствах с Фондация Тийноватор за Dare2Scale на Endeavor през пролетта на 2024 година, знаех, че конкуренцията за мястото в НПО квотата не е малка и имах ясна визия защо искам да сме в програмата. Включването ни от имиджова гледна точка е стратегическо, но от друга страна – участието на Тийноватор в общност от бизнеси, които искат да растат, е важно – сред тях са нашите потенциални ментори, а и пребиваването в среда на буден предприемачески дух е полезно за нас, защото това е духът, който искаме да предадем на учениците.
Dare2Scale ме свърза с моя първи ментор – Живка Петкова от PwC България. Запознах се с нея в много напрегнат момент – провеждах по 10 интервюта с потенциални ментори на ден и както всяка година, и сега си казах, това трябва да се промени и да не бъде задача за един човек. Казусът, по който работихме с Живка, беше именно процесът по набиране на ментори за всяко ново издание на Тийноватор. Тя ми помогна да структурираме нов процес, който ще приложим още в Тийноватор 8 от есента на 2025 година.
През 2025 година Фондация Тийноватор стартира паралелна програма за подготовка на ментори – “Моделът Тийноватор: Школа за ментори”. Тя цели да надгражда менторския капацитет, да създава ефективна система за обмен на опит между менторите и да прави Отбора на менторите сплотен и ефективен.
Официалния старт на тази нова програма поставихме през март 2025 година именно с Живка Петкова, която познавам от Dare2Scale и с другата ми партньорка в проекта – Велина Гетова. Заедно направихме програмата на Уикенд на менторите, в който събрахме 50 ментори в Тийноватор 7 за три дни интензивна работа, в основата на която стоят качествата на ментора в Тийноватор.
Визията на Моделът Тийноватор е проста: по-силен Отбор на менторите води до по-добре функциониращи Тийноватор стартъп клубове. Убедени сме, че израстването се постига чрез свързаност – основата на всяка общност.
– Кои модули в програмата бяха най-полезни за теб?
Освен менторството, за което споменах, за мен бяха полезни и лекциите в програмата. Сещам се за лекцията на Александър Лефтеров от Tiger Technologies, Христо Борисов от Payhawk, Симеон Стойчев от Progress. Фондация Тийноватор е НПО и нямаме бизнес елемент в нашата дейност, но срещите с тези бизнеси ни дадоха нови идеи за учебната рамка, през която минават екипите в Тийноватор, както и нови партньорски отношения.
За мен лично обаче денят на Финалните презентации беше най-предизвикателният момент. Бяхме едно НПО и осем бизнеса и трябваше да презентирам Тийноватор в три минути, което не бях правила дотогава. Опитът си струваше.
– Какво би препоръчала на бъдещите участници?
На бъдещите участници в Dare2Scale препоръчвам да отделят време и да посещават всичките уъркшопове и нетуъркинг събития, дори да не им се струват пряко свързани с тяхната дейност. Където има възможност, да въвличат и други хора от екипите си. С ментора си да работят по истински проблем на организацията. Да бъдат много любопитни, защото в програми и общности като тази, не се знае откъде може да изскочи заекът.
– Виждаш ли потенциал в съчетанието между образователна програма и реален бизнес?
Избягвам да определям Тийноватор като образователна програма, защото това предполага повече теория и квалифицирани преподаватели. Тийнвоатор е практическа програма, площадка за експерименти и провали в сигурна среда, в която се учиш на бизнес от първа ръка – твоите ментори. Това, което правим обаче, е да сме мост между образователната програма в училище и реалния бизнес, като осветяваме точките, в които на учениците им е нужда подготовка, за да се изправят пред живота след училище и по-нататък – в света на реалния бизнес.
За Тийноватор:
Тийноватор е 8-месечна програма, която развива меките умения, уменията за работа в екип и стартъп културата на учениците в 10. и 11. клас в цяла България. Учениците работят с ментори – предприемачи и създатели на стартъпи, по специална учебна програма, базирана на учене през практика. Фокусът е стимулиране на творческото мислене и увереността в собствените възможности и насърчаване на предприемаческия дух.
В края на учебната година участниците в Тийноватор представят първите си стартъп компании пред жури от инвеститори и това е техният летящ старт в света на бизнеса.
Програмата е безплатна, с което дава равен достъп до предприемачеството на всички младежи в тази възраст. С това допринася за повече подготвени отрано кадри за пазара на работна ръка и е инвестиция в бъдещето на икономиката на страната. За седем години през Тийноватор са преминали над 3000 ученици от 40 града и близо 300 ментори.