Кристина Верославова: Да доведеш Холивуд в България
„Винаги съм се водила от щастието. От малка ми се е наложило бързо да порасна, но майка ми ме е учила да вярвам в себе си, да слушам себе си и да не правя компромис с щастието си. И винаги да се водя от верните причини“, казва Кристина Верославова.
34-годишната актриса смело минава през живота, водена от щастието и от онова специално чувство, че е на правилното място и се занимава със смислени неща. От топмодел в Италия, Южна Корея и САЩ, през организатор на бизнес събития в Лондон до актьорската школа на Ал Пачино и Робърт Де Ниро в Лос Анджелис, историята на Кристина Верославова е бляскава, интересна и много пъти започва отначало. Но тя открива себе си в това да създава възможности за другите, да променя средата и да споделя опита си. Прави го с обучения за ученици и с организирането в България на едни от най-престижните световни актьорски класове.
Пътят на Кристина Верославова в светлините на прожекторите започва като на кино. Търсач на таланти я среща на улицата и ѝ предлага да стане модел. Тогава тя е на 15 г. и животът ѝ тотално се преобръща. Започва да пътува по целия свят, придружавана от майка си, да снима за престижни списания и да се явява на кастинги. Научава се на адаптивност, комуникация с различни хора и отстояване на лични граници. Но усеща, че това не е нейният път.
„Чувствах се просто като манекен, там нямаш никакво мнение. Казват ти: „Облечи това, съблечи това, хубава си, не си хубава, дебела си, не си дебела.“ Всичко е базирано на външния ти вид и може да е много объркващо да растеш с тези критерии. На мен не ми се е отразило, защото аз просто не съм искала да съм част от този свят“, казва Верославова.
Когато е на 18 г., излиза от света на модата и се изправя пред дилемата накъде да продължи. Целият свят до този момент е бил пред нея и всичко е било много по-мащабно. Записва да учи бизнес в Англия, в последствие работи в компания за организиране на бизнес събития. Харесва реда и организацията и никога не е смятала, че ще се занимава с изкуство. Но съдбата има други планове за нея.
Скоро след завършването си се връща в България, тогава е на 25 г. и изпада в емоционална дупка, защото не знае какво да прави. „Започваш да се съмняваш в себе си, да поставяш под въпрос изборите си“, казва тя. Тогава, за да се издържа, започва отново да снима – този път реклами.
На снимачната площадка много хора ѝ казват, че трябва да се занимава с актьорство и макар никога преди това да не е обмисляла подобна посока, го чува толкова много пъти, че решава да пробва. Открива курс в киноцентър Бояна, намира в Google монолог, който да запише за кастинга (защото дотогава никога не е чела пиеси) и го изпраща. Още на първата седмица от обучението си е избрана за кастинг за италиански сериал. „На снимачната площадка се чувствах много добре, на мястото си. Тогава усетих, че наистина искам това да уча“, казва Верославова и се шегува, че майка ѝ не е била във възторг, защото 28-годишната ѝ тогава дъщеря за пореден път започва нещо отначало. „Не вярвам, че човек трябва да прави само едно и също нещо, защото минаваш през различни етапи в живота си и се развиваш, и преоткриваш“, казва тя.
Решена да учи актьорско майсторство, Кристина Верославова проучва най-добрите училища в света. Спира се на академията „Лий Страсбърг“ в Лос Анджелис и влага всичките си спестени пари, за да замине и да учи там.
А там за първи път в живота си се чувства на мястото си. Споделя, че духът на академията е различен. Това е школата, в която е учила Мерилин Монро, сцената, на която е играл Ал Пачино, залите, в които са репетирали Джеймс Дийн, Робърт Де Ниро, Анджелина Джоли, Скарлет Йохансон.
Гуруто на съвременния театър – така наричат Лий Страсбърг, който е основател на театралното образование в САЩ през 30-те години на миналия век. През целия си живот той разработва емблематичната си философия „Методът“, която се преподава и до днес в школите му. След смъртта му ръководството на академиите се поема от неговия син Дейвид Страсбърг.
„Самият метод на учене те кара да се обърнеш навътре към теб самия, да изследваш себе си и как реагираш на различни стимули – дали е топла вода, студена вода, слънце, дъжд. Цялостната ти сетивност се активира“, казва Верославова и дава пример. Когато играеш на сцена, например в пиеса на Тенеси Уилямс, където е много горещо, ти трябва да можеш да усещаш жегата, да знаеш какво се случва с тялото ти и то да е достоверно. „Разликата между това да го живееш и да го имитираш. Тези неща могат да направят образа интересен, а не клиширан“, казва актрисата, обживявайки всяка емоция и пример, които дава.
Годините на обучението ѝ в САЩ преобръщат за пореден път представите ѝ за света и за нея самата. Верославова трябва да се справи с редица предизвикателства. След края на първата година вече има купен билет за България и планира да се прибере, когато преподавателят ѝ Дейвид Страсбърг я избира за своя майсторски клас и я съветва да остане в Щатите. Младата актриса не знае как ще го направи, защото няма никакви пари или пък работна виза, но още на следващия ден отменя полета си за вкъщи.
„Нямаше момент, в който да се страхувам как ще стане. Супер готиното ми беше да разхождам кучета или да гледам бебета, защото знаех, че го правя за нещо, което има смисъл“, казва Верославова. Докато е в Щатите, започва работа в театрална компания, където освен актриса е и част от продуцентския екип. Така редом с главните роли в „Трамвай желание“ на Тенеси Уилямс и „Три сестри“ на Чехов, навлиза и в организационния процес зад кулисите. Междувременно е избрана и за роля в постановка на носителя на Оскар Джон Патрик Шенли.
Само седмица след като получава ролята, светът спира заради Ковид. Тя остава в Лос Анджелис и продължава актьорските си класове онлайн.
Няколко месеца по-късно, се прибира в България за Коледа. По това време дядо ѝ се разболява и тя решава да остане. А с това слага началото на поредната нова глава в своя житейски и професионален път. След повече от 15 години в чужбина, Кристина Верославова започва да гради възможности за себе си и за другите, но в България.
Още преди Ковид има идея да организира обучения по „Методът“, заради което се среща с някои режисьори и продуценти у нас. Именно тези срещи сега ѝ отварят нови врати. Щом разбират, че е в България, веднага я канят на кастинги. Първата ѝ роля е в сериала „Татковци“ (2021-2022) по bTV, а скоро след това и във „Вина“ (2023-2024) по БНТ. Следват участия в международни продукции, сред които и епизодична роля в сериала на Amazon Prime „Jack Ryan“ (2023).
Междувременно задвижва идеята да организира курсовете на Лий Страсъбрг в България. „Виждах колко е специално и колко е смислено това обучение. Бях много вдъхновена и исках да го предам нататък“, казва тя. От академията в Лос Анджелис приемат поканата и се доверяват на Кристина, макар досега да не са правили подобно обучения извън Щатите. Стресът в България обаче се оказва по-голям – от една страна, за първи път организира подобно събитие, а от друга – среща недоверие, защото професионалният ѝ път не е минал под светлините на българските прожектори и хората тук не я познават.
С подкрепата на продуцента Николай Мутафчиев успяват да реализират първия уъркшоп през 2022 г. Той преминава с огромен успех, а следващото издание през 2024 г. събира още повече кандидатури и участници. Включват се както утвърдени през годините актьори като Силвия Лулчева, Калин Врачански и Ирен Кривошиева, така и новоизгряващи таланти. Верославова пише проекти към Столична община, които за трета година подкрепят проекта. През 2025 г. за втори път обучението ще се провежда в партньорство и с домакинството на НАТФИЗ.
С усмивка казва, че е създала проект със стойност, но без бизнес модел. Обучението се финансира по проектна дейност от Столична община и с таксите на участниците. По този начин и чрез партньори успява да покрие разходите и да осигури няколко стипендии за участници. А цената от 1400 лв. се оказва изключително привлекателна и за международни участници, които искат да се докоснат да методологията на Лий Страсбърг, и то лично преподавана в майсторски клас от сина му. През миналата година има над 40 кандидатури от чужбина и 200 български. Селекцията на участниците се прави в Щатите, като преподавателите в академията гледат записите с кастингите и правят финалната селекция.
„Когато направих първия уъркшоп, много ми хареса, усетих, че правя нещо много смислено и давам възможност на хората да се докоснат до обучение, което иначе е много трудно достъпно. А и виждам в процеса колко много научават и колко много си взимат“, казва Верославова на прага на третата поредна академия.
Академия „Лий Страсбърг“ в България
Краен срок за кандидатстване: 21 април 2025 г.
Създаването на нови възможности и внасянето на натрупания в чужбина опит, провокира Кристина Верославова да мисли в още и различни посоки. Отново с колегата ѝ Николай Мутафчиев организира мащабното обучение за ученици „Предизвикателството“ с подкрепата на фонд Култура, Национален филмов център и местните общини. С този проект правят менторство и обучение по режисура, сценарий и актьорско майсторство за ученици в 14 града в България. Участниците имат 24 часа да заснемат късометражни филмчета, а най-добрите печелят финансиране от 1000 лв. за следващ проект, като накрая се излъчва национален победител. „Организационно беше страшно много работа, но идеята беше да излезем извън големите градове, където има по-ограничен достъп до култура“, казва Верославова.
В срещите си с учениците често говорят за причините да искаш дадена професия, за удоволствието, което носи работата, а не за външния блясък, който понякога привлича. „Много е трудно да не се изгубиш в тази професия и трябва да си отговаряш често на въпроса защо искаш да я правиш. Аз винаги съм тръгвала да правя нещо с идеята, със смисъла, с каузата, а не да изкарам пари“, казва тя и с усмивка добавя, че затова не може да е инфлуенсър, защото не иска да предава ценностите си и истината срещу пари. И го казва с цялата искреност и откровеност на човек, който познава себе си и който е преминал през предизвикателства по целия свят, за да се върне и да създава стойност.
„Хубавото е, че в България много хора се върнаха и започнаха да правят неща с опита си от чужбина, тоест ти можеш да даваш, да създаваш и да променяш средата към по-добро – реално това е нещото, което ми е интересно“, казва тя.
От 2023 г. заедно с партньора ѝ Камен Банковски развиват фондация “Среда”, с която се опитват да информират и да култивират обективност и критично мислене чрез дебати. “Разглеждаме и говорим за важни теми по различен начин. Един от инструментите ни е дебатът, защото това е интересен сблъсък на мнения и идеи, в който слушателите могат да чуят много гледни точки”, казва Верославова.