Държавата иска да превърне математическите гимназии в специализирани училища
54%. Това е делът на нефункционална неграмотност по математика според последното проучване на PISA от 2022 г. – почти два пъти повече от средното за държавите в ОИСР (Организацията за икономическо сътрудничество и развитие). Според доклад на Института за пазарна икономика от октомври миналата година тези данни са тревожни, защото поставят страната ни в неконкурентна позиция спрямо останалата част от света. Страните с по-високи средни резултати по математика имат значително по-висок дял на високотехнологичните отрасли в експорта си, например. На този фон държавата иска да превърне математическите гимназии в страната в специализирани училища.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Предложението е заложено с промени в Закона за училищното и предучилищното образование, които ще бъдат представени за обществено обсъждане през месец май. Към момента обаче не са публични.
- По думите на министър Кирил Вълчев МОН работи и по списък от мерки за повишаване на интереса за изучаване на математика и природни науки в училищата, тъй като през последните десетилетия именно там се наблюдава най-голямо отстъпление.
- Законовите промени ще засегнат всички 31 Природо-математически гимназии в областните центрове в страната.
- Приемът ще е за ученици след 4. клас, които след това да продължат образованието си в 7. клас, без допълнителен изпит.
АКЦЕНТ
Специализирани училища към днешна дата са по изкуствата, спортните и духовните. Те предоставят обучение, насочено към специфични области като технически науки, изкуства, спорт или религиозно образование. Специализираните училища имат специфични изисквания за прием и учебни програми, които са съобразени с тяхната насоченост.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Надяваме се да има повече ученици в природо-математическите гимназии. За съжаление в най-големите градове това е въпрос и на материална база, но тук можем да мотивираме повече учениците, вкл. и с това да преобразуваме математическите гимназии в специализирани училища“, обясни министър Кирил Вълчев по време на откриване на СТЕМ център в Професионалната природо-математическа гимназия „Акад. Иван Ценов“ Враца, предаде БТА.
НЕГАТИВЕН ТРЕНД
Броят на учениците, които профилират математика в гимназиите у нас през последните 3 години гравитира около 2.2 хиляди души от общо 25 хиляди в профилирана подготовка. Едва 1.4 хиляди зрелостници се явяват на матура по математика като липсата на интерес към математиката и точните науки поставя пречки пред дигитализацията и високотехнологичната трансформация.
България остава на опашката по дигитални умения. Към 2023 г. само 1/3 от населението на 15-64 г. в България участва покрива базовото ниво на цифрови умения, като това е вярно за едва 2/3 от хората с висше образование и 14% от ниско образованите. По-слабо по този показател се представя единствено Румъния. Ниските цифрови умения препятстват дигитализацията на публичните услуги, широкото възприемане на нови технологии и ограничава достъпа до кадри на високотехнологичния бизнес, показа проучване на ИПИ.