Ключът за развитието на икономиката ни е на ръка разстояние
Институции и бизнес се събраха на ключова среща за бъдещето на икономиката ни вчера. Под патронажа на президента Румен Радев и с представители на изпълнителната, законодателната, местната власт и високотехнологичния сектор се проведе Национална кръгла маса “Иновациите – възможности пред България”. Фокусът – къде стои държавата на прага на Петата индустриална революция и можем ли да бъде конкурентоспособни в един бързо развиващ се технологичен свят. Оказва се, че ключът е на една ръка разстояние.
В средата на март стана ясно, че страната ни е одобрена и наполовина финансирана за изграждане на фабрика за изкуствен интелект – една от шестте европейски страни, одобрени за европейско финансиране. Фабриката ще носи името BRAIN++ и ще бъде изградена на територията на София Тех Парк. Срокът за изпълнение на проекта е три години. Това обаче няма да е достатъчно – страната ни трябва да е една от водещите, които да изградят мрежа от такива гигафабрики.
Това е напълно възможно, тъй като България разполага с необходимата инфраструктура. Ключова е енергийната система на страната ни. България има потенциал да използва свободния капацитет на преносната мрежа, включително подстанциите. Това означава, че страната ни има конкурентно предимство, тъй като не е необходимо тепърва да се изгражда такава инфраструктура, което придвижва времевата рамка скоростно напред, заяви за Forbes България Доброслав Димитров, изп. директор на БРАИТ.
“Рядко в България около една тема се обединяват всички – местна власт, общество, правителство и президент. Вчера беше първата стъпка да се заявим, да вдигнем ръка като държава. Следващата би била да се изготви концептуален документ с по-голяма конкретика”, заяви Доброслав Димитров.
В момента държавата трябва да напише домашното си – да идентифицира правилните терени, които са подходящи за такива проекти, имат необходимите разрешителни, намират се близо до водни ресурси и до енергийната мрежа и са готови за създаване на строителна линия. Тогава трябва да се премине към търсенето на стратегически инвеститори, които да се възползват от бързата писта.
“Борбата за такъв проект, означава на какъв вектор поставяме развитието на България в следващите 20 години. Намирането на инвеститори ще е трудно със сигурност. В момента такива мега паркове съществуват само в САЩ и Китай. Франция вдигна ръка преди няколко месеца – страната също има свободен капацитет на ядрена енергетика и това я прави много подходящо място. Можем да сме от първите пет държави, които ще се сдобият с такава инфраструктура. Това изначално ни поставя по съвсем различен начин на картата на света. Няма да е лесно, но имаме всички необходими парчета от пъзела и сме длъжни да опитаме”, коментира Доброслав Димитров.
Намирането на инвеститори не е единственото предизвикателство. В България има цяла система от подизпълнители, от които зависи реализирането на такива проекти в свръхкратки срокове с необходимото качество. Има и риск тези амбиции да паднат в капана на политически престрелки. Енергийната инфраструктура е част от националната сигурност на страната ни и съществува опасност проекти като гигафабрики за изкуствен интелект да бъдат удавени в бюрокрация.
“Това би било директна инвестиция в икономиката на България от порядъка на няколко милиарда, без да разглеждаме бъдещите ползи. Затова беше толкова важно събитие като вчерашното да събере различни институции и те да са на една страница. Получи се. Ниес ме много добри в това да се самосаботираме, но ако като общество имаме разбирането и амбицията да осъществим такива проекти, пречките могат да бъдат преодолени много бързо. Трябва да приемем това като национален приоритет. Ако успеем да осъществим такова нещо, ще поставим България по съвсем друга пътечка. Ключовото е да качим всички на борда, за да няма желаещи да саботират нещо подобно”, категоричен бе Доброслав Димитров от БРАИТ.