Пазарната волатилност достига 5-годишен връх, докато Уолстрийт се бори с „изкуствено създадения“ проблем с митата
Акциите по света отново паднаха в понеделник, след като президентът Доналд Тръмп затвърди позицията си относно митата – мярка, която според много икономисти бързо може да вкара световната икономика в рецесия. Инвеститорите реагираха на последиците от бурните промени в търговската политика по време на вихрена търговска сесия.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Американските акции паднаха още повече в понеделник след исторически тежките търговски дни в четвъртък и петък, които заличиха трилиони долари от пазарната стойност.
- Индексът Dow Jones спадна с 350 пункта (или 0.9%) за деня, докато S&P 500 се понижи с 0.2%, а Nasdaq отбеляза лек ръст от 0.1%.
- Загубите все пак бяха по-малки от драматичния спад при отварянето на пазарите: индексът Dow Jones падна с 1320 пункта (или 3.4%) малко след началото на сесията, докато S&P 500 и технологичният Nasdaq загубиха съответно 3.9% и 4.2%.
- По време на вихрена сесия, и трите индекса обърнаха рязко към големи печалби след като в социалните мрежи се разпространи непотвърдена информация, че Белият дом ще спре временно митата за 90 дни – S&P 500 се покачи с над 6%, преди отново да се понижат, когато администрацията на Тръмп даде ясно да се разбере, че няма такива планове.
- Загубите след изказването на Тръмп за „Деня на освобождението“ в сряда са покъртителни: Dow Jones е надолу с 10%, или почти 4300 пункта, а S&P 500 и Nasdaq са загубили по 11% всеки.
- Уолстрийт продължава да издава предупреждения за последиците от митата на Тръмп от 10% и повече. В неделя икономисти от Goldman Sachs заявиха, че очакват рецесия, ако Белият дом запази обявените нива на митата. А милиардерът Джейми Даймън, ръководител на най-голямата американска банка JPMorgan Chase, написа в писмо до акционерите в понеделник, че „скорошните мита вероятно ще доведат до инфлация“.
ВОЛАТИЛНОСТТА ДОСТИГА НИВА, НЕВИЖДАНИ ОТ НАЧАЛОТО НА ПАНДЕМИЯТА
Индексът на волатилността CBOE (VIX) затвори на най-високото си ниво от 2 април 2020 г., когато фондовият пазар се срина временно на фона на наложените заповеди за оставане у дома по време на пика на пандемията от COVID-19.
VIX, който проследява очакваните колебания на пазара през следващия месец според търговците на деривати, скочи рязко в ден, в който индексът S&P 500 беше нагоре с до 3.4%, а надолу с до 4.7%.
ТРЪМП НАСТОЯВА ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА ЛИХВЕНИТЕ ПРОЦЕНТИ ОТ ФЕД
Първите изказвания на Доналд Тръмп в понеделник не показаха никакво отстъпление по темата с митата. Той заяви, че „бавнодействащият Фед трябва да намали лихвите!“ и невярно твърди, че „няма инфлация“. В платформата си Truth Social той предупреди: „Не бъдете слаби!“
Икономисти и политици са почти единодушни, че митата на Тръмп ще влошат инфлацията, като дори преди промените в търговската политика, тя вече е значително над целта от 2% на Федералния резерв. Независимият по традиция Фед проведе закрито заседание на своя управителен съвет в понеделник.
Тръмп не показа притеснение от срива на пазара, предизвикан от собствените му политики, и дори в петък сподели пост, в който се твърди, че умишлено предизвиква срив на борсата.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Това е изкуствено създаден проблем, концентриран около един човек,“ каза Бхану Баведжа, главен стратег на UBS Investment Bank, по време на разговор с медии в понеделник, визирайки Тръмп. „Ако този човек промени мнението си, изведнъж цялата ситуация се обръща,“ допълни той.
КАКВО Е „МЕЧИ ПАЗАР“?
Мечи пазар възниква, когато даден финансов актив – най-често борсов индекс – се понижи с 20% или повече спрямо скорошен връх. Преди сривовете, свързани с митата, трите основни американски индекса влязоха в мечи пазар за последно през 2022 г., когато инфлацията достигна 40-годишен връх, а Федералният резерв предприе рязко вдигане на лихвите.
КОИ АКЦИИ ГУБЯТ НАЙ-МНОГО ЗАРАДИ МИТАТА?
Големите технологични компании претърпяха сериозни загуби в началото на понеделник. Акциите на Apple (производителят на iPhone) паднаха с 4%, а на Tesla на Илън Мъск – с 3%, след като между четвъртък и петък и двете компании отчетоха спадове от около 15%.
S&P 500 Е НА РЪБА НА МЕЧИ ПАЗАР
Nasdaq официално влезе в мечи пазар още в петък. S&P 500 последва в понеделник, след като падна с над 20% спрямо февруарския си пик, но след това успя да намали спада до 18%. Dow Jones също не изостава – спад от 16% спрямо рекордния си връх от декември. Nasdaq е надолу с 23% от декемврийския си максимум.