Световното производство на чиста енергия премина прага от 40%, докато Тръмп се отказва от възобновяемите източници
Чистата енергия достигна исторически връх – възобновяемите източници и ядрената енергия са генерирали 40.9% от световната електроенергия през 2024 г., според нов доклад на енергийния аналитичен център Ember.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Това се случва на фона на усилията на администрацията на Доналд Тръмп да възпре напредъка на САЩ към отказ от замърсяващи изкопаеми горива.
- Само за 2024 г. възобновяемата енергия е нараснала с 858 тераватчаса (TWh) – 49% повече спрямо предишния рекорд от 577 TWh през 2022 г.
- Най-голям принос за този ръст има соларната енергия, която за 20-а поредна година е най-бързо растящият източник на електроенергия, с 29% увеличение на годишна база.
- Въпреки това, делът на соларната енергия остава сравнително малък – само 6.9% от нисковъглеродната електроенергия.
- Най-голям дял заема водноелектрическата енергия (14.3%), следвана от ядрената (9%) и вятърната (8.1%).
- Ядрената енергия отбелязва най-ниския си дял в рамките на чистата енергия от 45 години насам.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Слънчевата енергия се превърна в двигател на глобалния енергиен преход,“ казва Фил Макдоналд, управляващ директор на Ember. „Само за три години производството на соларна енергия се удвои и надмина 2000 TWh през 2024 г. Докато някои страни се отдръпват от климатичните си ангажименти, икономическите предимства на възобновяемите източници създават неудържим глобален импулс.“
ГЛОБАЛНИТЕ ПАЗАРИ ПРОДЪЛЖАВАТ НАПРЕД
Докато федералното правителство на САЩ се отдръпва от възобновяемите източници, големите международни пазари – особено Китай и Индия – ускоряват прехода си към чиста енергия.
Само Китай е отговорен за над половината от ръста в производството на соларна енергия през 2024 г., като чистата енергия е задоволила 81% от нарастващото електропотребление в страната.
В Индия добавената соларна мощност се е удвоила спрямо 2023 г., което подчертава как развиващите се икономики преоформят глобалния енергиен пейзаж.
„Бъдещето на глобалната енергийна система се оформя в Азия,“ казва професор Сюнпен Шъ, президент на Международното общество за изследвания на енергийния преход. „Засиленото им разчитане на възобновяема енергия за покриване на растящото търсене бележи повратна точка, която ще преоформи световния енергиен сектор и ще ускори залеза на изкопаемите горива.“
ДУХЪТ Е ПУСНАТ ОТ БУТИЛКАТА
Въпреки про-изкопаемия курс на администрацията „Тръмп 2.0“, пазарните реалности продължават да накланят везните в полза на възобновяемата енергия. Комбинацията от падащи разходи за соларна енергия и батерии, заедно с растящото търсене от страна на технологичния сектор – особено с бума на изкуствения интелект, центровете за данни и електрическите автомобили – подкрепя траекторията на растеж на чистата енергия.
„Въпреки геополитическите и икономическите предизвикателства, индустрията на възобновяемата енергия добави още 858 TWh към глобалната система през миналата година – повече от комбинираното годишно електропотребление на Великобритания и Франция“, каза Брус Дъглас, изпълнителен директор на Global Renewables Alliance.
НАПРЕД КЪМ БЪДЕЩЕТО
Макар че федералната политика на САЩ може временно да затрудни развитието на възобновяемите източници в страната, глобалният ръст на чистата енергия се очаква да изпреварва покачващото се електропотребление през следващите години. Това подсказва, че сме на прага на постоянен спад в производството от изкопаеми горива, независимо от политическата съпротива в някои държави.
Последният доклад на Ember потвърждава една ясна реалност: именно чистите технологии – не изкопаемите горива – са двигателят на икономическото развитие в световен мащаб. Докато други държави запазват ангажимента си към декарбонизация, САЩ рискуват да изостанат в надпреварата за лидерство в бъдещата чиста енергийна икономика.