Как ще изглеждат българските евромонети
Българската народна банка взе окончателно решение за облика на българските евромонети след присъединяването на страната ни към еврозоната. Засега надеждите са, че това ще се случи в началото на следващата година. Одобрените проекти ще се използват за производството на евромонети с българска национална страна. Художествените проекти са преработени от “Монетен двор“ ЕАД.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Мадарският конник ще бъде изобразен от едната страна на евромонетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента. Св. Иван Рилски – на евромонетата от 1 евро. Паисий Хилендарски – на евромонетата от 2 евро.
- За монетата от 2 евро ще има и надпис по гурта с надпис “БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ”.
- Мотивите на БНБ са, че това са утвърдени символи, които са добре приети от българските граждани и ще бъдат продължение на българската идентичност, посочват в официалното си съобщение от БНБ.
- Това ще осигури приемственост от сегашната валута към новите евромонети, а освен това ще гарантира лесна разпознаваемост.
- Монетите от 1 и 2 евро ще са с надпис на кирилица, а тези с по-малък номинал – от 1 до 50 цента ще са с надпис “стотинки”.
АКЦЕНТ
Евромонетите имат обща страна и национална страна. Дизайнът на общите страни на монетите е дело на Люк Люикс от Белгийския кралски монетен двор. Всяка държава в еврозоната има собствен дизайн на другата страна, включващ и задължителни елементи. Задължителните елементи са кръг от 12 звезди около дизайна, името на държавата, годината на емисията.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
България изпълнява всички критерии за приемане на еврото, съобщи в края на март управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев.
През 2024 г. реалният БВП на страната нарасна с 2.8%, т.е. над предварителните очаквания, а според последната прогноза на БНБ икономическият растеж ще остане стабилно на позитивна територия, възлизайки на 2.5% през тази година и 3.0% през 2026 г. Страната ни изпълнява критериите за ценова стабилност – средногодишната инфлация за февруари по ХИПЦ за България е 2.6%, без промяна от януари.
Критерият за ценова стабилност бе единственият, който не бе изпълнен от страната ни при предходните конвергентни доклади и приемането в еврозоната не бе осъществено според плановете на 1 януари 2024 г. В края на февруари България отправи искане към ЕК и ЕЦБ за изготвяне на извънредни конвергентни доклади за готовност за приемане в Еврозоната. Очаква се, те да са готови до юни, и при положителен отговор, приемането да стане от 1 януари 2026 г.