Китай отвръща на удара с 84% мита върху американските стоки

Фючърсите на американските борсови индекси се понижиха рязко днес, след като Китай обяви допълнителни тарифни мерки за американски стоки, информира “Ройтерс”.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Китай ще наложи 84% мита върху американските стоки от четвъртък, в сравнение с предварително обявените 34%, съобщи в сряда Министерството на финансите на страната, което е последният залп в глобалната търговска война, предизвикана от президента на САЩ Доналд Тръмп.
- По-рано днес влязоха в сила “реципрочните” мита на Тръмп за десетки държави, включително огромните 104% мита върху китайски стоки. Европейският съюз също подготвя свои собствени ответни мерки за по-късно в сряда.
- Днес световните пазари се сринаха, след като влязоха в сила 104%-ните мита на Тръмп за Китай, а жестоката разпродажба на американските облигации предизвика опасения, че чуждестранните фондове бягат от американските активи.
РЕАКЦИЯ
В интервю за Fox Business Network министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви, че новите мита на Китай са неудачни. “Те имат най-небалансираната икономика в историята на съвременния свят и мога да ви кажа, че тази ескалация е губеща за тях”, каза той.
Тази седмица вече доведе до нестабилност на пазарите от времето на кризата, като изтри трилиони долари от стойността на акциите и нанесе удар върху суровините и развиващите се пазари. Акциите на големите американски банки се понижиха преди началото на търговията, увеличавайки загубите, предизвикани от митата, след като Китай обяви 84% мита върху американските стоки. Цените на петрола достигнаха четиригодишното си дъно.
“САЩ и Китай са затънали в безпрецедентна и скъпа игра на пиле и изглежда, че и двете страни не желаят да отстъпят”, заяви Тин Лу, главен икономист за Китай в Nomura.
КЛЮЧОВА ПРЕДИСТОРИЯ
По-рано в сряда Китай нарече търговския си излишък със Съединените щати неизбежност и предупреди, че има “решимостта и средствата” да продължи борбата, ако Тръмп продължи да удря китайските стоки.
Китайската валута бе подложена на силен натиск за понижаване, като офшорният юан достигна рекордно ниски стойности заради митата. Но източници на Ройтерс заявиха, че централната банка е поискала от големите държавни банки да намалят покупките на американски долари и няма да позволи рязко понижение на юана.
Междувременно Китай заяви пред Световната търговска организация, че американските мита заплашват да дестабилизират допълнително световната търговия.
ФИНАНСОВ ОТЗВУК
Откакто Тръмп представи тарифите си на 2 април, S&P 500 претърпя най-дълбоката си загуба от създаването на бенчмарка през 50-те години на миналия век. Сега той е близо до мечи пазар, дефиниран като 20 % под последния си връх.
Държавните ценни книжа на САЩ също бяха въвлечени в пазарните сътресения и в сряда продължиха да търпят сериозни загуби, което е знак, че инвеститорите се отказват дори от най-сигурните си активи, а доларът – традиционно сигурно убежище – отслабна спрямо другите основни валути.
Европейските акции се понижиха, а фючърсите върху американските акции показаха, че предстоят още по-големи трудности след мрачната сесия за по-голямата част от Азия.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Тръмп се отърси от пазарния срив и предложи на инвеститорите смесени сигнали за това дали митата ще останат в дългосрочен план, като ги определи като “постоянни”, но също така се похвали, че те оказват натиск върху другите лидери да поискат преговори.
Очакваше се в сряда страните от Европейския съюз да одобрят първите контрамерки на блока срещу тарифната бариера на Тръмп, присъединявайки се към Китай и Канада в отблъскването.
Според документ, видян от Ройтерс, Европейската комисия, която координира търговската политика на ЕС, е предложила допълнителни мита, предимно в размер на 25 %, върху американски внос, вариращ от мотоциклети, птиче месо, плодове, дървесина и дрехи до конци за зъби. Те трябва да влязат в сила поетапно.