Пазарите са на червено след митата на Тръмп
“Глобалната финансова система навлиза в непозната територия. Много ще е трудно да се предвиди динамиката на пазара през следващите дни”, пише в изследователска бележка Джордж Саравелос, глобален ръководител на отдела за валутни изследвания в Deutsche Bank. Пазарите са на червено, след като в полунощ в сила влязоха митата за внос на стоки в САЩ.

Китай вече заяви, че няма да се поддаде на провокации и ще отвърне решително на митата от 104%, наложени от администрацията на Доналд Тръмп. Днес Европа също трябва да гласува ответни мерки, след консултации с представители на властите и бизнеса в държавите-членки през последните няколко седмици.
Очаква се още в началото на следващата седмица представителите на ЕС да обявят следващата стъпка – план за налагане на ответни мерки. Окончателният списък със стоките, които ще попаднат в обхвата на реципрочните мерки вероятно ще изключва вноса на бърбън, след като Тръмп заплаши да отвърне с 200% мито върху целия европейски внос на алкохол – това би бил тежък удар за държави като Франция, Италия и Испания.
Нестабилната обстановка не пощади пазарите. Основният борсов индекс в Европа STOXX600 се понижи с над 3% до 496.33 пункта – сигнал за спад в пазарната капитализация на основните европейски компании.
Френският CAC 40 се сви драстично, изтривайки всички печалби от началото на годината. Правителството в Париж е готово да отдели 5 млрд. евро за френския бизнес при нужда той да бъде подкрепен. Германският индекс DAX спадна с 2.5%, след което леко се възстанови, докато инвеститорите очакват още един бурен ден на борсата. икономистите и бизнесът се опасяват, че 20-процентните мита ще попречат на прогнозите за зараждащия се растеж на вялата германска икономика.
Като допълнителен сигнал за тревожността на инвеститорите доходността на британските 30-годишни държавни облигации се повиши до най-високата си стойност от 1998 г. насам, наваксвайки рязкото нощно повишение на доходността на 30-годишните американски държавни ценни книжа.
Доларът – най-сигурното убежище по време на сътресения – спадна значително, тъй като инвеститорите се втурнаха към златото и швейцарски франк. Доходността на 10-годишните облигации на САЩ се повиши с 13 базисни пункта за деня до 4.40%, с което повишението им през последните три дни достигна почти 40 базисни пункта – едно от най-агресивните увеличения за толкова кратък период от време през последните 25 години.
S&P 500 претърпя един от най-големите обрати поне през последните 50 години. Индексът загуби 5.8 трилиона долара от борсовата си стойност, което е най-дълбоката четиридневна загуба от създаването му през 50-те години на миналия век.
Пазарът очаква волатилността на пазара през следващия месец да продължи – индексът VIX достигна 60 пункта през тази седмица, което е най-високата му стойност от август насам.