5 досадни номера, които да не правите в LinkedIn
„LinkedIn е лудница“ би казало всяко уважаващо себе си Gen Z, когато влезе в професионалната мрежа. Младите потребители в платформата са все повече и те идват със своите навици и желание за бърз успех. И вече имаме суперзвезди, които на свой ред „заразяват“ останалите с growth-hacking практики.
Изобщо не говорим за ползването на копирайтъри „в сянка“, които да създават съдържание от тяхно име. Триковете вече са на съвсем друго ниво и просто не мога да не ви дам най-досадните сред тях. И преди да си помислите „Okay boomer!“, просто ми се струва редно да си припомним, че в бизнеса нищо не става за три дни. Съответно няма причина да мислим, че и в професионалната мрежа три публикации ще доведат до чудеса.
Затова пък ще дам съвети какво да НЕ правите:
Не репоствайте по три пъти една и съща публикация
Отделяте 5, 15 или дори 50 минути да подготвите ъпдейта и го публикувате. Достигате ограничен брой импресии и реакции и това е напълно разбираемо – така работят социалните мрежи. Ако сте LinkedIn гуру обаче, ще repost-нете публикацията си поне още три пъти в рамките на следващите 24 часа. Все пак не искате да ощетите никого от последователите си по целия свят.
Реалността обаче е, че ако пускате посред нощ, вероятно няма да достигнете до почти никого. LinkedIn става все по-геоцентрична платформа и шансовете за глобална доминация все повече ни подминават. Затова наблегнете на стойността на публикациите си и уникалния опит и гледна точка, които само вие можете да дадете на локалната си аудитория.
Не пускайте първите 3 коментара под всяка своя публикация
Коментарите са най-силният сигнал за алгоритъма, че една публикация е качествена и трябва да се показва на повече потребители. Затова го има и изкушението да сложите 3-4 коментара под всеки пост, за да създадете и микродискусии или да „събудите“ публикацията след известно време. Признавам, че понякога работи и неслучайно виждате във фийда си публикации отпреди няколко дни само защото авторът е коментирал.
Вършейки това, ви съветвам да задавате въпросите си в основния текст и да се посветите на отговарянето на реалните коментари отдолу. Така шансът да създавате смислени дискусии е значително по-голям.
Не автоматизирайте поканите за свързване
През ден получавам покани за свързване с придружаващо съобщение „Здравейте Alexander“. Разминаването в езика или тоталната липса на контекст е ясен знак, че потребителите ползват софтуер за автоматизация. Правят го, за да разраснат бързо мрежата си от контакти благодарение на филтрите за търсене на платформата. Често следва и поредица от съобщения, още второто или третото от които ми предлага среща или директно покупка без никакъв интерес към нуждите ми. А всеки, който е в бизнеса от повече от 6 месеца, знае колко грешен е този подход. А и ползването на автоматизиращ софтуер от подобен тип е забранено от LinkedIn.
Вие обаче си припомнете, че LinkedIn е мрежа на качеството, а не на количеството. Ако познавате добре аудиторията си (от настоящи и потенциални клиенти, партньори, служители), използвайте същите тези филтри, за да откриете „правилните“ хора за мрежата си. И просто поканете тези от тях, които са достатъчно активни и с които наистина бихте могли да имате бизнес взаимоотношения в обозримо бъдеще.
Не автоматизирайте коментарите си
Когато си говорим за автоматизация в LinkedIn, има и по-тежки случаи. Управляваме страницата на най-голямата транспортна компания у нас и те имат „суперфен“ – глобална платформа за професионални обучения, чиято страница коментира под всяка публикация до 5 минути след появяването ѝ. Да, отскоро казахме „Добре дошли“ и на автоматизираните коментари, писани с изкуствен интелект и също толкова досадни, колкото и поканите от този тип.
Ако искате да се включвате активно в дискусии, прекарвайте по 5 минути на ден в търсене на публикации по „вашите“ теми – с ключова дума и филтриране да виждате само Posts като резултати. Още дълго време ще се справяте сами много по-ефективно от изкуствения интелект, който на този етап пуска по 3 думички, без да добавя никаква стойност.
Не пускайте документи с по 1 дума на страница
Черешката на тортата е най-абсурдна, но реално дава най-голям ефект за търсачите на бърз успех. Документите (PDF вариант на каруселите в Instagram) са силен формат в LinkedIn, защото всяка прегледана страница е т.нар. „ангажиран клик“ и води до повече импресии. Затова и много потребители се изкушават да пускат документи от по 20 страници с по 1-2 думи на страница. И често точно те оставят читателите си разочаровани с ниската си стойност. Алгоритъмът обаче е доволен, а импресиите – десетки хиляди.
Не го правете по този начин. Ползвайте документите като формат, дори си заслужава да работите специално с дизайнер за създаването на 1 или 2 документа от по 6-7 слайда всеки месец. Но давайте всичко от себе си за съдържанието и смисъла, вместо да опитате да излъжете алгоритъма. Защото все още правим бизнес с реални хора вместо с единици и нули.