ЕС също сложи на пауза контрамитата срещу САЩ
Европейският съюз ще постави на пауза първите си ответни мерки срещу митата на САЩ, след като президентът Доналд Тръмп временно преустанови тарифите, които току-що беше наложил на десетки държави, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- ЕС трябваше да въведе ответни мита върху американски стоки на стойност около 21 милиарда евро (23.25 милиарда долара) от следващия вторник в отговор на 25-процентовите мита на Тръмп върху стомана и алуминий.
- Все още се оценява как да се реагира на американските мита върху автомобилите и на по-широките 10% налози, които остават в сила.
- „Искаме да дадем шанс на преговорите“, заяви фон дер Лайен в публикация в X. „Докато финализираме приемането на европейските ответни мерки, които получиха силна подкрепа от нашите държави членки, ще ги поставим на пауза за 90 дни.“
- Внезапното решение на Тръмп в сряда да спре повечето от новите високи мита донесе облекчение на разтърсените световни пазари и на притеснените глобални лидери, въпреки че той продължи да засилва търговската война с Китай.
- Обратът му, който настъпи по-малко от 24 часа след влизането в сила на сериозните нови мита, дойде след най-интензивния епизод на пазарна волатилност от началото на пандемията от COVID-19. Индексите на Уолстрийт скочиха след новината, а облекчението се прехвърли и върху търговията в Азия и Европа в четвъртък.
- Преди тази промяна на позицията от страна на Тръмп, сътресенията бяха изтрили трилиони долари от фондовите пазари и довели до тревожно покачване на доходността по американските държавни облигации – нещо, което очевидно привлече вниманието на президента.
- Междувременно Китай отхвърли онова, което нарече заплахи и изнудване от страна на Вашингтон. Въпреки облекчението за други държави, Тръмп засили натиска върху Китай – втората по големина икономика в света и вторият най-голям доставчик на внос в САЩ – като увеличи митата върху китайския внос от 104% на 125%.
- Той също така подписа указ, целящ да намали влиянието на Китай върху глобалната корабоплавателна индустрия и да възроди американското корабостроене.
ТЪРГОВСКА ВОЙНА С КИТАЙ
Китай ще „доведе нещата докрай“, ако САЩ настояват на своето, заяви говорителят на търговското министерство Хъ Йонгциен. Китайската страна остава отворена за диалог, но той трябва да се води на основата на взаимно уважение, добави министерството.
Пекин може отново да отвърне със симетрични мерки, след като наложи 84% мита върху американския внос в сряда в отговор на по-ранната атака на Тръмп.
Тръмп, който твърди, че митата целят да коригират търговските дисбаланси на САЩ, допусна, че може да се стигне до споразумение с Китай, но според американски официални лица ще се даде приоритет на преговори с други страни като Виетнам, Япония, Южна Корея и др., които вече се нареждат в опит да постигнат сделки.
Китайският юан падна до най-ниското си ниво спрямо долара от световната финансова криза насам.
ПАУЗА ОТ ЕС
В Европа доходността по държавните облигации на еврозоната скочи, спредовете се свиха, а пазарите преразгледаха очакванията си за понижение на лихвите от Европейската централна банка. Европейските акции също поскъпнаха.
Ходът на Тръмп е важна стъпка към стабилизиране на глобалната икономика, заяви фон дер Лайен, преди да обяви пауза на европейските контрамерки. Но тя предупреди, че те може да бъдат върнати в сила.
„Ако преговорите не са удовлетворителни, нашите ответни мерки ще влязат в сила. Подготвителната работа по допълнителни контрамерки продължава“, каза фон дер Лайен и допълни: „Както съм казвала и преди – всички опции остават на масата.“
Отстъплението на Тръмп по отношение на митата за други държави също не е пълно. Остава в сила 10% общо мито върху почти всички американски вносни стоки, съобщи Белият дом. Обявлението също така не засяга действащите мита върху автомобили, стомана и алуминий.
Паузата в митата от страна на САЩ също така не се отнася за мита, които Канада и Мексико плащат – техните стоки продължават да бъдат обект на 25% мита, свързани с фентанила, ако не отговарят на правилата за произход по споразумението между САЩ, Мексико и Канада (USMCA).
ЕС беше планирал да наложи допълнителни мита върху американски внос, включително царевица, пшеница, мотоциклети, птиче месо, плодове и облекла. Тези мерки сега се поставят на пауза.
НЕСИГУРНОСТ
Въпреки облекчението, някои централни банкери и анализатори останаха предпазливи.
Членът на Европейската централна банка Франсоа Вилроа дьо Гало, коментирайки паузата в увеличението на митата, заяви пред радио France Inter, че това е „по-малко лоша новина“ в сравнение с предишната ситуация, но несигурността остава и тя е заплаха за доверието и растежа.
След като първоначално заяви, че няма да променя плановете си, Тръмп призна, че почти паническата реакция на пазарите след обявленията му от 2 април е изиграла роля в решението му да отложи митата.
„Трябва да бъдеш гъвкав“, каза той пред журналисти.