Евгения Вучева, която окрилява промяната
Двигателната сила зад Евгения Вучева са социалните каузи, които подкрепя не само чрез фондацията си против домашно насилие, но и чрез работата си в корпорация за милиарди долари

Евгения Вучева започва всеки работен ден на велосипед. С костюм и токчета, тя стига до офиса на L’Oréal в едно от предградията на Париж, където през 2023 г. кандидатства за работа с идеята да „мести големите пари към позитивните каузи“. Екипирана с магистратура по устойчиво развитие и социални иновации от ESSEC Business School, на интервюто си казва, че една опция за стремеж към устойчиво бъдеще е колективният бойкот на корпорациите и консуматорството. „Другият вариант е в корпорацията да има хора като мен, които да помогнат на бизнеса да се трансформира – хем да правим пари, хем да не съсипем планетата – казва тя. – Аз искам да има свят, в който да живея, когато стана на 60.“
Днес Вучева (26) има същото изострено чувство за справедливост и свободолюбив характер. Младата участничка в клас 2024 на селекцията „30 под 30“ ръководи дейността на фондация „Окрилена“, която създава, за да повиши информираността по отношение на равноправието между половете и домашното насилие в България. Отделно от това се занимава и с всички инициативи, свързани с корпоративно-социалната отговорност на YSL Beauty, част от L’Oréal. „Целта е да си тежа толкова на мястото, че работата с кауза да може да мръдне цели светове, а не само едно малко мое святче“, казва тя.
Подобно на много от организациите, които се борят за определена кауза, историята на „Окрилена“ започва с нещо лично. През 2017 г. Вучева е 19-годишна студентка към Американския университет в Париж, когато си намира приятел. Връзката им тя описва като „много симпатична и спонтанна“ до момента на първия скандал, който води след себе си още такива. „Той никога не ме удари, но ме изолира от всякаква подкрепяща среда – имах близка приятелка, която според него не ми мислеше доброто, и ми каза да не се виждам с нея – казва Вучева. – Това са хора, които маскират зависимостта си от теб с нужда и наричат това любов.“
След като излиза от ситуацията, Вучева започва постепенно да разказва тази история на приятели и познати. Така открива „колосално количество“ жени на сходна възраст, които споделят нейния опит в различни степени: „Той не ми позволява да се виждам с майка ми и да пиша съобщения, без да ги е видял“, „Когато изляза от вкъщи, трябва да му пращам снимка на всяка локация“, „Извива ми китките и ме души“.
След две години, наситени с подобни признания, Вучева си дава сметка, че трябва да намери начин да направи позитивна промяна. С идването на пандемията през 2020 г. се прибира в България. След известни колебания отностно професионалната посока, която иска да поеме, си намира работа в сферата на маркетинга за устойчиви марки. Случайно забелязва обявата за конкурс, който може да осигури подкрепа на неправителствени организации за техни проекти. С идеята да направи кампания, илюстрираща жените на ръководни позиции в страната, през август регистрира фондация „Окрилена“. Не печели финансирането, но не се отказва от идеята да помага на хората да разпознават признаците на насилието.
„Знаех, че най-основната нужда в страната е от образование“, казва тя. „В училище никой не ни обяснява, че сме създадени равни – с право на глас и със задължения към обществото, както и че единият пол не е по-висш от другия.“
Според Вучева, ако всички хора се възприемат като равни, няма да има нужда от превъзпитаване чрез бой. Тя изгражда „Окрилена“ като организация, която говори за насилието като безполово. „Факт е, че процентът мъже, които бият жените си, е по-голям от този на жените, които бият мъжете си, но когато стане дума за емоционално насилие, много мъже живеят в тишина с жени, които ги тормозят“, казва тя.
ПРЕЗ 2020 Г. ТЯ СЪЗДАВА УЕБСАЙТА
и профилите на фондацията в социалните мрежи, които започва да развива като канали за информиране и подкрепа на обществото. Публичен отзвук има веднага – в Instagram започват редовно да пристигат съобщения с лични истории и призиви за помощ. „Ние можем единствено да дадем платформа за изявяване на лична позиция, както и информация за това какви са опциите и къде може да се потърси подкрепа – казва Вучева. – Неведнъж сме говорили с полицията, че те доста често просто нямат законовата рамка да реагират.“
Постепенно фондацията набира доброволци, които започват да работят по кампании и да подготвят ежеседмично образователни статии на теми като психично здраве, сексуално образование и законодателство. През годините екипът на „Окрилена“ се разраства до максимално осем души, а в момента се състои от четирима, които работят заедно на проектна база. Част от тях са психолози и правни експерти. За годините от съществуването си фондацията е достигнала до над 100 хил. уникални посетители със съдържанието си, а финансирането зад нея е изцяло лично.
„Една от любимите ми кампании е тази, която направихме с кукерска група от град Стралджа – казва Вучева. – Показахме, че обществото ни се развива заедно с ценностите – много жени се маскират като кукери, макар че това е традиционно мъжки ритуал.“
През 2022 г., когато дейността на „Окрилена“ добива стабилен ритъм и повторяемост, Вучева решава да се върне в Париж и да ръководи фондацията от разстояние. Опитът, който събира през последните години, ѝ помага да разбере, че иска да променя света в по-голям мащаб. С тази мисъл записва магистратура в един от най-престижните бизнес университети в Европа и си проправя път по „най-правата траектория“ до корпорациите във Франция. Така през 2023 г. е наета в L’Oréal, където работи последователно за някои от световноизвестните марки на козметичната индустрия под шапката на корпоративния гигант – NYX Professional Makeup, Vichy Laboratoires и YSL Beauty.
„Казах си, че ще отида и ще променя нещата отвътре – казва Вучева. – Когато работехме по проект за женското хормонално здраве във Vichy, моят шеф беше мъж. Имахме доста разногласия, защото дори да беше добронамерен, той нямаше нужната чувствителност и преживявания на една биологична жена.“
Решена да води трудните разговори вместо тези, чиито гласове не се чуват, сега Вучева разработва стратегия за многообразие и приобщаване в YSL Beauty. Радва се, че работата ѝ има значение на глобално ниво, тъй като централата задава посоката на целия бизнес. „Корпорациите имат огромни бюджети да правят такива проекти, но трябва да имат някой, който да се застъпи за спецификите, които имат смисъл“, казва тя.
Приела, че ще води бавна битка, за да мултиплицира агентите на промяна, Вучева мечтае да продължава да развива и „Окрилена“ по начин, който да постави темата за домашното насилие на картата на масовата култура в България. Сред бъдещите й плановете за фондацията са организирането на корпоративни трейнинги за бизнеси, както и сътрудничество с известни личности и инфлуенсъри. „Искам да се намесим в масовата култура по разумен и релевантен начин, но без да се политизираме – казва тя. – Защото в крайна сметка темата за човешките права е политическа, а популизмът е много застрашаващ за кауза като нашата.“