Митата на Тръмп: Катализатор на хаос в световната авиация
Автомобили, потребителски стоки, индустриално оборудване. Цялата световна търговия е в абсолютен хаос, с тонове продукти, блокирани на пристанища, разпределителни гари и депа през последните няколко месеца. Причината – смесените сигнали от Белия дом за тарифната политика на САЩ.
Сериозно застрашени са редица сектори, включително световната авиация. Компаниите в САЩ обикновено поръчват самолети и двигатели за тях с години напред, но хаосът с тарифите рискува да забави доставките. Честите промени и допълнителните разходи натоварват веригата за доставки, която и без това се бори с предизвикателства като недостиг на части и работна ръка. Проблемът ще се окаже сериозен за Boeing и Airbus – две от най-големите компании в авиационната индустрия.
ТАРИФНА ПОЛИТИКА И ИКОНОМИКА В МЪГЛА
Никой не знае какви ще са плановете на Доналд Тръмп за тарифната политика на САЩ. Американският президент отложи реципрочните мита върху вноса на стоки от повече от 75 държави, но митата за Китай бяха повишени на 145%, а тези от 25% върху вноса на стомана и алуминий от Канада и Мексико, както и митата за вноса на автомобили, останаха в сила. Пазарите се сринаха при влизането в сила на митата на 9 април, но отлагането даде силен тласък, като Уолстрийт записа едно от най-големите си повишения в историята. В края на седмицата обаче страстите се успокоиха и по-голямата част от тези печалби бяха изтрити.
Анализаторите вече предупреждават за рискове за глобалния растеж, като в средата на миналия месец Организацията за икономическо сътрудничество и развитие понижи прогнозата си за растежа на световната икономика от 3.3% на 3.1 на сто през 2025 г. Драстично ревизирани са и очакванията за растежа на икономиката през 2026 г. – от 3.3 на сто до 3%.
Предвижда се растежът на икономиката на Китай да се забави до 4.8% през тази година и 4.4% през 2026 г.
През 2025-26 г. се очаква инфлацията да бъде по-висока от предварително прогнозираната, като се предвижда общата инфлация да спадне от 3.8% през 2025 г. до 3.2% през 2026 г. в икономиките от Г-20, а базисната инфлация да остане над целевите стойности на централните банки в много държави през 2026 г.
Според ОИСР задълбочаване на търговското напрежение ще се отрази негативно на бизнес инвестициите на световно ниво, като централните банки няма да имат друг избор, освен да запазят лихвените проценти по-високи за по-дълго време.
РИСКЪТ ЗА ПЪТУВАНИЯТА
Вашингтон наложи и 25% мита върху вноса на алуминий и стомана от Канада и Мексико, както и 25% за вноса на автомобили, 10% за вноса на енергийни продукти и поташ. В отговор канадските власти наложиха 25% мита върху продукти от алуминий и стомана, в допълнение към действащите тарифи от 25 на сто за целия амеикански внос. Допълнително бяха наложени и 25% върху вноса на американски автомобили.
Ескалацията на този търговски спор ще се отрази тежко на авиационния сектор, а от там – и на потребителите.
Производството на самолети се свързва с два гиганта в индустрията – Airbus и Boeing. Airbus е със седалище във Франция, но има финални монтажни линии (FAL) в няколко държави, включително в Мирамбел, Канада, където произвежда A220. Този самолет се използва от компании като Delta Air Lines, Air France, JetBlue и airBaltic за различни маршрути, които включват както полети между САЩ и Канада, така и полети в Европа. В началото на тази година компанията обяви, че планира да произведе 820 самолета през 2025 г., като иска да увеличи производствения темп на A220 до 14 самолета на месец до средата на десетилетието. Според последните данни, Airbus продължава да увеличава производството на A220 през 2025 г., въпреки предизвикателствата със снабдителните вериги. Компанията планира да достави 840 самолета.
Тарифната война между САЩ и Канада ще увеличи разходите за производство на самолети. Това ще се отрази на авиокомпаниите, които ще харчат повече за нови летателни апарати. Проблем ще има и с доставките на части и оборудване, което ще забави производството и изпълнението на поръчките на водещи оператори – през 2023 г. компании като Ryanair и Turkish Airlines направиха рекордни поръчки за милиарди долари, за да отговорят на по-големия брой пътувания. Крайният удар ще е върху потребителите, като може да се очаква ръст в цените на билетите, спад в броя на промоционалните оферти и дори редуциране на честотата на полетите и маршрутите.