На първо четене: Максималната скорост по магистралите става 130 км/ч
Депутатите в Народното събрание приеха на първо четене промени в Закона за движение по пътищата, с които се въвежда максимална и средна скорост по магистралите. Преди да бъдат обсъдени, промените бяха приети в парламентарната комисия по транспорта.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Приети на първо четене в пленарна зала бяха пет от общо шестте внесени за разглеждане законопроекта за промени в Закона за движение по пътищата – два законопроекта на Министерския съвет, един от “Продължаваме Промяната – Демократична България”, както и законопроект на ГЕРБ-СДС. Отхвърлен е бил законопроектът на партия “Възраждане”.
- С промените се определят подробно стойностите на максималната скорост в населено и извън населено място, по автомагистрала и скоростен път за различни категории превозни средства.
- Съгласно промените максималната скорост по магистралите се намалява с 10 км/ч – от 140 км/ч на 130 км/ч.
- Въвежда се и средна скорост на движение, която ще се изчислява чрез камерите на тол системата. Общинските камери също ще извършват контрол.
- Отсечките ще бъдат избрани на база статистически данни, които показват, че в тях често се случват пътнотранспортни произшествия заради превишаване на скоростта.
- Законовите измемения предвиждат още възможност 17-годишни водачи да управляват автомобили от категория B с придружител.
- Задължително за преминаване през технически преглед ще бъде плащане на всички глоби за нарушения, извършени със съответното превозно средство.
- Контрол на пътя ще може да се осъществява и от органите на МВР с необозначени превозни средства.
- Създава се и Съвет за сътрудничество с научната и академичната общност. Съставът й ще се определя от Държавна агенция “Безопасност на движението по пътищата”.
- Допълнително на първо четене са приети и промени, с които се разрешава проблема с полевите тестове за водачи на МПС, които отчитат значителен процент ”фалшиви” резултати. Грешните резултати от полеви тестове водеха до незабавно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство, както и временно прекратяване на регистрацията на автомобила. Промените предвижда задължително потвърждение на полевите тестове чрез кръвен анализ.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Агенция „Пътна инфраструктура“ публикува карта на участъците, които са опасна пътна зона с концентрация на катастрофи. Има и план за действие за обезопасяване на отсечките, който ще се актуализира ежеседмично. Картата и планът са публикувани в специално създадената секция „Пътни участъци с повишен риск“, за да може гражданите бързо и лесно да се запознават с наличните данни и да проследяват изпълнението на мерките за обезопасяване на участъците. За предприетите действия всеки месец председателят на Управителния съвет на АПИ ще представя доклад до министъра на регионалното развитие и благоустройството.