Войната на чипове наближава. България също е застрашена
Тази седмица. Тогава се очаква да бъдат обявени по-високи мита за вноса на чипове в САЩ, заяви американският президент Доналд Тръмп – пореден ход на ескалация на търговското напрежение. Засега не е ясен обхватът на тези мита върху полупроводниковата индустрия, но тези мерки могат пряко да засегнат България. Причината – предупреждението на външния ни министър Георг Георгиев, че Вашингтон ще включи страната ни в ограничителен списък за износ на чипове.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Американският президент Доналд Тръмп предупреди, че в рамките на тази седмица предстои да бъдат обявени по-високи мита за вноса на чипове в САЩ.
- По думите му се предвижда “гъвкавост” при някои компании в сектора.
- Това е поредна брънка в ескалиращото търговско напрежение между Вашингтон и Пекин, като за момента обхватът им не е съвсем ясен.
ДОПИРАТЕЛНА
В края на миналата седмица американският президент обяви, че ще изключи телефоните, компютрите и чиповете от обхвата на реципрочните мита за вноса на стоки в САЩ, в опит да подкрепи американски компании като Apple, които бяха тежко ударени от ескалацията на търговското напрежение, тъй като голяма част от производството им е изнесено в Китай. Това подхрани надеждите, че тарифите ще заобиколят технологичната индустрия и ежедневните потребителски продукти като телефони и лаптопи ще останат достъпни за американците.
По-късно обаче министърът на търговията в администрацията на Тръмп, Хауърд Лутник, даде да се разбере, че това е временно и през следващите два месеца критичните технологични продукти от Китай ще бъдат обложени с отделни мита, заедно с полупроводниците. Освен това Доналд Тръмп обяви, че ще започне търговско разследване за отражението на вноса на китайска електроника върху националната сигурност на САЩ.
АКЦЕНТ
Новината за очакваните нови мита кореспондира с предупреждението на министъра на външните работи Георг Георгиев, че България и още 16 европейски държави ще бъдат включени в ограничителен списък за износ на чипове за САЩ, като по думите му мерките ще влязат в сила в средата на месец май. Застрашен е износ за милиони – по данни на Евростат през 2024 г. страната ни е изнесла различни стоки, сред които диоди, транзистори и полупроводникови устройства на стойност 27 млн. евро.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА
Европейската комисия прави всичко възможно да стимулира иновациите и конкурентоспособността, особено предвид доклада на Марио Драги, който очерта мрачен сценарий за икономическото развитие на стария континент, ако стратегията на Европа не се промени. Затова и от началото на годината Брюксел предприе редица мерки, като представи поредица от стимули за технологичния сектор в Европа.
Светлина в тунела има – след като Доналд Тръмп обяви 90-дневна пауза на всеобхватните мита, които засягаха включително държавите от Европейския съюз, Брюксел също отложи ответния си отговор и остана на масата за преговори. Днес европейският комисар по търговията Марош Шефчович ще търси във Вашингтон споразумение за отмяна на допълнителните мита за европейски внос в САЩ, като има мандат да предложи нулеви мита. Според брюкселското издание “Politico” в плана е включено и предложение за покупка на по-големи количества американски втечнен газ. Ако преговорите се провалят, Европа ще пристъпи към изпълнение на ответните мита.