България няма да продава реакторите от АЕЦ “Белене” на Украйна
Оборудването от АЕЦ “Белене” няма да бъде продадено на Украйна. Това поставя под въпрос изпълнението и на друг ключов проект – изграждането на двата нови блока на АЕЦ “Козлодуй”.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Двата реактора за АЕЦ “Белене” няма да бъдат продадени на Украйна, реши правителството.
- Новината обяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров.
- Лидерът на левицата обяви, че решението е подкрепено от всички партньори в управлението, включително от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
- Като мотив вицепремиерът посочи, че страната ни трябва да развива ядрената енергетика, особено предвид растящата цена на тока в световен мащаб.
ДОПИРАТЕЛНА
Това поставя под въпрос изпълнението на друг ключов за енергийния сектор у нас проект – изграждането на двата нови блока на АЕЦ “Козлодуй”, след като в края на миналата година АЕЦ “Козлодуй – Нови мощности” официално подписа договор с американския консорциум Westinghouse и южнокорейската компания Hyundai Engineering & Construction за изграждане на 7 и 8 блок централата.
Цената на сделката не стана ясна, тъй като е обект на търговска тайна. Стана ясно обаче, че договорът включва фиксирана цена за всеки един от участниците и цена, базирана на броя работни часове и вложено време. Освен това продажбата на оборудването от АЕЦ “Белене” на Украйна трябваше да бъде използвано за реализацията на проекта.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
През 2023 г. България и Украйна започнаха преговори за продажбата на два руски ядрени реактора, първоначално предназначени за недовършената АЕЦ “Белене”.
В средата на февруари стана ясно, че украинският парламент е подкрепил закупуването на двата руски реактора, предназначени за изграждане на АЕЦ “Белене”. Двата реактора трябваше да бъдат използвани за изграждането на енергоблокове №3 и №4 в АЕЦ “Хмелницки“, като за модернизацията ще бъдат похарчени 1 млрд. долара. Цената на сделката се оценява на около 600 милиона евро.