Най-търсените работни позиции в България
Пазарът на труда в България продължава да демонстрира стабилен ръст и през март, показват данните на Агенцията по заетостта. Заявените свободни работни места на първичния пазар достигат 20 151, а броят на започналите работа е близо 17 хил. души.
КОИ СА НАЙ-ТЪРСЕНИТЕ РАБОТНИ ПОЗИЦИИ?
- Хотелиерство и ресторантьорство – 23.4% от всички обявени позиции;
- Преработваща промишленост – 17.6%;
- Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети – 13.9%;
- Държавно управление – 8.6%;
- Селско, горско и рибно стопанство – 5.8%;
- Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения – 4.9%.
Най-търсените професии включват: продавачи, шофьори, работници в промишлеността и строителството, чистачи, оператори на машини, персонал в сферата на социалните услуги и други.
ПОНИЖАВАЩА СЕ БЕЗРАБОТИЦА
Към края на март регистрираните безработни в страната са 156 335 души, а равнището на регистрираната безработица е 5.5% – с 0.3 процентни пункта по-ниско спрямо същия период на миналата година.
ПАЗАР НА ТРУДА В РЕЖИМ НА БЕЗТЕГЛОВНОСТ
С намаляването на броя на младежите в работна възраст и повишаването на дела на хората на възраст 55-64 години сред заетите демографските промени стават все по-очевидни. Делът на заетите лица на възраст 55-64 години достига 69.9%, докато коефициентът на заетост за населението на възраст 15 и повече навършени години е 53.2%, което е ясен индикатор за застаряващото население на България.
Секторът на услугите (67.1% от заетите) доминира пазара на труда, но индустриалният сектор (28.1%) и селското стопанство (4.8%) остават критично важни за икономиката. Преходът към по-устойчиви технологии и зелена икономика ще създаде нови работни места, но ще изисква и преквалификация на работната сила, особено в тези сектори.
Проблемите на пазара на труда всъщност са основна пречка пред развитието на бизнеса. Липсата на квалифицирана работна ръка може да ограничи ръста на компаниите и да свие инвестициите, предупреди за Forbes България Йонко Чуклев, член на Управителния съвет на Българската стопанска камара и зам.-председател и основател на сдружение “Професионална асоциация по роботика и автоматизация“ (PARAi).
Проблемът се обостря допълнително заради огромния брой българи, които нито учат, нито работят – над 1 млн. души в трудоспособна възраст.
УМЕРЕН ОПТИМИЗЪМ НА ПАЗАРА НА ТРУДА
Според националното изследване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април – септември 2025 г., отчитайки положителен коефициент на заетост от +3%. Той бележи лек спад с един процентентен пункт спрямо предходните шест месеца и значително по-ниско ниво в сравнение със същия период на 2024 г., когато коефициентът достигна +16%. Данните сочат, че работодателите залагат на стабилност с минимален растеж, предпочитайки по-внимателен подход към разширяване на екипите си. Проучването, обхващащо 1078 компании от 12 икономически сектора, показва, че 22% от анкетираните планират да увеличат персонала, докато 19% очакват съкращения, а 53% не предвиждат промени.
Сред регионите, включени в изследването, София остава най-динамичният пазар на труда – 62% от работодателите в столицата планират да наемат нови служители. Въпреки това делът им спада с 12 процентни пункта спрямо предишните шест месеца, което сигнализира за затихване на интензивния растеж, характерен за последните няколко години.
В Пловдив (+14%), Варна (+12%) и Бургас (+10%) се наблюдава умерено нарастване в намеренията за наемане на нови служители, което подсказва разширяване на икономическата активност извън столицата. Единствено Русе остава без промяна (+2%) спрямо предишния изследван период.
Информационните технологии запазват лидерската си позиция с прогноза за +15% нетен коефициент на заетостта. Въпреки това тенденцията е низходяща – от +24% преди година и +19% за предходния период. Същевременно секторите „Производство“ (+13%) и „Финансови и застрахователни дейности, недвижими имоти и бизнес услуги“ (+12%) отбелязват ръст съответно с четири и шест процентни пункта.
Положителни нагласи за наемане споделят и работодателите от секторите „Хотелиерство и ресторантьорство“ (+10%) и „Селско, горско и рибно стопанство“ (+4%) – знак за оживление в сезонно зависимите индустрии.