Nvidia ще произвежда изцяло в САЩ суперкомпютри за AI
Производителят на чипове Nvidia заяви, че изгражда нови фабрики, които ще могат да произвеждат своите AI суперкомпютри изцяло на американска земя, докато напрежението в търговската война се увеличава с водещи страни производители на чипове като Китай и Тайван.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Nvidia работи с тайванските производители на електроника Foxconn и Wistron за изграждането на две фабрики за суперкомпютри в Хюстън и Далас, обяви компанията в понеделник, като допълни, че „масовото производство и в двата завода се очаква да се засили в следващите 12-15 месеца“.
- Американският производител заяви, че вече произвежда своите Blackwell чипове – които осигуряват капацитет за генеративен изкуствен интелект и ускорени изчисления – във фабриката на Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) във Финикс.
- Според прессъобщение на Nvidia, инвестицията се очаква да доведе до „стотици хиляди работни места и да генерира трилиони долари в икономическа сигурност през следващите десетилетия“.
- Администрацията на Тръмп представя новината за изграждането на суперкомпютърни фабрики в САЩ като победа в усилията си да насърчи вътрешното производство.
- Представители на Белия дом, които по-рано предоставиха изключение от митата за полупроводници, заявиха през уикенда, че то е временно. Президентът Доналд Тръмп написа в Truth Social, че „ще разгледа полупроводниците и цялата верига на доставки на електроника в предстоящото разследване за митнически мерки, свързани с националната сигурност“.
КАКВО Е AI СУПЕРКОМПЮТЪР?
Hewlett Packard Enterprise описва AI суперкомпютрите като „ситуация, при която организациите използват ултрабързи процесори, съставени от стотици хиляди мощни машини, за да управляват и интерпретират огромни количества данни с помощта на модели на изкуствен интелект (AI).“
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Откакто Тръмп обяви митата по повод „Деня на освобождението“ на 2 април, президентът наложи 90-дневно отлагане на прилагането им – с изключение на ставката от 145% за Китай – а бъдещите търговски отношения с големите производители на полупроводници в Азия остават неясни. Според Асоциацията на полупроводниковата индустрия, САЩ държат близо половината от световния пазарен дял при чиповете, но Тайван, Япония, Китай и други азиатски държави също са големи износители. Първоначалната президентска заповед, с която се въвеждат митата, изключваше полупроводниците и някои други стоки. Въпреки това, министърът на търговията Хауърд Лутник заяви в неделя в предаването „This Week“ по ABC, че това изключение е временно.