Положителни сигнали от Белия дом тласнаха петролния пазар нагоре
Цените на петрола се повишиха леко във вторник, подкрепени от положителните сигнали от Белия дом, че ще има изключения за митата за вноса на някои стоки в САЩ.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повшиха с 0.28% до 65.506 долара за барел.
- Американският лек петрол отчете ръст от 0.33 на сто, повишавайки се до 61.73 долара за барел.
АКЦЕНТ
Втори пореден ден котировките вървят нагоре, след бурните сътресения миналата седмица, когато фючърсите затвориха на цени, виждани за последно по време на пандемията от COVID-19. Настоящата подкрепа за пазара идва след положителните сигнали от Белия дом, че някои стоки ще бъдат изключени от по-високите мита.
ДОПИРАТЕЛНА
Настоящите изключения важат за електрониката, като администрацията на президента Доналд Тръмп намекна, че е възможно митата от 25% за внос на автомобили в САЩ също да отпаднат. Всичко това се разглежда от анализаторите като отстъпление от предварително обявения остър курс на търговска политика от страна на Доналд Тръмп. Това облекчава рисковете включително за петролния пазар.
КОНТРА
Въпреки това ралито на борсите показва скептицизъм заради непредсказуемостта на президентската администрация в САЩ. Колебанията от страна на Вашингтон продължават да създават несигурност на световните пазари на петрол, принуждавайки ОПЕК да понижи прогнозата си за търсенето за пръв път от декември насам.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Макар че в края на миналата седмица Доналд Тръмп обяви, че ще освободи от мита смартфони, компютри и друга електроника, няколко дни по-късно американският президент намекна, че ще обяви размера на митата върху вносните полупроводници тази седмица, започвайки и търговско разследване за отражението на вноса на китайска електроника върху националната сигурност на САЩ.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Пазарът се опитва да осмисли тези бързи развития на фронта на тарифната война и да балансира тези сигнали с настоящите преговори между САЩ и Иран за ядрената политика на Техеран. Очевидно обаче фокусът е по-скоро върху митата и какво означават те за търсенето на петрол”, посочиха анализаторите на ING в пазарна бележка.