Срив на акциите на LVMH повлече надолу целия луксозен сектор
Акциите на LVMH се сринаха с 8% във вторник сутринта, след като най-голямата луксозна група в света отчете неочакван спад в продажбите за първото тримесечие.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Компанията съобщи за 3% годишен спад в приходите за първото тримесечие, като не успя да отговори на очакванията на анализаторите за лек ръст.
- Най-сериозен спад бе отчетен в сегмента на вината и спиртните напитки – с 9%, като компанията посочи за причина по-слабото търсене на коняк в САЩ и Китай – популярният вид бренди, който се оказа въвлечен в геополитически напрежения.
- Ключовото подразделение за мода и кожени изделия, което през 2024 г. донесе 78% от печалбата на групата, отчете спад от 5%. Продажбите на часовници останаха без промяна.
- Европа беше единственият регион с ръст – 2% на органична база. В Азия (без Япония) продажбите се сринаха с 11%, в САЩ спаднаха с 3%, а в Япония – с 1%.
ВАЖЕН ЦИТАТ
Анализаторите на Citi Томас Шовe и Махеш Моханкумар коментираха пред CNBC в понеделник вечер, че „няма много поводи за оптимизъм при водещия представител на луксозния сектор“, като продажбите са „като цяло под най-консервативните очаквания на инвеститорите“. Те добавиха, че е трудно да се предвиди подобрение на приходите през второто и третото тримесечие както за LVMH, така и за целия луксозен сектор, докато икономическата несигурност в САЩ и глобално остава висока.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Слабите резултати повлякоха надолу целия луксозен сектор в ранната търговия, въпреки общия възход на пазарите. Акциите на Kering спаднаха с 2.5%, Burberry – с 4.2%, а Richemont се търгуваха с 2.26% по-ниско.
Анализаторите на Jefferies междувременно понижиха целевата си цена за акциите на LVMH от 670 на 510 евро (578.62 долара).
Луксозният сектор, който разчита на глобални вериги за доставки и търсене от страна на американските потребители, се изправя пред редица предизвикателства заради променливата търговска политика на президента Доналд Тръмп.
LVMH, която притежава марки като Louis Vuitton, Moët & Chandon и Hennessy, е първата голяма европейска луксозна компания, която публикува резултати за първото тримесечие, след като Тръмп обяви, и впоследствие отложи, реципрочни мита спрямо глобалните търговски партньори на САЩ.
Инвеститорите сега очакват насоки за това как потенциалните мита ще повлияят върху разходите за суровини и потребителското търсене.
Финансовият директор на LVMH Сесил Кабанис заяви пред анализатори в понеделник, че търговските напрежения усложняват възможностите на групата да прави бизнес, като параметрите „се променят на всеки час“, съобщи Ройтерс.
Очаква се луксозните марки да бъдат по-защитени от незабавните ефекти на митата в сравнение с останалите търговци, тъй като премиум брандовете обикновено по-лесно прехвърлят допълнителните разходи върху заможните потребители.
Въпреки това анализатори предупреждават, че потенциална рецесия, предизвикана от митнически войни, може сериозно да навреди на търсенето – особено на ключовите пазари в САЩ и Китай – и още повече да забави възстановяването на сектора след продължителен период на слабост.