Българските служители са десетите най-свръхквалифицирани в Европа
България е сред страните с най-свръхквалифицирано население в Европа. Според Евростат над 20% от българите не могат да използват на работните си места уменията, които имат.
На пръв поглед показателят не е толкова висок и дори е под средното за Европейския съюз (21.5%).
Но ако погледнем статистиката по страни, България се нарежда на десето място сред страните с най-свръхквалифицирано население.
Тази статистика се съчетава с факта, че през 2024 г. има рекорнда заетост в Европейския съюз.
КЛЮЧОВИ ЧИСЛА
- Най-голям проблем със свръхквалификацията има Испания
- Всеки трети работещ на територията на Гърция е свръхквалифициран
- В Люксембург свръхквалификацията засяга под 5% от населението
ЗАЩО СВРЪХКВАЛИФИКАЦИЯТА Е ПРОБЛЕМ
Най-общо казано, свръхквалификацията е неефективно използване на човешкия капитал.
Свръхквалифицираните служители по-често са демотивирани, тъй като не получават адекватно заплащане за уменията си. Това се отразява както върху производителността им, така и върху психичното им здраве.
Свръхквалификацията може да доведе до изтичане на мозъци, тъй като служителите търсят по-добра реализация за себе си и уменията си зад граница. Това пък води до по-голямо текущество на трудовия пазар, което увеличава разходите на работодателите за намиране на служители, които да запълнят свободните места.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Според Института за пазарна икономика висшето образование осигурява трайно по-висока заетост и заплата до 30 хил. лева годишно – двойно по-висока от тази на трудещите се без диплома от университет. Премията на висшето образование постепенно нараства, като през 2022 г. надхвърля 100%. Тенденцията е към откриване на все по-малко високоплатени места за среднисти и изчезване на тези за хора с основно и по-ниско образование.
Само наличието на възможности за висше образование обаче не е решение на проблема със свръхквалификацията. Необходимо е учебните програми да се подновяват, за да може учащите се да получават адекватни и модерни знания, съответстващи с нуждите на трудовия пазар.
Друго решение е да се насърчава професионалното образование и връзката между учебните заведения и бизнеса.