Тарифната война на САЩ: Ключът е в преговорите
Криза. Това е думата, с която най-пълно може да се обобщи ситуацията на международните пазари след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ. Смесените сигнали от страна на Белия дом и надигащата се тарифна война изтриха милиарди долари от основните борсови индекси и пазарните капитализации на водещи компании. В момента тече 90-дневна пауза на обявените от Доналд Тръмп реципрочни мита за държавите, които облагат американския внос и анализаторите се надяват, че отварянето на вратата за преговори е добра новина. Тепърва обаче ще става ясно какво се крие от другата страна.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Американският президент Доналд Тръмп даде крачка назад в острата си търговска политика, поставяйки реципрочните мита за над 180 държави на пауза за 90 дни.
- Остава в сила повишената базова ставка от 10% за целия внос на стоки в САЩ.
- Изключение прави Китай, чийто внос ще бъде подложен на допълнителни мита в размер на 145%, като администрацията на Доналд Тръмп заплашва с повишаване на ставките за Пекин до 245 на сто.
- 90-дневната пауза на реципрочните мита за редица държави остави вратата за преговори със САЩ отворена, като над 75 страни вече са се свързали с Белия дом, за да сключат търговска сделка.
- Работни предложения на масата има от 15 страни.
АКЦЕНТ
Администрацията на Тръмп ще даде приоритет на търговските сделки със страните около Китай, съобщават източници на NBC в Белия дом, като преговори с Япония, Южна Корея и Виетнам са ключови. Това не е случайно – в момента на обиколка в Югоизточна Азия е китайският президент Си Дзинпин, като до края на седмицата са планирани визити във Виетнам, Малайзия и Камбоджа. Очаква се Китай и Виетнам да подпишат около 40 споразумения, включително за железопътни връзки.
КОНТРА
Макар Доналд Тръмп да подчертава, че всички постигнати сделки трябва да поставят САЩ на първо място, някои държави изглежда не се поддават толкова лесно на натиска. Японският министър-председател Шигеру Ишиба заяви в понеделник, че не е готов на големи отстъпки в името на бързо разрешаване на споровете, докато министър-председателят на Обединеното кралство Киър Стармър заяви миналата седмица, че ще сключи сделка със САЩ, само ако тя е от национален интерес.
ПРЕГОВОРИТЕ
Япония
Тръмп поиска от администрацията си да започне преговори с японското правителство още преди 90-дневната пауза. По-рано премиерът Ишиба заяви, че ще представи пакет за преговори, който може да включва отстъпки за САЩ по отношение на вноса на LNG, автомобили, земеделски продукти, като стремежът е администрацията на Тръмп да премахне изцяло митата върху японски стоки.
Южна Корея
След телефонен разговор между Доналд Тръмп и изпълняващия длъжността президент на Южна Корея Хан Дък-су американският президент заяви в профила си в Truth Social, че е достигнал до сделка със Сеул, която може да е от полза и до двете страни. Не е ясно какви са условията на евентуално споразумение.
Европейски съюз
Европейският съюз също отложи влизането в сила на по-високите такси за внос на стоки от САЩ, след като Доналд Тръмп обяви 90-дневна пауза за реципрочните мита. Брюксел иска да даде шанс за преговори и постигане на споразумение, въпреки че според източници на Bloomberg напредъкът е минимален.
Великобритания
Лондон може да излезе победител от тарифната война. В края на февруари стана ясно, че САЩ и Великобритания са на крачка от търговска сделка, която може да пощади Лондон от налагането на американски мита. Никой все още не знае какво би включвало евентуално споразумение. В момента властите в Обединеното кралство посочват, че са предложени отстъпки на Тръмп в опит да принудят американския президент да намали 10-процентните мита за вноса на английски стоки, като кабинетът на Киър Стармър дава ясни сигнали, че е готов да продължи преговорите “хладнокръвно”.
Виетнам
САЩ и Виетнам се договориха да започнат търговски преговори в края на миналата седмица, след като комунистическата партия в страната изпрати до Белия дом писмо, в което предложи да премахне всички мита върху американските стоки с надеждата да омилостиви Тръмп и да принуди американския президент да намали тарифите от 46% за вноса в САЩ. Посещението на китайския президент Си Дзинпин във Виетнам в началото на тази седмица и предложението за по-силни връзки между двете съседни страни обаче могат да се окажат спирачка, като според американския президент с тази визита Пекин се опитва да торпилира умишлено преговорите с Ханой.
Тайван
Тайванското правителство заяви в понеделник, че вече преговаря с администрацията на Тръмп и разговорите вървят “гладко”. Преди това страната, в която се намира един от най-големите производители на чипове в света – TSMC, заяви че е готова да увеличи инвестициите си в САЩ, вместо да предприеме ответни мерки срещу обявените от Тръмп мита в размер н 32%.
Индия
Министърът на търговията Сунил Бартвал заяви пред репортери във вторник, че Индия вече е постигнала “много добър напредък“ в търговските преговори със САЩ и следва “пътя на търговска либерализация“, като добави, че страната се надява да договори добро двустранно споразумение с Вашингтон.
Аржентина
Президентът на Аржентина Хавиер Милей е близък съюзник на Доналд Тръмп и беше първият чуждестранен лидер, който се срещна с американския президент след изборите през ноември 2024 г. Финансовият министър на САЩ Скот Бесент вече се срещна с Милей в понеделник и похвали лидера за опитите му да намали търговските бариери със САЩ, въпреки че не се ангажира с отстъпки по отношение на митата.
Израел
Премиерът Бенямин Нетаняху посети Тръмп в Белия дом в понеделник, като Тел Авив демонстрира готовност да премахне търговския си дефицит със САЩ незабавно.
Бангладеш
Правителството на Бангладеш поиска от администрацията на Тръмп в понеделник да спре за три месеца налагането на митата в размер на 37% за вноса на стоки от страната и се ангажира да увеличи значително вноса на американски продукти.
Камбоджа
Министерството на търговията на Камбоджа изпрати писмо до администрацията на Тръмп, в което се ангажира да намали митата върху американския внос от 35% на 5%, след като Тръмп увеличи тарифите на 49%. Според властите в страната вече има положителен отговор от Белия дом и предстои Камбоджа да изпрати делегация в САЩ за преговори.
Индонезия
Министърът на финансите на Индонезия заяви пред агенция “Ройтерс” в четвъртък, че 90-дневната пауза на Тръмп ще даде на страната време да преговаря с Белия дом и да предложи “печелившо“ споразумение за двете страни, за да спаси Индонезия от спад на БВП с до 0.5% заради митата на САЩ в размер на 32%.
Лесото
Тръмп наложи съкрушителни мита в размер на 50% за вноса на стоки от малката африканска държава без излаз на море, чиято текстилна промишленост осигурява дънков плат за водещи американски марки като Levi’s. Правителството на Лесото планира да изпрати делегация във Вашингтон за преговори.
Австралия
Австралийският министър-председател Антъни Албанезе обяви 10-те процента мита на Тръмп за несправедливи, тъй като Австралия не налага никакви мита върху вноса на американски стоки. Правителството няма да предприеме ответни мерки в отговор, като освен това австралийското правителство е отхвърлило предложението на Китай да “обединят усилията си“ и да се борят срещу тарифната политика на САЩ.
Нова Зеландия
Страната няма да предприеме ответен удар срещу митата от 10%, обявени от САЩ, като министърът на финансите Никола Уилис заяви, че Нова Зеландия “е достатъчно устойчива, за да устои“ на налозите.
БЪДЕЩЕТО НА МИТАТА
Все още не е ясно дали ставката от 10% за целия внос в САЩ ще остане в сила, или ще бъде отменена. Американският президент Доналд Тръмп вече заяви, че налогът от 10 на сто е “долна граница”, но може да има някои изключения. Финансовият министър Бесент не се агажира с обещания и сигнализира, че има много предизвикателства пред развитието на ситуацията.
Не е ясно колко дълго ще продължат преговорите със САЩ и дали може да има допълнително 90-дневно удължаване на отсрочката за митата. Според ръководителя на JPMorgan Chase Джейми Даймън споразуменията няма да бъдат завършени бързо.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
Сред засегнатите от митата на САЩ са и няколко необитаеми острова – например островите Хърд и Макдоналд – австралийска територия, която е населена предимно с пингвини.