Участието на България в ЕКСПО 2025 – Осака е огромен шанс за бизнеса
13 октомври. Това е датата, до която ще продължи ЕКСПО 2025 в Япония. Над 160 държави ще представят своите концепции за бъдещето на човечеството през призмата на иновациите. Българският павилион беше открит на 13 април и в следващите шест месеца страната ни има шанс – да превърне участието си в ЕКСПО 2025 – Осака в най-успешното до този момент.
“Началото е добро, но успехът през следващите шест месеца зависи и от ангжираността на цялата предприемаческа общност. По време на тематичните седмици България има реален шанс да демонстрира възможно най-добрите си бизнеси”, коментира за Forbes България Искрен Кръстев – предприемач и експерт в изграждането на екосистеми.
Концепцията за българския павилион на ЕКСПО 2025 – Осака бе представена за пръв път през ноември миналата година, по време на Forbes Innovation Forum & Awards. Мотото на ЕКСПО 2025 е “Проектиране на бъдещо общество за нашия живот”, а посланието на българския павилион е “Еволюция с природата”. За изграждането му са използвани екологични материали и след изложението всяка част на павилиона ще бъде рециклирана или повторно използвана. Павилионът е от най-висок клас – тип “А” и е с площ 376 кв.м. и е разположен върху парцел от 900 кв. метра. Дело е на една от най-големите строителни компании в Япония – DAIWA LEASЕ CO. LTD. по проект на Kobayashi Maki Design Workshop, чийто екип стои зад дизайна. Изпълнението се случва под зоркия надзор на Съюза на архитектите и Камарата на архитектите в България.
Интериорният дизайн е дело на български концептуален екип, състоящ се от арх. Мария Господинова, Искрен Кръстев и Страхил Йорданов, креативен директор в MP-STUDIO – едни от пионерите в областта на светлинното изкуство в Европа, създатели и организатори на Фестивала на светлините LUNAR. Студиото стои зад аудиовизуално 360-градусово преживяване, което завършва с интерактивен елемент, в който посетителите да споделят своята визия за бъдещето.
“Искаме да оставим посланието, че каквото правим днес, дава отражение както днес, така и утре”, заяви Искрен Кръстев.
Павилионът бе открит официално още в първия ден на изложението на 13 април с участието на вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, посланикът на България в Япония н.пр. Мариета Арабаджиева и изпълнителният директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия д-р Бойко Таков. На 18 май ще се състои Денят на България в рамките на изложението, като е предвидена културна програма и официални срещи.
“Павилионът се радва на голям интерес, има постоянна опашка. Това отваря различни възможности да демонстрираме красотата на България, научният и технологичният прогрес, както и скоростното развитие на българските бизнеси на световната сцена. Каним японците да посетят страната ни, да разберат, че имаме високи технологии. Планираме да имаме и бизнес събития, които тепърва ще се случват”, каза д-р Таков за Forbes.
Българският павилион има признанието и на световноизвестния архитект Соу Фуджимото, проектирал големия дървен ринг около територията на експото. Още в първия ден на изложението Фуджимото се изказва ласкаво за страната ни, като публикацията му в личния му профил в X е привлякла вниманието на над 100 хил. потребители.
ЗА ПРЪВ ПЪТ България участва в световното изложение в Япония през 1970 г. с павилиона “Родни Балкани”. Това участие поставя основите на едно дългогодишно бизнес партньорство между японската корпорация Meiji и България, като целта е да се популяризира здравословния ефект на българската бактерия. Японската компания използва автентична българска закваска и продава стотици хиляди кофички кисело мляко дневно на японския пазар. През 2024 г. Meiji и “Ел Би Бургарикум” създават научноизследователска лаборатория в България с цел изследване на полезните съставки на българската закваска и доказване на здравословните свойства на българското кисело мляко.
“Имаме еволюция в отношенията с японската корпорация Meiji и тя е през призмата на българския талисман на експото Лакто-чан – символ на връзката между България и Япония, съчетаващ наука, култура и приятелство. През следващите месеци Meiji стартира кампания и ще пусне на пазара 800 хил. кисели млека на ден с реклама на българския павилион, за да могат повече посетители да се заинтригуват и да се запознаят със страната ни чрез българския павилион”, коментира Искрен Кръстев.
“Българският павилион е двигател за създаване на добри бизнес възможности между България и Япония”, заяви д-р Таков.