В глобален мащаб стратегиите за устойчивост еволюираха от нещо, възприемано като поредния корпоративен жаргон, до неразделна част от дейността на всяка компания, която е от съществено значение за устойчивостта на бизнеса и гаранция за бъдещето. Затова въпреки че читателите на Forbes България вече познават главния директор по устойчиво развитие на „Филип Морис Интернешънъл“ (ФМИ) Дженифър Мотълс и нейната гледна точка по темата от участието й на нашия Иновационен форум преди 2 години, ние се възползвахме от възможността да разговаряме с нея отново на Икономически форум Делфи 2025. В непрекъснато променящата се област на устойчивостта имаше много нови теми за разговор, като се започне с току-що публикувания Интегриран доклад на ФМИ за 2024 г.
В панел на Икономическия форум в Делфи говорихте за устойчивостта и как тя е двигател на конкурентоспособността. Как устойчивостта се превърна в нещо повече от изпълнение на формални изисквания и стана двигател на иновациите и конкурентното предимство?
Ние гледаме на устойчивостта като на стратегически императив, който гарантира, че нашата организация ще бъде успешна и в бъдеще. Устойчивостта се превръща в ключово конкурентно предимство, като подсилва приспособимостта, стимулира иновациите, гарантира спазване на регулаторните стандарти и създава дългосрочна стойност.
В сегашната ситуация в ЕС икономическият растеж и устойчивостта трябва да вървят ръка за ръка. Тази синергия може да бъде постигната, като бизнесът поеме лидерската роля, изгради се доверие между публичния и частния сектор и се прилагат прагматични политики, които насърчават конкурентоспособността, като същевременно зачитат хората и околната среда.
Дженифър, бихте ли споделили основните изводи от интегрирания доклад на ФМИ?
През 2020 г. ФМИ въведе набор от амбициозни цели за всяка от нашите теми от най-съществено значение за устойчивото ни развитие. Тези цели формират нашата Пътна карта до 2025 г. и съответстват на областите, в които смятаме, че нашата компания може да има най-значително въздействие.
Пътната карта бе изготвена въз основа на резултатите от оценката на същественост на темите за устойчивото ни развитие, чрез която бяха определени най-важните за организацията посоки – климата, природата, човешките права, и разбира се, въздействието на нашия продукт върху потребителите. Така всяка година отчитаме напредъка по тези теми.
Ключов показател, на който аз бих искала да обърна внимание, е декарбонизацията. И тук не говоря само за 22-те фабрики на ФМИ, които вече са напълно въглеродно неутрални. Това, с което се гордеем, е вътрешното ценообразуване на въглеродните емисии от обхват едно и две, т.е. емисиите от пряката ни дейност, а освен това миналата година приложихме пилотно ценообразуване на въглеродните емисии от обхват три, т.е. емисиите от транспорт и дистрибуция. Този показател ни дава възможност да уточним нашите емисии от обхват три и да определим цени за тях, така че да взимаме решения по отношение на транспорта и дистрибуцията.
Направихме и пилотен проект за вътрешното ценообразуване на водата. Това е иновативно решение, защото когато мислите за екологични стратегии, голяма част от фокуса е върху въглерода и климата, до известна степен с по-малък акцент върху природата. А разбирането на използването на водата, нейната оптимизация и действителна цена надхвърля икономическите разходи. Това, което има значение, е количеството вода, което е налично. Работим в райони, където използването на вода се конкурира с нуждите на местните общности. И така, какви политики и програми можем да въведем, за да оптимизираме използването на водата, да я намалим възможно най-много и да я ценообразуваме съответно. Докладът говори много за това.
Какъв е напредъкът в социалната сфера?
Нещо, което е уникално за ФМИ, е т.нар. достоен доход. През 2019 г. решихме, че искаме след 5 години 100% от фермерите, от които ФМИ изкупува тютюн, да имат достойни доходи. И постигнахме тази цел предсрочно. Това е сериозен принос за намаляване на бедността. Една компания сама по себе си не може да реши проблеми като бедността и неравенството, но разбирането, че бедността е в основата на много проблеми, свързани с правата на човека по веригата на доставки, е от ключово значение и нашата амбиция бе да придобием способността да следим и да гарантираме, че нашите фермери имат достойни доходи, и се радваме, че я постигнахме.
В нашия интегриран доклад за 2024 г. има повече подробности и контекст.
Споменахте и въздействието на продукта върху потребителите, което според мен е ключът към вашата стратегия?
Да, прав сте. Напредъкът в нашата трансформация е основният стълб за нас: приходите, които идват от бездимни алтернативи, пазарите, на които се предлагат, колко от тези пазари са държави с ниски и средни доходи. Този последен аспект е от значение, защото много пъти са ни задавали въпроса дали нашата стратегия обслужва само пазарите, където пушачите могат да си позволят тези нови продукти. Т.е. това решение за всички пушачи ли е?
Затова ние целенасочено измерваме не само броя на държавите, където продаваме продуктите си, но и колко от тези държави са с ниски и средни доходи, за да покажем, че наистина работим за целия свят и за всички пушачи, които не могат или не искат да се откажат от тютюнопушенето. В момента тези държави съставляват 49% от 95-те пазара, на които се предлагат бездимните алтернативи на ФМИ.
Друг много важен и ключов въпрос за нас е превенцията на достъпа на непълнолетни до нашите продукти. Ако се замислите, бездимните алтернативи могат да имат огромно положително въздействие за пушачите и за изкореняването на тютюнопушенето като цяло. Но за да постигнем това по правилния начин, трябва да сме сигурни, че тези продукти наистина достигат до правилната аудитория. Това, което правим, за да предотвратим достъпа на непълнолетни до тях, е основен компонент на стратегията и 100% от нашите пазари имат детайлно разработени програми за превенция на достъпа на непълнолетни.
Каква част от разходите за научноизследователска и развойна дейност и търговски разходи на ФМИ са били предназначени за бездимни продукти през последните години?
Ако погледнете нашия интегриран доклад в ЕС, ние свършихме много работа, за да спазим регулаторните рамки за устойчивост, но уникалното при ФМИ е доброволното отчитане на набор от ключови показатели за ефективност, които наричаме показатели за трансформация на бизнеса. Това са финансови и нефинансови показатели, които измерват темпото и мащаба на трансформацията по много прозрачен начин, за да дадем възможност на заинтересованите страни да разберат как компанията разпределя ресурсите, така че да се превърне в нещо различно в бъдеще. Разходите за научноизследователска и развойна дейност са един от тези показатели.
През последните четири години 99% от разходите за научноизследователска и развойна дейност се насочват към бездимни алтернативи. А кумулативната сума от 2008 г. насам е над 14 милиарда щатски долара. И това е много ключов показател, защото често ми задават въпроса: „Е, вече имате бездимни продукти, къде отиват средствата за научноизследователска и развойна дейност?“. Мисля, че това показва културата на нашата компания и стремежа към непрекъснати иновации: Как бездимните алтернативи могат да станат по-добри? Как можем да провеждаме повече научни изследвания? Как можем да съберем повече проверими данни, които да бъдат валидирани?
И накрая, коя е основната движеща сила зад целенасочения подход на ФМИ към трансформацията на бизнеса?
Отговорът е двупосочен: това е правилното нещо, което трябва да се направи, и това е добре за нашия бизнес. Затова устойчивостта е от ключово значение. Защото, ако правим правилното нещо и то не е добро за нашия бизнес, това би било благотворителност. Да правим това, което е добро за нашия бизнес, и да не се грижим за обществото и планетата, това е неетично и ще ни донесе успех в краткосрочен план, но този успех не е гарантиран в дългосрочен план. Мисля, че това да имаш продукт, който е много по-добър от конкурентна гледна точка, т.е. бизнесът ще просперира, но и много по-добър за твоя потребител, е очевидният избор. А грижата за природата е заложена във всички наши оперативни процеси.
Материалът се публикува с подкрепата на „Филип Морис България“.