Безос, Мъск и Зукърбърг забогатяха с над 40 млрд. долара след замразяване на митата между САЩ и Китай
Акциите поскъпнаха осезаемо в понеделник, след като търговската война между САЩ и Китай значително се успокои, а най-ценните американски компании, които до голяма степен се сринаха от противопоставянето между Пекин и Вашингтон, се върнаха към живот.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Разговорите между официални представители на Вашингтон и Пекин, проведени този уикенд в Женева, завършиха с намаляване на митата и от двете страни поне за следващите 90 дни, като САЩ намалиха митата си върху китайските стоки от 145% на 30%, а Китай – от 125% на 10%.
- Това доведе до ръст на световните фондови пазари. Индексът Hang Seng на акциите, листнати в Хонконг, скочи с 3% при търговията в понеделник, като подобни повишения се наблюдаваха и на американските борсови индекси.
- Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повиши с 2.8 %, или 1160 пункта, докато бенчмаркът S&P 500 скочи с 3.3 %, а технологичният Nasdaq напредна с 4.4%.
- Dow, S&P и Nasdaq затвориха на най-високите си нива съответно от 26 март, 3 март и 28 февруари.
- Водещи бяха технологичните гиганти, които може би най-много разчитат на симбиозата със САЩ и Китай, тъй като акциите на Amazon (ръст от 8%), Apple (6%), Nvidia (5%) и Tesla (7%) изпревариха по-широкия пазар.
- Също така се повишиха акциите на другите компании от „великолепната седморка“ – Alphabet (3%), Meta (8%) и Microsoft (2%).
ГОЛЯМО ЧИСЛО
830 милиарда долара. Точно толкова пазарна капитализация добавиха гореспоменатите седем технологични гиганта в понеделник, водени от ръстовете на Apple, Amazon и Nvidia със съответните над 150 млрд. долара.
TESLA ОТНОВО СТАНА КОМПАНИЯ ЗА ТРИЛИОН ДОЛАРА
Компанията за електрически превозни средства на Илон Мъск надхвърли пазарна оценка от 1 трилион долара за първи път от края на февруари по време на борсовото рали в понеделник. Цената на акция на Tesla, около 320 долара, все още е под рекордния си връх от близо 490 долара, достигнат през декември, когато инвеститори масово се насочиха към акциите в очакване какво може да означава участието на Мъск в администрацията на Тръмп за компанията му.
НЕТНОТО БОГАТСТВО НА БЕЗОС, МЪСК И ЗУКЪРБЪРГ НАРАСТВА С ПОВЕЧЕ ОТ 40 МЛРД. ДОЛАРА
Мъск, който вече е най-богатият човек в света, увеличи състоянието си с 11 милиарда долара благодарение на ръста в акциите на Tesla, като богатството му достигна 407 милиарда долара според последните изчисления на Forbes. Вторият най-богат човек на планетата – основателят на Amazon Джеф Безос – и третият – главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг – също отчетоха ръст в нетното си състояние съответно с 14 и 16 милиарда долара. Въпреки това и двамата остават с над 180 милиарда долара по-бедни от Мъск.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Тръмп водеше предизборната си кампания с обещания за повишаване на митата и още в първите два месеца от мандата си наложи мерки, насочени конкретно към Канада, Китай и Мексико. Но митническите тарифи по държави, които той представи по време на събитието „Ден на освобождението“ на 2 април, се оказаха много по-агресивни, отколкото Уолстрийт очакваше. S&P се срина с 12% в петте търговски сесии след речта, което доведе до вълна от предупреждения от икономисти, че рязкото и неочаквано покачване на разходите за внос може да вкара САЩ в рецесия.
Тръмп започна да разхлабва митническата си политика на 9 април, когато замрази по-голямата част от най-суровите мита за срок от 90 дни. Все пак той не прояви особена гъвкавост по отношение на митата за Китай до миналата седмица, когато предложи 80% мито върху китайски стоки – почти три пъти по-високо от нивото, обявено в понеделник.
Apple, Nvidia и Tesla са сред американските компании с най-силна зависимост от китайския пазар – поне 17% от приходите им за 2024 г. идват от Китай. Amazon също разчита на страната, тъй като половината от външните ѝ търговски партньори са базирани там.