Протестиращите от столичния транспорт обявиха гражданско неподчинение
Допълнителни неудобства заради блокирания градски транспорт могат да се очакват и през утрешния ден. Причината – продължаващите стачни действия на служителите в сектора, които обявиха гражданско неподчинение, след 12-часова блокада на столицата. Демонстрантите настояват за увеличение на заплатите и добри условия на труд и заплашват да продължат протестите, докато исканията им не бъдат изпълнени.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Над 12 часа продължават вече протестите на служителите в градския транспорт, които започнаха в 04:00 часа тази сутрин и трябваше да продължат до обяд.
- Исканията на стачкуващите са за увеличение на заплатите през тази година с 400 лева, с 500 през 2026 и с 600 през 2027 година. Общината вече предложи увеличение със 100 лева, които бяха определени като крайно недостатъчни.
- Заради липсата на диалог с местната власт протестиращите обявиха гражданско неподчинение, съобщиха от синдикатите, цитирани от БТА. Работещите правят самоорганизация най-вероятно да продължат демонстрацията си и утре.
- Налице са предупреждения за блокиране на кръстовища в столицата.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Към този момент няма предложение за разговор, което от своя страна втвърдява позицията на хората и те започнаха да се самоорганизират да останат пред депата до довечера, дори и в утрешния ден, каза за БТА вицепрезидентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Тодор Капитанов.
ДОПИРАТЕЛНА
От столичния “Метрополитен” обявиха, че ще пуснат в движение допълнителни влакове, а интервалът им ще бъде намален. Софийското метро ще работи по график и през следващите дни и няма да бъде засегнато от протестите.
От Центъра за градска мобилност съобщават, че към момента в София се движат и автобуси по линиите 12, 18, 20,21, 22, 24, 27, 29, 30, 31, 81, 86, 90, 117, 118, 119.
КАКВО НЕ ЗНАЕМ
Не е ясно дали Столичната община ще обяви утрешния ден за неучебен, след като вчера подобна заповед заради блокирания градски транспорт дойде от кмета Васил Терзиев – ход, който беше осъден от Министерството на образованието. Просветният министър дори заяви, че ще предложи промени в Закона за предучилищното и училищното образование, които да ограничат възможността на кметовете да обявяват еднолично неучебни дни.
ВЗАИМНИ ОБВИНЕНИЯ
Финансовият министър Теменужка Петкова посочи, че столичният кмет Васил Терзиев може да преструктурира бюджета така, че да осигури увеличение на заплатите в транспортния сектор и да изпълни исканията на протестиращите:
“Съгласно отчета на Столична община, към 31 март 2025 година преходният остатък на Столична община е в размер на 638 милиона лева. От тях 472 милиона лева са от местни дейности, 166 милиона лева от държавни дейности, тоест кмета на Столична община, ако иска, би могъл да направи такова преструктуриране с оглед на това, че и Столична община все още няма приет бюджет. Сега е момента да се проведат преговори и, съответно, да се вземат необходимите решения, свързани с определянето на възнаграждението на работещите в Столичния градски транспорт”, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова.
По-късно зам.-кметът на София Иван Василев обвини МФ в разпространение на невярна информация, посочвайки че бюджетът за градския транспорт е разчетен коректно и че публично разпространените данни за “преходен остатък“ са неточни.