Никой не се мръщи на онлайн срещите повече от българските шефове
Докато голяма част от Европа прегръща дигиталната трансформация и все по-често разчита на онлайн работни срещи, България остава на опашката в тази тенденция.

Според данни на Евростат за 2024 г., едва 32.4% от българските предприятия с 10 или повече служители провеждат срещи дистанционно през интернет.
КЛЮЧОВИ ЧИСЛА
- Показателят за България е значитлено по-нисък от средното за Европейския съюз: 52.9%.
- Разликата става още по-осезаема, ако се вземат предвид европейските лидери в тази област. Във Финландия(84.5%), Швеция(79.1%) и Дания(78.5%) онлайн срещите са много по-често срещано явление.
- На другия полюс – освен България – са Унгария (33.5%), Латвия (34.0%) и Румъния (34.9%).
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Някои експерти прогнозираха, че онлайн съвещанията ще намалеят драстично, когато офисите започнат отново да отварят врати след пандемията.
Само че делът на онлайн срещите между 2022 и 2024 г. се е увеличил средно с 2.9 процентни пункта в ЕС. Това подсказва, че преминаването към онлайн режим заради пандемията малко или много се превръща в тренд, който не само че не отмира, а напротив – утвърждава се в европейските офиси.
Българският бизнес обаче като че ли все още изпитва резерви към пълното интегриране на онлайн срещите в ежедневната си дейност.
КОЙ Е НАЙ-ГЪВКАВ
Данните на Евростат показват връзка между размера на предприятието и склонността му към предоставяне на дистанционен достъп до фирмени ресурси. Големите предприятия (с 250 или повече служители) са значително по-гъвкави в това отношение.
Почти 92% от големите компании в ЕС предлагат на служителите си пълен дистанционен достъп до електронна поща, документи и бизнес приложения. При средните предприятия (50-249 служители) този процент е 78.2%, а при малките (10-49 служители) – само 56.0%.
Същата тенденция се наблюдава и при онлайн срещите. Големите компании са по-склонни да ги използват в сравнение с малките и средни предприятия. Това може да се обясни с по-големите възможности на големите фирми да инвестират в необходимата технологична инфраструктура и да адаптират работните си процеси.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Дигитализацията на работните процеси е необратим процес и компаниите, които не успеят да се адаптират, рискуват да загубят конкурентоспособност. Българският бизнес има потенциал да навакса, но това ще изисква по-активно инвестиране в технологии, промяна в мисленето и осъзнаване на ползите от гъвкавите работни модели.