Вселената ще умре по-рано, отколкото учените очакваха
Вселената, която сега е на около 13.8 милиарда години, ще достигне своя край, когато звездите изгорят, а цялата материя и енергия се разпръснат. Това ще я остави като студена, тъмна пустота – т.нар. „топлинна смърт“.

Екип от учени – експерт по черни дупки, квантов физик и математик – изчислиха този край да настъпи след немислимо дълъг период от време – 1, последвано от 1100 нули. Но новото им изследване драстично съкращава този срок. Ако са прави, краят на Вселената може да настъпи много по-рано, отколкото учените досега са предполагали. Новото число е също толкова абсурдно голямо – 1, последвано от 78 нули.
Защо Вселената ще умре по-рано от очакваното?
Просто казано – най-устойчивите обекти във Вселената, като белите джуджета, могат да изпарят в рамките на 10^78 години (десет на степен 78). Това е свързано с излъчването на Хокинг – теория, предложена от Стивън Хокинг през 1975 г., според която черните дупки могат да се разпадат с течение на времето.
Използвайки тази теория върху други обекти, учените Хайно Фалке, Михаел Вондрак и Валтер ван Сойлеком от Университета Радбауд в Ниймеген, Нидерландия, стигат до извода, че:
- неутронните звезди ще се разпаднат за около 10^67 години;
- черните дупки от звезден тип – също около 10^67 години;
- Луната и хората ще се изпарят за около 10^90 години (по-късно от белите джуджета!).
„Краят на Вселената настъпва по-рано от очакваното – но за щастие, все още ще отнеме невероятно дълго време“, казва Фалке.
„Топлинната смърт“ на Вселената
Вселената се разширява с все по-бързи темпове, движена от мистериозна сила, наречена тъмна енергия.
„В далечното бъдеще това ускоряващо се разширение ще изпразни космоса, докато не остане практически нищо“, пише д-р Кейти Мак, автор на The End of Everything, в National Geographic.
Звездите ще изгорят, материята ще се разпадне, черните дупки ще се изпарят – и накрая ще останат само отделни фотони, разсейващи остатъчната топлина на сътворението. Какво ще се случи зависи от баланса между материята и тъмната енергия.
Това е класическата теория за топлинната смърт – момент, когато Вселената става толкова студена и бедна на енергия, че не могат да протичат повече физични процеси.
Но има и други възможни крайни сценарии:
Голямото свиване (Big Crunch) – Вселената се срива под собствената си гравитация.
Голямото разкъсване (Big Rip) – Вселената се разширява толкова бързо, че се разкъсва.
Големият отскок (Big Bounce) – Вселената се срива и после отново се разширява – циклично.
Преход към фалшив вакуум (False vacuum decay) – квантов скок в законите на физиката причинява катастрофа.
Нов вариант: „Смърт чрез тъмна енергия“?
Може би съществува и шести сценарий. Инструментът Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) в обсерваторията Кит Пийк, Аризона, измерва ефектите от тъмната енергия – мистериозната сила, която ускорява разширението на Вселената.
След три години изследвания върху почти 15 милиона галактики и квазари, DESI създаде най-голямата 3D карта на Вселената досега. Данните сочат, че тъмната енергия може би не е константа, а се променя с времето.
„Ако тъмната енергия е константна, Вселената ще продължи да се разширява ускорено завинаги,“ казва проф. Офер Лахав от UCL, член на екипа на DESI.
„Но ако тя се изменя с времето, съдбата на Вселената е далеч по-несигурна.“