Стачката в столичния градски транспорт става безсрочна. Подготвя се спиране и на метрото
Преговорите между синдикатите и Столичната община за спиране на протестите на служителите в градския транспорт се провалиха. КНСБ обявиха безсрочни стачни действия. Това означава, че София ще остане без наземен градски транспорт. Започва събирането на подписи и за спиране на метрото.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Три часа продължи срещата между столичния кмет Васил Терзиев, КТ “Подкрепа” и КНСБ. Местната власт покани на разговори представителите на протестиращите в опит да се намери изход от кризата с градския транспорт.
- Исканията на протестиращите остават непроменени, като синдикатите настояват за дилог.
- Предстои синдикатите да се срещнат с протестиращите в депата служители на столичния градски транспорт, за да бъдат обсъдени последващите действия, стана ясно от думите на вицепрезидента на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Тодор Капитанов.
- Предстои събирането на подписи за включването и на “Метрополитен” ЕАД към протестите, като за тази цел ще са необходими 50+1 от списъчния състав на работещите. До този момент има събрани над 50%, стана ясно от думите на Тодор Капитанов.
- Общината прави всичко възможно, за да разреши проблема с движението в София, като миналата седмица се появи предложение да бъде разрешено шофирането в бус лентите. За момента обаче това не може да се случи. Възможно е да се направи временна организация на движението, но това би отнело няколко седмици.
- Паркирането в синята и зелената зона в столицата също остава платено засега.
ИСКАНИЯТА
Основните искания на протестиращите са за по-високи заплати и по-добри условия на труд. Стачкуващите първоначално настояваха за увеличение на заплатите с 400 лева от началото на годината, но впоследствие исканията бяха свалени на допълнителни 300 лева към основната заплата, считано от месец април. Според синдикатите това е отстъпка от над 30%.
Според кмета Терзиев обаче това не представлява “отстъпка”: “…когато си започнал с едно необосновано искане, което не е подплатено с данни, не е казано откъде ще дойдат парите и не е отговорено на най-важния въпрос: как ще променим двата най-съществени проблема – липсата на водачи и сервизни работници”, заяви Терзиев.
ДОПИРАТЕЛНА
Терзиев заяви, че общината ще направи всичко възможно стачкуващите да не получат субсидии за дните, в които не е била осигурена транспортна услуга, с изключение на сряда (14 май).
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Столичната община и Министерството на образованието очакват протестите на служителите в градския транспорт да затруднят провеждането на матурите. Затова двете институции работят в тясно сътрудничество, за да гарантират безпроблемното провеждане на зрелостните изпити на 21 и 23 май. Кметът Терзиев разреши дворовете на училищата да се използват за паркинги и изрази готовност за отпадане на синята и зелената зона. Министерството на образованието пък ще предостави всичките си автомобили и автобуси на училищата.
РЕАКЦИЯТА НА БИЗНЕСА
Вече има и първи публични реакции на бизнеса заради протестите. Ваня Манова, директор на Mastercard за България, Северна Македония, Албания и Косово, публикува в LinkedIn позиция, в която призовава компаниите и учебните заведения в столицата да преминат в “режим Covid“ – да дадат възможност за работа и обучение от разстояние, докато ситуацията се нормализира.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Чух, че нямат намерение да възстановят транспорта дори за матурите, така че и децата трябва да платят сметката за нашите разговори. Направили сме анализ колко деца са имали проблеми да стигнат до училище в дните, когато нямаше транспорт и бяха учебни. Работи се много тясно с Министерството на образованието, с Регионалното управление на образованието, така че е направен план и ще бъде помогнато на всички деца да бъдат извозени. Включиха се таксиметрови компании, доброволци – няма да оставим децата да платят сметката за невъзможността да се стигне до консенсус. Въпреки всичко, аз ще поканя част от колегите, за да им препотвърдя позицията и да начертаем някакъв път как да вървим напред”, заяви Терзиев.