Втори опит: Васил Терзиев покани синдикатите на среща заради протестите в градския транспорт
В 8 ч. тази сутрин столичният кмет Васил Терзиев и синдикатите се събраха на среща в опит да сложат край на блокадата на градския транспорт в София. За втори път представители на местната власт и протестиращите служители, които спряха движението на почти целия наземен транспорт в столицата, ще опитат да сближат позициите си – стачкуващите настояват за увеличение на заплатите минимум с 300 лева тази година, докато от Столичната община са категорични, че липсват достатъчно средства, за да удовлетворят исканията им.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Столичният кмет Васил Терзиев, представители на КТ “Подкрепа” и КНСБ се събраха на среща в общината в опит да намерят изход от кризата с градския транспорт в София, след като столицата остана с блокирана шести пореден ден.
- Това е втори пореден опит, след като преговорите в четвъртък не дадоха резултат, а стачкуващите обявиха гражданско неподчинение. Паралелно с протестите на наземния транспорт върви и подписка за спиране на метрото, което и към този момент продължава да се движи по график.
- Не се очаква промяна в позицията на Столичната община, която е категорична, че няма достатъчно средства, за да изпълни исканията на протестиращите за по-високи заплати.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“По мои наблюдения наземен градски транспорт няма, нямат и намерение да възстановят транспорта за матурите. Въпреки всичко ще поканя част от колегите, за да начертаем някакъв път – да си препотвърдим позициите, да видим има ли нова страна, има ли ново мислене. Аз очаквам от тях не само искане, но и конкретика, без това да счупи транспорта на града. Няма план Б. Когато няма средства, няма план Б”, заяви кметът Васил Терзиев пред журналисти.
ДОПИРАТЕЛНА
Първоначално протестиращите настояваха за увеличение на заплатите с 400 лева през тази година, но впоследствие стачкуващите служители на столичния градски транспорт заявиха готовност и на по-малко увеличение от 300 лева. На свой ред Столичната община, която първоначално предложи 100 лева над основната заплата, изрази готовност за допълнителни 180 лева – сума, която и в момента се определя като недостатъчна от протестиращите.
По думите на Васил Терзиев решението на протестиращите да намалят исканиятаа си не е “отстъпка”: “…когато си започнал с едно необосновано искане, което не е подплатено с данни, не е казано откъде ще дойдат парите и не е отговорено на най-важния въпрос: как ще променим двата най-съществени проблема – липсата на водачи и сервизни работници”, заяви Терзиев.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Столичната община и Министерството на образованието очакват протестите на служителите в градския транспорт да затруднят провеждането на матурите. Затова двете институции работят в тясно сътрудничество, за да гарантират безпроблемното провеждане на зрелостните изпити на 21 и 23 май. Кметът Терзиев разреши дворовете на училищата да се използват за паркинги и изрази готовност за отпадане на синята и зелената зона. Министерството на образованието пък ще предостави всичките си автомобили и автобуси на училищата.
РЕАКЦИЯТА НА БИЗНЕСА
Вече има и първи публични реакции на бизнеса заради протестите. Ваня Манова, директор на Mastercard за България, Северна Македония, Албания и Косово, публикува в LinkedIn позиция, в която призовава компаниите и учебните заведения в столицата да преминат в “режим Covid“ – да дадат възможност за работа и обучение от разстояние, докато ситуацията се нормализира.