Nvidia е един от големите губещи от политиката на САЩ спрямо Китай
16 април, 2025 г. Nvidia обявява, че се подготвя за загуби в размер на 5.5 млрд. долара заради ограниченията за износ на AI чипове за Китай от страна на американските власти. След изявлението акциите на компанията се понижиха с повече от 6%, преди да се възстановят до нивата си от февруари месец по-късно. На практика се оказва, че големите губещи от политиката на САЩ спрямо Китай са американските технологични гиганти.

Ударът за Nvidia е тежък. Компанията пострада сериозно след встъпването в длъжност на американския президент Доналд Тръмп, който повиши митата за внос на стоки от големи търговски партньори на САЩ и започна тарифна война с Китай, която в момента е сложена на пауза – Пекин и Вашингтон намалиха със 115% митата за 90 дни, като инвеститорите се надяват, че това ще се превърне в основа за трайно търговско примирие. Несигурността обаче е далеч по-силна, а междувременно кризата за Nvidia продължава – през последната седмица акциите са силно волатилни и дори обявяването на нови иновации не внася сериозна стабилност.
Китайският пазар е важен за Nvidia. Затова и генералният изпълнителен директор на компанията Дженсън Хуанг осъди остро решението на САЩ да наложи строг контрол върху износа на чипове, за да ограничи достъпа на Пекин до американски технологии. На пресконференция по време на технологичното изложение Computex в Тайпе в сряда той заяви, че контролът върху износа всъщност е дал тласък на конкуренцията в Китай, главно на технологичния гигант Huawei.
В средата на този месец администрацията на Доналд Тръмп предупреди компаниите по света, че използването на произведените от Huawei AI чипове може да доведе до налагането на санкции за нарушаването на контрола върху износа на САЩ – мерки, които се отнасят до Ascend на Huawei. Китайската компания започна разработката на тези процесори като част от своята стратегия за развитието на изкуствен интелект, като първият голям модел – Ascend 910, беше представен през 2019 г. като един от най-мощните AI процесори по онова време. Тази година се очаква дебютът и на Ascend 910D – процесор, разработен, за да се конкурира именно с Nvidia.
И докато САЩ правят всичко възможно, за да ограничат достъпа на Китай до американски технологии, бизнесът вътре в страната се преструктурира и американските конкуренти сякаш се оказват губещите. Според Дженсън Хуанг ако преди четири години Nvidia е имала 95% пазарен дял в Китай, днес той е намалял драстично – до 50%. Останалото е китайска технология. Китайските технологични компании вече се обръщат към възможностите вътре в страната, главно към иновациите на Huawei. Според информация на Financial Times властите в Пекин вече са издали указания към бизнеса да купува повече местни AI чипове, за да намалят зависимостта си от чужди технологии.
“Местните компании са мотивирани – контролът върху износа им дава хъс, а правителствената подкрепа ускорява развитието им. Конкуренцията ни в Китай е силна”, заяви Хуанг в Тайпе.