Путин иска гаранции от НАТО в замяна на мир в Украйна
Руският президент Владимир Путин е поискал гаранции от държавите в НАТО, че военният съюз няма да се разширява на изток в замяна на мирни преговори с Украйна, твърдят източници на агенция “Ройтерс”.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Според информация на трима източници на агенцията руският президент Владимир Путин е поставил условие за стартиране на преговори за мир с Украйна – НАТО да се откаже от амбициите си да се разширява на изток.
- Това би означавало военният съюз да затвори вратите си за държави като Украйна, Молдова, Грузия и други бивши съветски републики.
- Освен това Москва настоява Киев да бъде неутрален, да бъдат отменени някои западни санкции и да бъде решен въпросът със замразените руски държавни активи, както и да бъде осигурена защита на рускоговорящите в Украйна.
- Нито Кремъл, нито представители на властите в Киев са коментирали информацията.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Путин е готов за мир, но не на всяка цена”, твърди източник на “Ройтерс”, запознат с въпроса.
АКЦЕНТ
Исканията на Москва не са нови. През юни миналата година Путин постави първите си условия за незабавно прекратяване на войната – Украйна трябва да се откаже от амбициите си за членство в НАТО и да изтегли всички свои войски от цялата територия на четири украински региона, за които Кремъл претендира и които в по-голямата си част се контролират от Русия. В допълнение към Крим, който Москва анексира през 2014 г., Русия понастоящем има контрол над целия Луганск, над 70% от Донецка, Запорожка и Херсонска област. Окупирани са части и от Харковска и Сумска област.
ДОПИРАТЕЛНА
Многократно официални представители на Кремъл са посочвали, че Москва е готова да седне на масата за преговори, но настоява за изготвянето на меморандум. Според руския президент всяко споразумение трябва да “елиминира първопричините за кризата”, което включва дългия списък от искания на Москва, които Киев отхвърля. Русия заявява, че иска да сложи край на войната по дипломатически път и е готова да обсъжда примирие. Но също така повдига редица въпроси и опасения, като твърди, че Украйна би могла да използва евентуална пауза, за да възстанови силите си, да мобилизира допълнителни войски и да получи още оръжия от Запада. Украинският президент Володимир Зеленски подчерта, че основен приоритет на Киев е “пълното, безусловно и честно прекратяване на огъня… за да се спре убиването и да се създаде стабилна основа за дипломация“.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Условията на Москва идват след провалените преговори за постигането на примирие в Истанбул, инициирани от президента на САЩ Доналд Тръмп, който първоначално изрази готовност да присъства, но впоследствие се отказа от визитата си. Очакванията за пробив в преговорите бяха ниски, особено след като стана ясно, че в разговорите няма да участват президента на Русия Владимир Путин и украинския държавен глава Володимир Зеленски.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Не е ясно какво ще се случи с условията на Кремъл. Киев неведнъж е посочвал, че на Русия не трябва да се предоставя право на вето върху опитите на Украйна да стане част от НАТО. Самият военен съюз също категорично отказва да промени политиката си на отворени врати заради Москва.